Domů
Elektrárny v Evropě
Britským přílivovým elektrárnám paradoxně BREXIT pomůže

Britským přílivovým elektrárnám paradoxně BREXIT pomůže

Neočekávané souvislosti a možnosti se otvírají britskému průmyslu po rozhodnutí o vystoupení Spojeného království z EU. Jednou z nich je podpora vývoje, výstavby a případného exportu přílivových elektráren. O dotacích pro pilotní přílivovou elektrárnu s výkonem 320 MW ve Swansea Bay rozhoduje ministerstvo energetiky.

Světově unikátní projekt na výstavbu umělé laguny, v jejíž hrázi bude zabudovaná přílivová elektrárna o výkonu 320 MW, může mít díky BREXITu větší šanci na svou podporu mimo jiné i proto, že v oblasti jižního Walesu vytvoří tisíce nových pracovních míst.

Za projektem přílivové elektrárny stojí společnost Tidal Lagoon Power Ltd., jež si klade velice smělé cíle v oblasti zdrojů využívajících energetický potenciál oceánů u britského pobřeží.

„BREXIT nás nemůže poškodit. Mezi těmi, kteří britské vystoupení z EU podporují, je spoustu lidí, kteří našemu projektu vyjádřili podporu a kteří chtějí vidět naši lagunu stát,“ prohlásil Mark Shorrock, ředitel Tidal Lagoon Power Ltd.

Společnost Tidal Lagoon plánuje postavit lagunu ohraničenou 11,5 km dlouhou hrází v zálivu Swansea Bay. V hrázi bude umístěno 16 turbín, každá o výkonu 20 MW. Průměr turbíny je 7,35 m a jejím dodavatelem bude GE Power.

Turbína bude schopná pracovat 14 hodin denně. Její konstrukce jí umožňuje pracovat v obou směrech proudění mořské vody tedy jak za přílivu, tak i za odlivu.

Schéma obousměrné turbíny přílivové elektrárny. Zdroj: http://www.tidallagoonswanseabay.com/

Výstavba celé laguny má přijít na 1,3 mld. liber (41,3 mld. Kč). Nyní probíhá schvalovací proces ministerstva energetiky, který rozhodne o tom, zda projekt dostane dotaci, která umožní jeho realizaci.

Podle studie Pöyry z roku 2014 by pilotní přílivová elektrárna u Swansea pro svůj provoz potřebovala získat contract for difference (zaručenou výkupní cenu) na úrovni 168 £/MWh na 35 let.

Bude západní pobřeží Británie v obležení umělých lagun?

Tidal Lagoon už má nyní v plánu výstavbu celkem 6 přílivových elektráren u pobřeží velké Británie. V Newportu by podle plánů společnosti měla být zbudována přílivová elektrárna o výkonu 1,2 GW a v Cardiffu elektrárna o výkonu 2,7 GW.

Plánované přílivové elektrárny ve Velké Británii. Zdroj: bloomberg.com

Dle zmiňované studie Pöyry, by pro následné větší a výkonnější instalace stačila výrazně nižší zaručená výkupní cena. Pro přílivovou elektrárnu o výkonu 1,5 GW by se jednalo o zhruba 130 £/MWh  a pro variantu o výkonu 1,8 GW uvedenou do provozu mezi lety 2017 – 2021 by se zaručená cena měla pohybovat okolo 92 £/MWh.

Dle odhadů Tidal Lagoon může výstavba všech šesti plánovaných elektráren přinést 70 000 pracovních míst a mohla by pokrýt až 8 % britské spotřeby elektrické energie.

Přílivové elektrárny by tak mohly výrazným dílem přispět k transformaci britské energetiky, stejně jako by se mohly podílet na vyřešení problémů s výkonovou přiměřeností ve Velké Británii v následujícím desetiletí.

V kombinaci s padající librou se také v budoucnu můžou stát přílivové elektrárny zajímavým exportním artiklem.

Široký energetický přesah

Tvůrcům přílivových elektráren nejde jen o šetrný způsob výroby elektrické energie. Jejich cílem je vybudovat na laguně a v jejím okolí sportoviště, rekreační zařízení a také možnost pro vzdělávání napříč všemi generacemi. Celý tento koncept je vysvětlen na následujícím videu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.