Domů
Obnovitelné zdroje
Británie očekává do roku 2035 až 75% nárůst výroby z OZE na úkor plynu
Větrné a fotovoltaické elektrárny.
Zdroj: National Grid

Británie očekává do roku 2035 až 75% nárůst výroby z OZE na úkor plynu

Britské ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie ve své aktualizované prognóze vývoje britské energetiky očekává, že výroba z obnovitelných zdrojů do roku 2035 vzroste o téměř 75 % oproti roku 2018. Plynové zdroje, které v současnosti vyrábí srovnatelné množství energie jako OZE, čeká naopak výrazný pokles výroby. Uhelným elektrárnám pak zpráva připisuje poslední vyrobenou TWh v roce 2022. 

Britská zpráva o vývoji energetiky a emisí, jejíž aktualizovanou podobu zveřejnilo minulý týden britské ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie (BEIS), odhaduje významný nárůst výroby z obnovitelných zdrojů energie a pokles výroby ze zdrojů plynových.

Do roku 2035 by měla výroba z OZE dle základního scénáře vzrůst na 211 TWh, což ve srovnání s rokem 2018 činí 74,4% nárůst, tedy podíl téměř 60 % na celkové výrobě. Naopak u zdrojů plynových by měla v následujících 16 letech výroba klesnout k 34 TWh, což ve srovnání s rokem 2018 znamená pokles o 71,4 %.

Ještě v roce 2017 vyrobily plynové zdroje o 40 TWh více elektrické energie než OZE, v roce 2018 již ovšem obnovitelné zdroje plyn předehnaly (119 TWh vs. 121 TWh). Strmý pokles mají za sebou také elektrárny uhelné, jejichž výroba za posledních deset let klesla ze 118 TWh na 8 TWh.

Obejde se Británie bez fosilních paliv?

Velká Británie plánuje kromě nové výroby z OZE a útlumu uhelných a plynových zdrojů nahradit část instalovaného výkonu ve zdrojích jaderných. Výroba v britských jaderných zdrojích by měla začít narůstat s připojením JE Hinkley Point C v roce 2026 a pomoci tak obrátit trend klesající výroby elektřiny v zemi.

Již na rok 2025 země připravuje plány, díky kterým by mělo být možné pokrýt veškerou spotřebu elektřiny z nefosilních zdrojů.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
15. duben 2019, 22:05

Tento plán může být reálný jedině tehdy , pokud se vyvinou obří VTE k instalaci na moři pak Ano, jinak ne. Dále pak pokles výroby el. energie z plynu bude mnohem nižší , protože spotřeba el. energie poroste - elektromobilita , tepelná čerpadla. Kdyby to bylo jen o 2% ročně pak je to do roku 35 zdvojnásobení spotřeby. Tolik to patrně nebude přesto si myslím ,že ve výrobě el. energie bude spotřeba plynu za 15 let podobná jako dnes. Emise CO2 budou klesat , cca o 1%ročně( z dnešního základu ) a to především na úkor ropy a uhlí a něco plynu mimo elektroenergetiku. V každém případě většina poklesu CO2 se UK už realizovala odklonem od uhlí. Teď už to půjde mnohem pomaleji.

Loudil
16. duben 2019, 07:33

Provádět současný odklon od uhlí i plynu je dost odvážné. USA naopak budují plynové centrály jako divé a také uhlí postupně ruší. Hinkley Point C bude "snad" dodávat elektřinu r.2026, tedy po 8 letech stavby. Ovšem stejný reaktor se staví ve Francii už 12 let a ve Finsku 14 a zatím pořád neběží. Jen Čína to dala "za 9".

Petr
16. duben 2019, 09:54

V Británii nic odvážného teda nevidím. Své veškeré uhlí za 200 let prostě propálili, a drahý plyn budou do budoucna používat logicky především na regulaci sítě. Pro přímořské větrníky (vyvojově zadotované Německem a Dánskem) mají nejlepší podmínky na světě, a výstavbu jaderných elektráren neschopně úplně přenechali Číně a Francii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se