Domů
Elektrárny v Evropě
Elektřina z větru o rychlosti 50 m/s? Na Islandu je to možné
Pohled na turbínu IceWind CW-1000. Ilustrační foto

Elektřina z větru o rychlosti 50 m/s? Na Islandu je to možné

Island, který již nyní vyrábí 100 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů, pokračuje ve vývoji technologií v této oblasti energetiky. Islandská firma Icewind vyvinula nový typ větrné turbíny, která je schopná vyrábět elektřinu při rychlostech větru v rozsahu od 2 m/s do rychlostí přesahujících 50 m/s.

V případě nového prototypu větrné turbíny IceWind, která má vertikální osu otáčení, je rozsah rychlostí větru, při kterém turbína vyrábí elektřinu, daleko širší než u klasické větrné turbíny s horizontální osou otáčení.

U klasické větrné turbíny s horizontální osou otáčení je pro výrobu elektrické energie nutná minimální rychlost větru alespoň 3 až 5 m/s v závislosti na konstrukci turbíny. Jmenovitého výkonu se obvykle dosahuje při rychlostech proudění větru 13 až 15 m/s a pokud rychlost větru přesáhne 25 m/s, turbíny se odstavují.

Instalace turbíny IceWind RW na stožáru vhodná například k napájení telekomunikačních vysílačů. Zdroj: icewind.is
Instalace turbíny  na stožáru vhodná například k napájení telekomunikačních vysílačů. Zdroj: icewind.is

Siemens i Vestas mohou zůstat klidní

Je nutno zdůraznit, že větrné elektrárny společnosti Icewind nekonkurující větrným parkům s výkony v desítkách nebo stovkách megawatt, ale že cílovou skupinou islandské turbíny jsou domovní instalace a napájení telekomunikačních vysílačů a kritické infrastruktury v odlehlých oblastech.

Turbína IceWind CW-1000, která je určena pro využití jako doplňkový zdroj energie domácností, dokáže při rychlosti větru 10 m/s  poskytovat výkon 1 000 W. IceWind RW určená pro instalace na telekomunikační sloupy může dle konkrétního typu turbíny dodávat výkony 300 W, 600 W nebo 1 000 W.

Pro představu, na Islandu se rychlost větru pohybuje v průměru okolo 18 m/s a za bouřlivého počasí vítr často dosahuje rychlosti 50 m/s.

S uvedením obou typů turbín na trh se počítá počátkem roku 2016 a společnost Icewind má ambice uplatnit se na trzích v Evropě i severní Americe.

Turbína brzdící jen svým tvarem

„Čím jednodušší systém vytvoříte, tím déle poté vydrží funkční,“ podotkl k tvaru a funkčnosti  turbíny její konstruktér Saethor Asgeirsson.

Tato turbína je unikátní tvarem lopatek rotoru, díky kterému se rychlost větru využije jednak k roztočení turbíny, ale zároveň se využije i k tomu, aby pohyb rotoru brzdila. Touto konstrukcí tak odpadá nutnost nákladný mechanických brzdných systémů, které mohou vést při jejich selhání až k zničení celé větrné elektrárny. Taková situace je zachycena na následujícím videu, které zobrazuje destrukci větrné elektrárny v Dánsku.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
nikdo
1. leden 2016, 00:15

To vypada na obdobu https://cs.wikipedia.org/wiki/Savoniova_turbína

otazka je jak je na tom s ucinnosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se