Domů
Elektřina
CEO 50Hertz: Pro akceptaci Energiewende je nutné udržet náklady co nejníže
Zdroj: 50Hertz.de

CEO 50Hertz: Pro akceptaci Energiewende je nutné udržet náklady co nejníže

Německá spolková vláda a vlády spolkových zemí musí zajistit, že náklady na Energiewende jsou na co nejnižší úrovni, aby veřejnost tento proces akceptovala. Zároveň je potřeba odvádět lepší práci při boji s odporem veřejnosti k výstavbě nových přenosových vedení. Včera to prohlásil Boris Schucht, generální ředitel 50Hertz, jednoho ze čtyř provozovatelů německé přenosové soustavy. Schucht zároveň vítá rozdělení německo-rakouské obchodní zóny.

„Pokud budeme vyrábět energii, kterou nemůžeme využít a nemůžeme přenést, budeme dostávat otázky veřejnosti o tom, zda je to nejlepší způsob, jak jít kupředu.“

Boris Schucht, CEO 50Hertz

Schucht řekl, že jeden z argumentů, který politici mohou použít pro přesvědčení veřejnosti, že přechod na obnovitelné zdroje energie je ta správná volba, je nízká cena elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Je působivé, jak nízko ceny klesly. Ještě před několika lety by si to nikdo nemyslel.“

Boris Schucht, CEO 50Hertz

Schucht vítá rozdělení německo-rakouské obchodní zóny

V současnosti funguje v Německu a Rakousku společná nabídková zóna, která nepodléhá koordinovanému systému výpočtu přeshraničních kapacit regionu střední a východní Evropy. Podle Schuchta pomůže její plánované rozdělení v červenci 2018 udržet nízko náklady na přenos německé větrné energie a bude znamenat menší technické problémy při přeshraničním přenosu velkých objemů elektřiny z Německa.

50Hertz provozuje přenosovou soustavu na severovýchodě Německa, kde je země propojena s Polskem a částí české přenosové soustavy. Podle Schuchta je větší úsilí potřeba k rozvoji přeshraničních vztahů v Evropě. CEO 50Hertz dodal, že je zapotřebí technické vylepšení české a polské přenosové soustavy pro omezení přetoků z německých větrných elektráren na severu, které destabilizují tyto soustavy.

V Polsku, České republice i na straně 50 Hertz jsou z tohoto důvodu budovány transformátory s řízeným posuvem fáze (Phase Shifting Transformers – PST).

Nicméně je nutné podotknout, že hlavním problémem přetoků jsou zejména nedostatečně rozvinuté přenosové kapacity ze severu na jih Německa. Elektřina produkovaná ve velkém množství větrných elektráren koncentrovaných na severu z tohoto důvodu putuje na průmyslový jih, případně dále do Rakouska, přes polskou a českou přenosovou soustavu.

Úvodní fotografie: CEO 50Hertz, Boris Schucht. Zdroj: 50Hertz

Komentáře

(3)

Petr

24. březen 2017, 14:23

Konečně budou ti rakouskoněmečtí arogantní nazelenalí hajzli donuceni po létech zlodějin a ignorantského zneužívání až znásilňování naší sítě donuceni za ni platit.

A ty poplatky by to chtělo pěkně mastné, těsně pod úrovní té jimi teď stavěné superdrahé a stále zdražující vnitřní německé linky.

Jinak jim pro nelegální přetoky uzavřeme hranici, a oni si s tou svou Energiewende budou zaslouženě užívat jeden blackout za druhým.

Jiří

9. březen 2021, 10:40

Je klasika, že Německo chce po ČR a Polsku, aby na vlastní náklady.. rozuměj za peníze tuzemských spotřebitelů a daňových poplatníků... Vylepšovali a posilovali přenosové soustavy, kvůli přetokům silové elektřiny vyvolaných právě politikou OZE v těchto zemích. Jinými slovy my máme zaplatit s zlepšovat neco, co potřebuje někdo jiný. A ještě si o ty ohromné investice nestydatě říkají.. Jen ať to zaplatí oni. Další skryté náklady na kterých se má podílet celá Evropa...??

Carlos

9. březen 2021, 12:03

Možná by stálo za to si přestat hrát na národních písečcích a zajistit aby se společnosti dohodly na nějakém rozvojovém plánu. Přece jenom je tu třeba síť 220kV, která byla ČEPSem, pokud se pamatuji, určena k postupnému útlumu jako zbytná (nebo tak jsme to pochopil), využití jejich koridorů a převedení buď na 400kV, nebo HVDC by mohlo být součástí řešení, stejně jako převod linky 110kV Boguszów Neznášov na HVDC s více terminály.

Bohužel se nepodařilo Rakousko přesvědčit aby se provedla celková rekonstrukce vedení do Sokolnice na 400kV, takže bude nová trafostanice v Rakousku :(. Přitom by pak mohlo 400kV vedení nahradit to současné 220kV až do Polska a tím zvýšit kapacitu pro obchod a možná částečně řešit problémy Ostravska.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.