Domů
Obnovitelné zdroje
Elektřina z vln může pokrýt až třetinu australské spotřeby

Elektřina z vln může pokrýt až třetinu australské spotřeby

Australská společnost Carnegie Wave Energy dokončila v první polovině roku 2015 projekt u pobřeží Západní Austrálie, který je schopen z energie vln vyrábět elektřinu a pitnou vodu. Podle odborníků je potenciál mořských vln obrovský. Elektřina z vln by převýšila spotřebu Západní Austrálie, která tvoří třetinu nejmenšího světadílu.

Společnost Carnegie Wave Energy je vlastníkem nápadu CETO, který přeměňuje příbojové vlny na elektrickou energii a pitnou vodu. Technologie dostala název podle řecké bohyně moře. Od ostatních systémů se odlišuje tím, že je celý pod vodou a je tak chráněn před vlivy počasí.

Projekt CETO se vyvíjí přes 10 let a náklady jsou vyčísleny na 32 milionů dolarů. 13 milionů dolarů přispěl stát prostřednictvím Australian Renewable Energy Agency.

Vývoj jednotek CETO. Zdroj: www.carnegiewave.com

V první polovině roku 2015 byl dokončen pilotní projekt s názvem Perth Wave Energy Project. Tři podvodní bóje CETO tvoří pumpy, které dopravují mořskou vodu na pobřeží, kde je dále využita k výrobě elektřiny a pitné vody.

„Potenciál vln v Západní Austrálii je nejlepší na světě. Teoreticky by vlny, které denně zasahují naše pobřeží, mohly zásobovat elektřinou stát desetkrát větší.“

Michael Ottaviano, generální ředitel Carnegie Wave Energy

Dalším vývojovým krokem je soběstačná mikro síť

V perthském projektu byly využity jednotky CETO 5, každá o výkonu 240 kW a průměru bóje 11 metrů. Nyní tým Carnegie pracuje na jednotce CETO 6, která by již měla mít výkon 1 MW a generátor elektřiny zabudovaný přímo v bóji.

Plánem společnosti Carnegie Wave Energy je vybudování soběstačné mikro sítě založené právě na technologii CETO 6. Kromě tří 1MW jednotek bude součástí sítě solární elektrárna o výkonu 2 MW, bateriové uložiště o kapacitě 500 kWh a výrobna pitné vody. Mikro síť má vzniknout na ostrově Garden Island u západního pobřeží, kde sídlí největší australská námořní základna. Cílem projektu je zajistit soběstačnost základny z pohledu elektrické energie a pitné vody.

Společnost Carnegie je přesvědčena, že tento koncept mikro sítě půjde využít i v jiných přímořských oblastech, kde jsou problémy s elektřinou a pitnou vodou. Oproti solárním a větrným elektrárnám má tato technologie jednu zásadní výhodu a tou je stálost výroby. Michael Ottaviano, generální ředitel Carnegie Wave Energy, vidí kombinaci výroby elektřiny z vln s ostatními obnovitelnými zdroji jako ideální řešení pro ostrovní oblasti.

Úvodní fotografie: Carnegie Wave Energy

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.