Domů
Energetika v zahraničí
Budoucnost španělské jaderné energetiky závisí na výsledku příštích voleb
jaderná elektrárna Vandellos španělsko (zdroj:   ANAV)
Zdroj: ANAV

Budoucnost španělské jaderné energetiky závisí na výsledku příštích voleb

Výsledek nadcházejících španělských voleb přímo ovlivní budoucnost španělského jaderného průmyslu. Podle nejnovějších průzkumů vede opoziční strana Partido Popular (Lidová strana), která se v poslední době vyjadřuje kladně k možnosti prodloužení provozu tamních jaderných elektráren, jejichž postupné vyřazování je naplánováno do konce roku 2027.

Podle informací poskytnutých zpravodajským webem Reuters přichází debata o vyřazovaní v době, kdy se země potýká s vysokými teplotami, které se ve veřejném prostoru často spojují s probíhající změnou klimatu. Zároveň debata rozděluje společnost na dva tábory, do prvního patří ty, kteří prosazují prodloužení životnosti jaderných elektráren, zejména představitelé Lidové strany. Na opačné straně spektra stojí vládnoucí Socialisti, kteří prosazují myšlenku rychlé dekarbonizace ekonomiky.

Pokud si Španělsko vybere prodloužení životnosti jaderných elektráren, bude muset v této oblasti vynaložit značné investice. Lidovci však argumentují tím, že takové rozhodnutí by poskytlo jistotu stabilního zdroje energie a mohlo by zlepšit vztahy se sousední Francií, která je závislá na jaderné energii. Přechod na solární a větrnou energii zase nabízí levnější způsob výroby energie, ale bude vyžadovat úpravu energetické sítě, aby byla připravena na přerušované dodávky energie.

"Naším cílem bude zvrátit plánované postupné ukončení provozu jaderných elektráren a prodloužit jejich životnost," prohlásil předseda Lidové strany Alberto Núñez Feijóo.

Jaderné elektrárny momentálně vyrábějí přibližně pětinu elektřiny v zemi. Alberto Núñez Feijóo uvedl, že nedává smysl odpojit velkou část výrobních zdrojů elektřiny ve Španělsku, pokud neexistuje způsob, jak nahradit tento podíl pomocí obnovitelných zdrojů (OZE). Pokud by se Španělsko uchýlilo k takovému kroku, cena energie by se podle jeho slov exponenciálně zvýšila.

Socialisté na druhé straně patří mezi hlavní zastánce tvrdého a rychlého přechodu na ekonomiku s nulovými emisemi uhlíku a upřednostňují OZE. S ohledem na vysoký potenciál solární a větrné energie v kombinaci s rozsáhlými nevyužitými územími, má Španělsko ideální předpoklady stát se evropským lídrem v oblasti výroby energie z OZE. Někteří energetičtí experti se navíc domnívají, že setrvání u jaderné energie může vést ke zpomalení přechodu směrem k dekarbonizaci ekonomiky.

Investice v řádu miliard eur

Odborníci a přední aktéři v průmyslu odhadují, že se náklady na udržení jaderných elektráren v provozu budou pohybovat v řádu miliard eur. Ignacio Araluce, prezident lobbistické skupiny Foro Nuclear, uvedl, že z technického hlediska by španělské jaderné elektrárny mohly fungovat desítky let, ale musely by být ziskové. Odhaduje, že během dvou desetiletí by bylo potřeba investovat nejméně 4 miliardy eur, aby se elektrárny udržely v provozu. Zároveň vyzval tvůrce politik, aby zmírnili daňové zatížení.

Maria del Mar Rubio Varas, energetická ekonomka z Navarra Public University, která podporuje prodloužení provozu jaderných elektráren, uvedla, že jaderná energie by mohla jenom obtížně konkurovat OZE především z hlediska vysokých nákladů. Na druhé straně však může poskytnout stabilitu a velké množství vyráběné elektřiny.

Araluce se vyjádřil, že ve snaze Španělska stát se zelenou energetickou velmocí vidí příležitosti pro každého. V širším kontextu energetických výzev je pravděpodobné, že konzervativní vláda bude příznivěji přistupovat k nízkouhlíkovým technologiím, jako jsou biopaliva, která vyvolávají značný zájem zahraničních investorů ve Španělsku.

Loreto Ordonez, generální ředitel společnosti Engie Espana, v této souvislosti na nedávném energetickém setkání uvedl, že Španělsko má obrovský potenciál v oblasti produkce biometanu. Dodal také, že aktuální plán, který byl představen vládou, nenaplňuje všechna očekávání a v této oblasti stále existuje velký prostor pro zlepšení.

Debata o prodloužení životnosti jaderných elektráren přichází v době, kdy Evropská unie stojí na křižovatce a rozhoduje o svém dalším energetickým směrování. V rámci debat mezi členskými státy a politickými představiteli Unie by se v těchto měsících mělo rozhodnout o tom, jestli a za jakých podmínek bude probíhat podpora výroby energie pomocí jádra.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Emil
8. červenec 2023, 09:02

"Socialisté na druhé straně patří mezi hlavní zastánce tvrdého a rychlého přechodu na ekonomiku s nulovými emisemi uhlíku", a proto chtějí rychle zavírat elektrárny, které jsou těm nulovým emisím uhlíku ze všech nejblíž...

