Itálie otevírá dveře plovoucím větrným elektrárnám u břehů Sicílie
Italské úřady nedávno schválily posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) projektu plovoucí větrné elektrárny o výkonu 250 MW. Jedná se o první schválení pro projekt tohoto typu v italských vodách. Investoři očekávají, že větrná farma by měla být schopna pokrýt přibližně 5 % celkové spotřeby elektřiny na Sicílii.
V Evropě docházelo v posledních letech k významnému rozvoji větrných elektráren na moři. Ke konci roku 2024 bylo v pobřežních vodách instalováno kumulativně přes 34 GW offshore větrných elektráren. Jen za minulý rok přibylo dalších 3,8 GW instalovaného výkonu. K rozvoji přitom docházelo spíše na severu Evropy ve státech jako je Velká Británie, Německo, Dánsko nebo Nizozemsko. Ke konci roku 2023 bylo ve zmíněných státech dohromady provozováno více jak 30 GW.
Itálie se naopak řadí mezi státy, kde se rozvoj větrné energetiky na moři příliš nedaří. Země má zatím jednu funkční pobřežní větrnou farmu, projekt Beleolico u Taranta ve Středozemním moři. Ke konci roku 2023 tak bylo v italských vodách instalováno pouhých 30 MW.
Posun k většímu rozvoji může znamenat kladné stanovisko italského ministerstva pro životní prostředí a energetickou bezpečnost. To minulý týden schválilo posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro projekt známý jako 7SeasMed Floating Offshore Wind. Ten je veden investorským fondem Copenhagen Offshore Partners a je ve vlastnictví konsorcia, které mimo jiné zahrnuje také dceřinou firmu italského giganta Eni.
„Stanovisko k EIA je výsledkem našeho robustního a kolaborativního přístupu ke všem environmentálním disciplínám, včetně zapojení zainteresovaných stran a dialogu, který tým 7SeasMed vedl s veřejnými orgány na národní i místní úrovni,“ uvedl Alan Hannah, viceprezident Copenhagen Offshore Partners.
Plovoucí platformy a další plány až na 3 GW
Celkový plánovaný instalovaný výkon projektu je 250 MW a zajímavostí je, že cílem je vybudovat větrné elektrárny s plovoucími platformami. Úspěšné dokončení projektu tudíž rozšíří prozatím malé italské portfolio a zároveň přidá na mapu turbíny s plovoucími konstrukcemi. Ty jsou v Evropě, ale i po světě prozatím spíše ve fázi pilotních projektů.
Konsorcium nicméně prozatím nezveřejnilo detaily k technickému provedení. Farma by se měla nacházet v lokalitě vzdálené asi 32 kilometrů od pobřeží Sicílie na západní straně ostrova poblíž Marsaly. Odhaduje se, že bude zajišťovat asi 5 % celkové spotřeby elektřiny na Sicílii.
Projekt 7SeasMed je součástí většího portfolia větrné energie na moři o celkovém výkonu až 3 GW. To z něj činí jedno z největších portfolií větrné energie v jižní Evropě. Kromě 7SeasMed plánuje konsorcium dále rozvíjet projekty Ichnusa (504 MW, Sardinie), Tyrrhenian (500 MW, Latium), Nurax (500 MW, Sardinie) a Poseidon (1 000 MW, Sardinie). Cílem je zahájit komerční provoz mezi lety 2028 a 2031.
Mohlo by vás zajímat:
Něco mi říká, že výhradní licenci k jejich stavbám a provozování, dostane don Corleone.
ano, je to o spravnych ludoch (nasich), ktory maju pristup k dostatocnemu objemu dotacii .. naviac ked si uvedomime, ze tie pilotne projekty plavajucich VTE veselo atakuju 180EUR/MWh ..
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se