Domů
Obnovitelné zdroje
Investice v hodnotě 35 bilionů USD: Klíč k transformaci energetiky
Větrná turbína Haliade-X
Zdroj: GE Renewable Energy

Investice v hodnotě 35 bilionů USD: Klíč k transformaci energetiky

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) nedávno představila ambiciózní plán, jehož cílem je ztrojnásobit kapacitu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030. Tento cíl není pouze technickým úkolem, ale zahrnuje širokou škálu výzev, které se týkají financování rozvoje obnovitelných zdrojů, mezinárodní spolupráce v této oblasti a rozvoje lidských kapacit. Cílem tohoto článku je rozebrat oblasti, které jsou pro dosažení tohoto cíle zásadní.

Spolupráce a rovnoměrná distribuce investic

K dosažení výše uvedeného cíle je nezbytná intenzivní mezinárodní spolupráce. Zpráva IRENA zdůrazňuje, že současný nerovnoměrný tok investic brání rozvojovým zemím plně využít potenciál obnovitelných zdrojů. Aby se tyto nerovnosti vyrovnaly, bude nutné přehodnotit způsob, jakým jsou investice distribuovány.

Mezinárodní spolupráce by měla zahrnovat nejen přerozdělení financí, ale také sdílení technologií a know-how. To je obzvláště důležité pro rozvojové země, které často postrádají potřebné odborné znalosti a infrastrukturu. Přístup k novým technologiím a možnostem financování by mohl tyto země postavit na stejnou startovní čáru s vyspělejšími ekonomikami​.

Rozvoj lidských kapacit a dovedností

Dalším zásadním faktorem je rozvoj lidských kapacit. Přechod na obnovitelné zdroje vyžaduje nejen nové technologie, ale i kvalifikovanou pracovní sílu, která bude schopná tyto technologie implementovat a spravovat. IRENA upozorňuje, že je nutné investovat do vzdělávání a rekvalifikace pracovníků. Ti by měli být připraveni na nové výzvy spojené s energetickou transformací.

Rozvoj lidských kapacit by měl zahrnovat širokou škálu dovedností, od technických po manažerské, a měl by být součástí širší strategie zaměřené na udržitelný rozvoj. Klíčové je také zapojení místních komunit, které mohou hrát významnou roli při realizaci projektů v oblasti obnovitelné energie​.

Finanční potřeby a investice

Největší překážkou na cestě ke ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů je nutnost masivního nárůstu investic. Podle IRENA je potřeba do roku 2030 investovat 35 bilionů USD, jak uvádí už v předchozích zprávách. Roční investice by měly dosahovat více než 5 bilionů USD. Tyto prostředky jsou klíčové pro rozvoj nových technologií, rozšíření a modernizaci energetické infrastruktury. Neopomenutelným faktorem je zvýšení energetické účinnosti a míry elektrifikace.

Zajištění tohoto objemu investic bude vyžadovat nejen mobilizaci soukromého kapitálu, ale i zásadní roli veřejného sektoru. Vládní intervence a mezinárodní finanční instituce budou muset vytvořit podmínky pro přilákání investic do oblastí, které jsou v současnosti podfinancované, zejména v rozvojových zemích. Zatímco 85 % globálních investic do obnovitelných zdrojů směřuje do vyspělých zemí, regiony jako Afrika dostávají jen minimální část těchto prostředků​

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin Prokš
31. srpen 2024, 09:16

Nedobrý den,

Před pár dny (včera? předevčírem?) jsem zachytil krásný bonmot: Česká republika za posledních 14 let utratila 800 miliard Kč na podporu FVE a VTE. Za to získala zdroje v rozsahu cca 3% roční spotřeby ve FVE a cca 1% ve VTE v neřiditelných zdrojích. Kdyby těch 800 miliard investovala do JE, tak v tuto chvíli zprovozňuje řiditelné zdroje v rozsahu 30% spotřeby. Čili za jeden rok provozu by vyrobila v souhrnu tolik energie, jako ty FVE a VTE za 10 let. Řiditelně tak jak potřebujeme, ne jak si usmyslí počasí. S životností 60 let.

Ale holt by to nebyl "klíč k transformaci elektro energetiky", o kterém by nějaká IRENA mohla takto krásně blábolit u šampáňa v hotelích...

Slavomil Vinkler
31. srpen 2024, 10:31

Údaje jso tendšenčí, neboť v letošním létě vyrobí FVE nejméně dvojnásobek než loni (si 4,5%).

Navíc autor Horáčekje fyzik z akademie věd a ten zná jen fyzikální zákony. Přece si můžeme odsouhlasit nové a lepší.

Zdeněk Lacina
31. srpen 2024, 11:02

Ano. Je nutné více zálohovat FVE, abychom nemuseli dovážet elektřinu za záporné ceny!

Zdeněk Lacina
31. srpen 2024, 11:25

dotovat....

Hladíkovy nápady nestačím vstřebávat :(

Slavomil Vinkler
1. září 2024, 11:04

No Pane Vaněčku. Psal jsem včera a zopakuji podrobněji. No máte pravdu, ale jen z velmi malé části. Úspora nákladů za panely tvoří jen asi čtvrtinu FVE (a zisk jde do číny ne do evropy. I kdyby to dělalo na celé FVE 40%.

Tak FVE v celku soustavy FVE+VTE+sítě + akumulace + záložní elektrárny mohou tvořit asi asi 20 % A i kdyby 40%. Tedy úspora maximální 0,4x0,4 což je 0,2. Tedy vaším odložením by se ušetřilo jako velmi optimistický odhad 20%, pesimistický 5%. To by na cenu EE nemělo žádný vliv. Jen o chlup větší zisky fotobaronů.

Slavomil Vinkler
1. září 2024, 11:05

Teda upsal jsem se 4x4 je 16. Tedy 16% ne 20.

Milan Vaněček
31. srpen 2024, 20:01

Psal jsem to už panu Winklerovi včera, pod článek "Rekordní rok pro české soláry",

tak to zopakuji:

To je to "kdyby byly v ..." Kdyby ČR neinvestovala do roku 2018 do fotovoltaických elektráren vůbec nic, a investovala až když byly FVE laciné, podobně jako to udělalo Nizozemí,

tak jsme taky mohli být lídry čisté levné energetiky.

A vyrábět jako Nizozemí řádově více elektřiny z větru a slunce než z jádra.

To je to kdyby....

Psal jsem už o tom výše jak politici dokáží vše pokazit...

A kolegy Horáčka bych se zeptal, když už bude fungovat ta jaderná fůze, on je plazmový fyzik, měl by to vědět.

Já jsem zase fyzik polovodičů, tomu já rozumím a mohu mu říci něco o výhledech polovodičů, třeba v energetice (=fotovoltaická přeměna sluneční energie v energii elektrickou). A co jsem napsal již v roce 2000 i později v různých článcích stále platí a fotovoltaika je celosvětově úspěšná jako nejvíce ve světě budovaný nový čistý a levný zdroj elektřiny.

Je to krásný pocit v mých osmdesáti letech, po 50 letech aktivní vědecké činnosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se