Domů
Obnovitelné zdroje
GasNet připojil ke své síti bioplynovou stanici v Litomyšli
Ad
Bioplynová stanice v Litomyšli. Zdroj: Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl
Zdroj: Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl

GasNet připojil ke své síti bioplynovou stanici v Litomyšli

Největší český distributor plynu GasNet začal vtláčet do své plynárenské soustavy biometan z bioplynové stanice v Litomyšli. Je to druhá bioplynová stanice připojená na veřejnou distribuční síť. Biometan se plynovody GasNetu dostane až ke koncovým odběratelům, kteří si tímto obnovitelným plynem zatopí nebo si na něm uvaří.

Skupina GasNet dál zvedá podíl biometanu ve své síti. Litomyšlská stanice je druhou bioplynkou, která dodává biometan do distribuční soustavy. GasNet začal poprvé vtláčet biometan do své sítě na konci roku 2019 z bioplynové stanice Rapotín na severní Moravě.

Bioplynová stanice v Litomyšli zatím pracuje ve zkušebním režimu a její ostrý provoz by měl začít v prosinci. Už teď ale do sítě dodává první kubíky biometanu – bioplynu očištěného od oxidu uhličitého a stopových příměsí sirných a dusíkatých sloučenin. Biometan se svým složením prakticky shoduje se zemním plynem, takže všechno, co funguje na zemní plyn, funguje i na biometan.

Stanice by měla za rok vyprodukovat 1,7 milionu kubíků biometanu, denně by do sítě měla dodávat kolem 4 800 m3.

Výroba ze zemědělské činnosti

Bioplynka stojí v areálu Zemědělského družstvu chovatelů a pěstitelů Litomyšl a vznikla přebudováním stávající stanice, která sloužila ke kogenerační výrobě elektřiny a tepla. Na rozdíl od Rapotína, který dodává do sítě biometan vzniklý z běžného domácího bio a gastro odpadu, vyrábějí v Litomyšli biometan z bioplynu pocházejícího z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby. Biometan má v obou případech prakticky nulovou emisní stopu a je plně obnovitelný.

Jako distributor měříme ve vtláčecí stanici přesné složení a kvalitu vyrobeného biometanu. Pokud plyn vyhovuje, pokračuje ještě k odorizaci, kdy mu stejně jako v případě zemního plynu dodáme typický zápach pro bezpečné používání. Úplně na konci jde biometan do vysokotlakého plynovodu o přetlaku 2,3−2,5 MPa a dál do distribuce,“ vysvětluje Andrej Prno, který má v GasNetu na starosti připojování nových výroben plynu.

Potenciál má biometan velký, chybí ale motivační prostředí

Plynaři z GasNetu počítají s připojováním dalších stanic. Daleko jsou například projekty bioplynek u Mladé Boleslavi nebo Horní Suché. Distributor má podepsané i další smlouvy o budoucím připojení bioplynových stanic.

Projekty se nacházejí v různých stádiích přípravy. V Česku má biometan velký potenciál. Do roku 2030 by tento zelený a lokálně vyráběný plyn mohl u nás nahradit 10 až 15 % spotřeby zemního plynu, a to jak pro vytápění, tak i silniční dopravu,“ říká Andrej Prno z GasNetu.

Připomíná ještě, že biometan teď nabízí rychlé řešení dvou aktuálních problémů české i evropské energetiky. Přináší nižší emise a posiluje zároveň naši energetickou soběstačnost, protože se dá vyrábět přímo v České republice.

V Česku máme přes 550 bioplynových stanic, které můžou vyrábět biometan. Je ovšem nutné vytvořit čitelný regulační rámec finanční podpory, který by motivoval majitele stanic a investory. Základní legislativa pro distribuci tohoto plynu je už v platnosti. Problém není ani s technologií, kterou už praxe dávno prověřila,“ uzavírá Andrej Prno.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr Turek
3. listopad 2022, 13:41

1,7 mil m3 to odpovídá cca 0,02 % spotřeby zemního plynu v ČR !

Můj dotaz zní : Kolik bude stát 1 m3 bioplynu pro koncového zákazníka ??? Není to zase další žrout zelených dotací ???

Hezký den

Martin P
3. listopad 2022, 15:25

Sice Vám neumím přesně říct, kolik ten m3 nebo kWh bude stát - to asi bude záležet na konkrétní stanici a rozsahu její výroby a zdroje pro výrobu CH4 (dovoz biomasy naftovými náklaďáky nebo samospádem komunální splašky?) , ale podle mně stojí za to ušetřit v obchodě se zahraničím 10-15% výdajů jdoucích do cizí země. O tom, že vás nemůže nikdo jako jeden subjekt vydírat, také není pochyb.

Souhlasím ale s pochybností, kolik bude dělat dotace na podobných dalších projektech a jestli by nestačilo státem jen nastavit dobré právní prostředí - nemotivovat penězi, ale spíš jednoduchými pravidly s dobrou návratností vložených peněz.

Možná nejrychlejším řešením ke zvýšení podílu domácího biometanu je zarazit podporu spalování v elektrárnách , kde jde o výrobu v základním zatížení a posílat plyn do sítě. Určitě to ale nepůjde okamžitě, řada stanic asi nebude poblíž "větších trubek", kam by se produkce vtlačovala.

Antonín Mikeš
3. listopad 2022, 16:36

Pro vtlačování do sítě je třeba plyn více čistit, například od CO2, motor ho na druhou stranu sežere i bez čištění. BPS by mohli mít zásobník alespoň na pár hodin provozu a vykrývat špičky, ale tam je zase energie na kompresi..

feliz navidad
3. listopad 2022, 19:19

Neměly by se ty "odpady z živočišné a rostlinné zemědělské výroby" především vracet zpátky na pole?

Martin P
4. listopad 2022, 06:27

To ano, ale nejdřív se z nich vytřískají uhlovodíkové složky. To, co zbyde po anaerobní fermentaci.

Lubos
6. listopad 2022, 09:27

Odpad z bioplynek skončí ako kompost na pole. Metán by sa z tých odpadov uvolnil tak či tak do atmosféry, takto sa zachytí. Myslím že to má ekonomický zmysel stavať bioplyn. stanice. Upraviť legaslativu a pôjde to.

Maly Jarda
4. listopad 2022, 17:06

Bohužel přitel USA (a amerických producentů plynu) Fiala dělá vše v jeho silách aby rozvoj produkce bioplynu/biometanu zničil vysokým zdaněním

Martin P
4. listopad 2022, 19:25

Uveďte konkrétněji v čem spočívá to vysoké zdanění. Jinak je to jen plácnutí do vody...

hobitt@email.cz
5. listopad 2022, 08:05

Nemá cenu na něj reagovat, je to klasický trol. Dneska je moderní vždycky házet všechno na vládu a zvlášť na Fialu. Ten totiž může i za to za sousedům chcípla kočka.

Je to určitě pravda protože to viděl na tiktaku....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se