Domů
Elektřina
EK schválila plány ČR na podporu vodní energie a bioplynu

EK schválila plány ČR na podporu vodní energie a bioplynu

Elektřina
Bez komentáře
23. srpen 2016, 12:47
ČTK

Evropská komise schválila České republice dva programy na podporu výroby elektřiny z malých vodních elektráren (MVE) a výrobu tepla z bioplynu. Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě. Česko chce na tyto programy vynaložit celkem 740 milionů Kč.

Česká republika loni v září představila plán na podporu provozovatelů malých vodních elektráren s výkonem do deseti megawattů, na který chce vyčlenit celkem 218 milionů Kč. V říjnu pak oznámila záměr podpořit bioplynové stanice s výkonem do 0,5 megawattu. Na toto opatření je určeno celkem 522 milionů Kč.

MVE s instalovaným výkonem nad 0,5 MW mají mít podle EK nárok na podporu formou zelených bonusů, zatímco zdroje do 0,5 MW mají nárok na podporu formou výkupních cen. Bioplynové stanice získají podporu formou zeleného bonusu na teplo.

Oba programy podle Evropské komise splňují pravidla Evropské unie pro státní podporu.

„Díky oběma programům bude z obnovitelných zdrojů vyráběno více energie, a to v souladu s cíli EU a bez toho, aby byla nepřípustně narušována hospodářská soutěž,“ uvedla Komise.

„Obě opatření pomohou rozvinout zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a posunou Českou republiku blíž ke splnění jejích cílů v oblasti obnovitelné energie na rok 2020,“ dodala.

Podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/28/ES má Česká republika do roku 2020 pokrýt obnovitelnými zdroji 13 procent hrubé konečné spotřeby energie. Očekává se, že program podpory bioplynu pomůže zemi splnit i cíl omezit skládkování biologicky rozložitelného odpadu, píše Komise.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se