Domů
Obnovitelné zdroje
USA: Plovoucí FVE pomohou vysychajícím jezerům (video)

USA: Plovoucí FVE pomohou vysychajícím jezerům (video)

Jihozápad USA se již řadu let potýká s nedostatkem vody v přehradách a vodních nádržích. Jako možné řešení se proto nabízí instalace plovoucích FVE, které by měly zakrytím plochy jezera snížit velikost odparu a navíc podpořit produkci čisté energie ze slunce.

Přehrady na americké řece Colorado se potýkají již delší dobu s problémem nedostatku vody. Sucha a nadměrné využívání jsou hlavní viníci nedostatku vody v nádržích Lake Mead a Lake Powell. Nezanedbatelná část vody se ovšem rovněž ztrácí vinou odpařování. Podle amerických úřadů je jen na jezeře Lake Mead odpar zodpovědný za ztrátu zhruba 6 % ročního toku řeky Colorado (986 milionů m3 vody) a na jezeře Powell pak jde o více než 1 mld. m3 vody.

Pohled na Hooverovu přehradu na jezeře Mead. Zdroj: Jim Wilson (The New York Times)

Právě snížení odparu je důvodem k připravované instalaci plovoucích FVE, které mohou dříve nevyužívané slunce přeměnit na čistou elektřinu, místo pouhého ohřevu vody v nádržích. Předběžné informace napovídají, že v takto suchých oblastech může instalace „floatovoltaiky“ (v angličtině „floatovoltaics“ – složení slov float a photovoltaics) snížit výpar až o 90 %.

Výhodami plovoucích systémů je navíc i využití jinak neužitečné plochy velkých jezer a nádrží. Podstatnou výhodou je i to, že díky nižším teplotám a chlazení mohou FVE dosahovat částečného zvýšení efektivity produkce elektřiny.

Samotná výroba elektrické energie je v těchto podmínkách velmi zajímavá. Dle zprávy Environment 360 by pokrytí pouze 6 % plochy Lake Mead znamenalo dodatečných 3400 MW instalovaného výkonu, což je při maximální produkci více, než  celý instalovaný výkon elektrárny na Hooverově přehradě (2074 MW).

Příklady z celého světa

Úvahy o instalaci plovoucích FVE přicházejí čím dál častěji a neomezují se pouze na specifické oblasti, jako je jihozápad USA. Například v Japonsku, které je ve využívání „floatovoltaiky“ průkopník, bývá hlavním smyslem pro využití těchto systémů nedostatek prostoru a snaha o co nejvyšší využití obnovitelných zdrojů místo drahých (dovážených) fosilních paliv. Vizualizaci projektu v prefektuře Hjógo můžete shlédnout níže.

O využití „floatovoltaiky“ se zajímá rovněž Brazílie, kde je v plánu využít 350 MWp FVE na vodní ploše přehrady Balbina. Testování plovoucích FVE již probíhá i v Indii na jezeře poblíž Kalkaty a i v Evropě je možné pozorovat první projekty.

Komentáře

(4)

nikdo

11. červenec 2016, 11:53

cituji: snížit výpar až o 90 %.

Podstatnou výhodou je i to, že díky nižším teplotám a chlazení mohou FVE dosahovat částečného zvýšení efektivity produkce elektřiny.

Myslim ze to cislo bude znacne nadhodnocene, vzhledem k tomu ze FVE ohreji vice vzduch a ten pak zvisi odpar.

Pokud by slo jen o snizeni vyparu muzou na vodni plochu umistit pontony s bilou ci odraznou plochou ucinek bude vyssi.

Tomas Jirka

3. červenec 2016, 08:02

To se mi docela libi, jsem zvědav na výsledky! :)

Jan Veselý

3. červenec 2016, 12:07

Fajn nápad, řeší to více problémů najednou a dráty a trafa už tam jsou.

Jan Veselý

3. červenec 2016, 17:23

Tak jsem si uvědomil jednu věc. Potenciální FV elektrárna na Lake Mead má o řád vyšší produkci elektřiny na jednotku plochy než vodní elektrárna.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.