Milan Vaněček
8. červenec 2023, 09:31

Španělsko, ať bude u moci jakákoliv strana má jistotu, že žádné další jaderné elektrárny stavět nebude. Všichni Španělé vidí, že by to bylo nesmyslné plýtvání penězi a obrovské riziko.

Řeč je jenom o tom, zda zavírat JE rychle, či pomalu, nechat je dosloužit co nejdéle.

O tom budou Španělé rozhodovat.

To je budoucnost Španělska - bez jádra,

bude energetika s dominancí OZE. Otázka je jen, zda již od 2027 či třeba o 10 let později. Španělé si to rozhodnou sami, bez hysterie.

Emil
8. červenec 2023, 09:50

Ta údajná "jistota" je jen ve vaší hlavě, Vaněčku, žádnou takovou jistotu Španělsko nemá, a co údajně "všichni vidí" jste si taky vycucal z prstu. Ve skutečnosti nemáte nejmenší tušení co všichni vidí. Své věštby si nechte pro někoho, koho zajímají.

Milan Vaněček
8. červenec 2023, 10:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Své předpovědi nepíši pro Vás, Emile, píši je jako insider pro čtenáře tohoto webu. Vy máte zase asi jiný úkol: snažit se "obhájit" jadernou energetiku v ČR.
.

Emil
8. červenec 2023, 11:21

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Na vaše věštby nikdo zvědavý není, i proto, že žádný insider nejste, Vaněčku, jen se za něj neúspěšně vydáváte. Já žádný "úkol" nemám, opět si vymýšlíte jako v podstatě neustále.
.

Milan Vaněček
8. červenec 2023, 11:44

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emile, nevěděl jsem že užíváte i nick "nikdo".
.

Pravoslav Motyčka
8. červenec 2023, 23:32

Podle současných trendů bude mít za pár let Španělsko vyšší celkové emise CO2 než Francie ta má přitom o 60% více obyvatel. Tolik ke Španělské "dekarbonizaci".....

Ajrocket
8. červenec 2023, 11:50

Snad vás nenapadlo, že někdo, kdo má v názvu "socialista" bude přemýšlet.

Petr Turek
8. červenec 2023, 10:34

Dobrý den, položím si jednoduchou otázku, Proč téměř všechny levicové strany nebo hlásající se k levici chtějí likvidovat bezemisní jádro?

Že by duch Moskvy???

Každému komu záleží o minimalizaci emisí a současně nechce se dostat do situace superdrahé energie, tak jako se dostali svoji politikou v SRN, Itálii a žel nepřímo díky společnému trhu i u nás, pak nám všem nezbývá než prodloužit životnost jaderek co jen to půjde, protože tato investice se jednak vyplatí a jednak poskytne na delší dobu jistotu, že energie kdykoliv bude a za ještě dostupnou cenu.

Svůj komentář píši ze Sardinie, kde mi právě přišla faktura za elektřinu do mého letního domu a kde silovka stojí 0,556 euro za 1 kWh !!! To je láce, mají zde OZE...

hlpb
8. červenec 2023, 22:21

Konečná cena elektřiny včetně distribuce a všech poplatku pro odběratele na Sardíni pohybuje od 0,200 do 0,250 €/kWh.

Petr Turek
9. červenec 2023, 15:49

Pošlete mi svůj email přepošlu vám vyúčtování mého domu... a nepište takovéto nesmysly, když o dané věci nic nevíte...

hlpb
10. červenec 2023, 07:01

Mě nic posílat nemusíš, ale měl by jsi si změnit dodavatele, protože takovou cenu na Sardinii platíš je ty : ). Bezplatně ti poradím ti, zadej si do vyhledávače cena EE Sardinie a uvidíš sám.

Prosím, není zač.

hlpb
8. červenec 2023, 22:12

Změna podílů vyrobené energie ve Španělsku rok 2015 x 2023:

rok 2015:

1. fosil = 40%

2. OZE = 38%

3. JE = 22%

rok 2023

1. OZE = 54%

2. fosil = 24%

3. JE = 22%

Pravoslav Motyčka
9. červenec 2023, 14:33

a nevadí vám , že rok 2023 ještě neskončil ?

Zdeněk
10. červenec 2023, 05:43

Ale no tak, čísla musíte správně vybírat :-)

hlpb: Co porovnání roků 2020, 2021 2022 ?

hlpb
10. červenec 2023, 06:55

není problém:

2020: OZE = 47%, fosil = 29%, JE = 23%

2021: OZE = 50%, fosil = 28%, JE = 22%

2022: OZE = 45%, fosil = 33%, JE = 22%

Jimi
10. červenec 2023, 07:42

2020 a 2021 byly poznamenány covidem a 2022 plynovou krizí a začátkem války. A důležitý je dlouhodobý trend

Emil
10. červenec 2023, 07:45

Který se ale nepozná z porovnání jednoho celého roku vůči polovině jiného roku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se