Domů
Elektrárny ve světě
Celosvětová zaměstnanost v sektoru obnovitelných zdrojů roste, v EU klesá
John Christian Fjellestad, https://www.flickr.com/photos/jkfjellestad/

Celosvětová zaměstnanost v sektoru obnovitelných zdrojů roste, v EU klesá

Dle údajů zveřejněných ve výroční zprávě Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) vzrostla v roce 2015 celosvětová zaměstnanost v tomto odvětví o 5 %. Celkově tak již dosahuje 8,1 miliónů lidí. Tempo růstu zaměstnanosti v porovnání s minulými roky však zpomalilo.

Největší rozvoj zažily obnovitelné zdroje energie v uplynulém roce v Asii a také ve Spojených státech amerických. Dle deníku The guardian zaměstnanost v sektoru obnovitelných zdrojů v USA dosahovala 769 000 lidí. Ve stejné zemi v ropném průmyslu pracuje 187 000 a v uhelném 68 000 lidí. Největší růst zaznamenala větrná energetika a fotovoltaika, a to 20 %. Hlavním důvodem růstu byl pokles ceny technologií a slevy na daních.

V Evropské unii naproti tomu zaměstnanost v tomto odvětví energetiky již čtvrtým rokem klesá. To je způsobeno přetrvávající krizí eurozóny a absencí významných vládních subvencí.

Celková zaměstnanost v sektoru obnovitelných zdrojů tak dosahuje 8,1 miliónů lidí. Tento údaj se sestává z lidí pracujících ve výrobě, montáži a údržbě zmíněných systémů. Studie IRENA neobsahuje data z velkých hydroelektrických zdrojů, neboť se potýkala s nedostatkem relevantních dat. Odhadnutá zaměstnanost v oboru vodních elektráren dosahuje 1,3 miliónů osob.

Největší zaměstnavatel – fotovoltaika

Nejvíce osob je celosvětově zaměstnáno v oboru fotovoltaiky – 2,7 miliónů, s meziročním růstem 11 %. Největší růst v roce 2015 byl zaznamenán v USA a Japonsku. Stále však platí, že 60 % pracovních sil je v Číně. Druhý největším zaměstnavatelem je oblast biopaliv. V ní hraje dominantní roli USA a Brazílie. Konkrétně hospodářství biomasy zaměstnává 822 000 lidí a bioplynu 382 000.

IRENA (2016), Renewable Energy and Jobs – Annual Review 2016

zdroj úvodní fotografie: John Christian Fjellestad

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.