Domů
Obnovitelné zdroje
Červnová aukce pro vítr se v Německu opět nezaplnila, cena u solárů vzrostla navzdory vysoké konkurenci
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: Pixabay

Červnová aukce pro vítr se v Německu opět nezaplnila, cena u solárů vzrostla navzdory vysoké konkurenci

Na začátku měsíce v Německu proběhlo další kolo samostatných aukcí na výstavbu solárních a větrných elektráren, ve kterých mohli developeři soutěžit dohromady o více než 900 MW výkonu. V případě větrných elektráren se aukce opět nezaplnila, naopak u elektráren solárních byla konkurence dostatečná, ke snížení ceny oproti březnovému kolu však nestačila.

Na začátku června se v Německu uskutečnily další aukce na podporu výstavby solárních a větrných elektráren, v obou případech již třetí v letošním roce. V samostatné aukci pro větrné elektrárny německý síťový regulátor Bundesnetzagentur nabídl k soutěžení celkem 825,5 MW výkonu, v případě aukce pro solární elektrárny se soutěžilo o 99,6 MW výkonu.

Podobně jako v posledních kolech se ani v tomto případě nepodařilo aukci pro větrné elektrárny zcela zaplnit, kdy developeři podali 62 nabídek na projekty o souhrnném výkonu 467,6 MW. Jeden z projektů musel regulátor vyřadit, a v aukci tak nakonec uspělo 61 projektů o výkonu bezmála 464 MW, tedy o něco málo více než polovina nabízeného objemu.

Nejnižší vysoutěžená cena podle regulátora činila 59 EUR/MWh, nejvyšší 62 EUR/MWh, což je horní limit stanovený regulátorem. Vážený průměr všech úspěšných nabídek poté dosáhl 61,4 EUR/MWh. Ve srovnání s posledním kolem z letošního března se tak jedná o mírný nárůst.

Ceny neklesají ani u fotovoltaiky

V případě aukcí pro solární elektrárny je situace opačná, kdy na rozdíl od kritického nedostatku projektů je konkurence dostatečná.

V červnovém kole se developeři solárních elektráren mohli ucházet o 96,4 MW výkonu, do aukce nakonec přihlášili celkem 101 projektů o výkonu 447,2 MW, čímž byl objem aukce opět několikanásobně překonán. Podporu si nakonec zajistilo 21 projektů o výkonu 99,6 MW.

Zatímco v březnovém kole se vysoutěžené ceny pohybovaly mezi 46,4 a 54,8 EUR/MWh, v červnovém kole činila nejnižší cena 49 EUR/MWh, nejvyšší poté 54 EUR/MWh. Jejich vážený průměr dosáhl 52,7 EUR/MWh, tedy o necelé 1 euro vyšší hodnoty než v březnu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
27. červen 2020, 20:36

Ještě bych rád dodal to co v článku uvedeno není. Cena FVE v Německu záleží především na její velikosti.

Ty největší FVE nad 100 MW již i Němci (nejen Španělé) začali stavět bez aukcí a dotací. Není jich třeba, trh funguje.

Takže důležité je vždy vědět, jaké FVE aukci naplnili. A zde to bylo, viz

pv-magazine.com/2020/06/25/german-solar-tender-settles-average-power-price-of-e0-0527-kwh/

naplněno FVE o průměrné velikosti pod 5 MW, což jsou například typicky FVE na velkých výrobních a skladových halách (já vím např. o jedné tak velké, co má BMW na svém závodě v Maďarsku)

cituji:

"With 101 bids lodged that added up to 447.2 MW of capacity, the authority approved 21 projects for 96.3 MW of new capacity."

No a ty pod 5 MW jsou logicky trochu dražší, než ty velmi velké na brownfieldech či polích nejnižší bonity. FVE na rodinných domcích jsou pak ještě dražší.

Vždy je nutné srovnávat ceny elektráren přibližně stejně velkých, nesrovnávat slona s myší.

Martin Hájek
28. červen 2020, 22:54

Pane Vaněčku, plácáte nesmysly. To jsou FVE normálně v terénu, v lepším případě na brownfieldech, v horším na zemdělské půdě. Báje o skladových halách si nechte do večerníčku. Jinak to Vaše "vysvětlení" paradoxního růstu ceny je úplně nesmyslné, protože průměrný jednotkový výkon těch fotovoltaických elektráren nijak významně neklesl, takže zkuste vymyslet něco uvěřitelnějšího.

Josef
28. červen 2020, 17:30

A já bych rád dodal, že současná rychlost rozvoje OZE v Německu, kdy se používají tam, kde je to nejméně ekonomicky bolestné je taková ,že OZE nahradí fosilní paliva asi v roce 2090.

Milan Vaněček
28. červen 2020, 20:09

OZE nahradí v Německu jádro a uhlí podle plánu.

Josef
28. červen 2020, 22:13

Jenže to bude stát mnohem více než si dnes Němci připouští.

Martin Hájek
28. červen 2020, 22:55

Jasně, a proto se už teď Němci chystají vysát biomasu z okolních zemí a ani to jim nebude zdaleka stačit...

Bizon
28. červen 2020, 23:22

Proto se krom biomasy chystají vysát z okolních zemí i vodík a hotovou elektřinu, a zbytek zaplácnou Ruským plynem z NS2=)

St
30. červen 2020, 20:39

Natürlich grüne Genosse. Vidím, že Vaše křišťálová koule jede na plné pecky. Zatím to vypadá, že se bez uhlí a hlavě plynu neobejdou. Jediné co jim jde, tak odstavovat JE. Ale i v této oblasti museli přehodnotit své smělé plány.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se