Domů
Elektřina
Fotovoltaika povinně na každé střeše v Dubaji

Fotovoltaika povinně na každé střeše v Dubaji

Dle nového dubajského energetického plánu (Dubai Clean Energy Strategy 2050) by měl v budoucnosti rapidně vzrůst podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu tohoto města. Již do roku 2030 budou muset být na všech střechách v Dubaji instalovány fotovoltaické panely.

Nejlidnatější město Spojených arabských emirátů si dalo za cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů pokrývajících jeho energetické potřeby na 7 % do roku 2020, 25 % do roku 2030 a 75 % do začátku roku 2050. Emír Dubaje Muhammad bin Rašíd al-Maktúm také oznámil plán rozšířit stávající Dubajský solární park o výkonu 13 MW (dalších 200 MW je momentálně ve výstavbě) na 5000 MW do roku 2030.

„Tato strategie, kterou dnes zahajujeme, přemění energetický sektor v následujících třech dekádách. Naším cílem je, abychom se do roku 2050 stali městem s nejmenší uhlíkovou stopou na světě, popisuje své plány šejk Muhammed.

Zdá se být nelogické, proč Spojené arabské emiráty, země s desetinou světových zásob ropy, investuje do obnovitelných zdrojů. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že splňuje dvě základní podmínky pro instalaci fotovoltaiky. Dostatek nevyužité plochy a příhodné sluneční podmínky.

V uvedeném plánu se nehovoří o tom, jak bude město zásobováno elektřinou v noci či v době se sníženou výrobou. V úvahu přicházejí akumulátory, či využití současných plynových elektráren.

zdroj úvodní fotografie: Michael Theis

Komentáře

(4)

energetik

11. prosinec 2015, 14:26

Evidentně tam nemají žádné ČEZké energetické a distribuční mafie kterým by to ohrozilo zisky a sponzorství zkorumpovaných politiků a úředníků.

Tomas Jirka

12. prosinec 2015, 00:59

Spis bych rekl, ze maji trochu jiny system vlady, ktery veci u nas dobre zname, vlastne vubec nepotrebuje.

Mimo to bych ale rekl, ze se mi velmi libi napad vyuziti strech tam, kde ma smysl, lepsi nez vyuziti zemedelske pudy tam, kde je velmi promenlive pocasi... :)

Otazkou je, proc ti ropni kralove delaji? Ze by se chystali postupne rozvinout a premenit v krale OZE?

Perikles

12. prosinec 2015, 10:30

Spíše jde o to, že tam má solární energetika opravdu smysl, vzhledem k svitu a současnému rozvinutí technologie. Prostě si, na rozdíl od EU, počkali až to bude rentabilní a teď to nasazují... Cena samotných panelů klesla za posledních 5 let na cca 30% původní hodnoty a účinnost se zvedla z 13-15 na 16-18%... A vše je mnohem dostupnější pro menší aplikace, jsou již zkušenosti s integrací do sítě...

energetik

12. prosinec 2015, 19:07

čekání je nesmyl, někdo to zvýšení účinnosti i pokles ceny musel zaplatit. Žádná sleva není zadarmo. Jen je škoda že to tak nefungovalo i u jaderné energetiky, tam čekáme a dotujeme už přes 60 let a konkurenceschopnost se sále vzdaluje. Možná místo před zanedbáváním a zlehčování škod a šíření nebezpečných emisí a různých dotací měli raději také zvolit pevnou výkupní cenu např. 50Kč/kWh s tím že areál nesmí opustit žádné emise a odpady a potom by se také tato technologie rozvinula v bezpečnou pro komerčního použití. Tak tady vzniklo obrovské množství nenapravitelných škod.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.