Domů
Obnovitelné zdroje
Komunitní energetika v ČR je na začátku, odborníci se neshodnou na přínosech
Solární elektrárny na střeše

Komunitní energetika v ČR je na začátku, odborníci se neshodnou na přínosech

Zavádění energetických společenství je v Česku zatím na úplném začátku, odborníci se však dosud neshodnou na jejich přínosu v praxi. Podle některých z nich jsou očekávání větší, než jaká bude realita. Upozorňují přitom hlavně na ekonomické faktory, kdy se sdílení nemusí vyplatit. Další oboroví zástupci naopak vidí v komunitní energetice velký potenciál, který může vést ke zvýšení energetické soběstačnosti. Vyplývá to z komentářů odborníků. Zakládání energetických komunit zavedla loňská novela energetického zákona, první z nich by mohly začít fungovat v polovině roku.

„Je důležité pečlivě vyhodnotit ekonomické, sociální a subjektivní důvody pro účast v komunitním sdílení elektřiny,“ zdůraznil obchodní ředitel UCED Václav Skoblík.

Podle něj má komunitní energetika potenciál pozitivních změn v energetickém sektoru, zároveň však vidí řadu problémů. Jako jeden z klíčových zmínil rozdělování nákladů mezi členy komunity. Obyvatelé s vyšší spotřebou totiž budou podle Skoblíka získávat větší prospěch na úkor těch s nižší spotřebou. Pro průmysl je pak komunitní energetika podle Skoblíka naprosto nevhodná. „Výroba elektřiny fotovoltaickými panely totiž nesplňuje potřeby průmyslových provozů. Navíc distribuce energie mimo dobu výroby může být problematická. V době výroby elektřiny solárními elektrárnami v poledních hodinách je cena elektřiny velice nízká až záporná,“ vysvětlil.

Další problémy Skoblík vidí také se vznikem nepředvídatelných přebytků při zapojení solárů do vlastní spotřeby, zejména v létě. „Přebytky mohou mít na trhu nízkou prodejní cenu a v dlouhodobém horizontu mohou představovat ekonomický problém. Cena přebytků bude zcela jistě mnohem nižší, než cena elektřiny dodané přímo do distribuční soustavy,“ tvrdí Skoblík.

Pochybnosti o rozjezdu komunitní energetiky v ČR má i výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Podle něj jsou očekávání větší, než bude skutečný přínos. Potenciál vidí u obcí a jejich objektů. V rámci dalších komunit je však zatím spíše skeptický. „Není mi jasné, proč by někdo sdílel se sousedy elektřinu, když může vlastní vyrobenou elektřinu prodat distributorovi sítě nebo obchodníkovi.

Podle zástupců z oboru moderní energetiky má naopak komunitní energetika velký potenciál. „Sdílení elektřiny z vlastních bezemisních zdrojů bude dlouhodobě přispívat ke zvyšování energetické soběstačnosti a tím i snižování nákladů na elektřinu,“ řekl nedávno expert na komunitní energetiku Svazu moderní energetiky Martin Ander. Podle expertky na energetické právo organizace Frank Bold Laury Otýpkové může Česko v příštím roce očekávat boom komunitní energetiky. Podle Hnutí Duha v současnosti uvažují o založení energetického společenství stovky subjektů. Podle člena rady UKEN a předsedy Enorkom Opavsko Jiřího Krista by do roku 2030 mohla být do nějaké formy komunitní energetiky zapojena až třetina obcí a polovina občanů.

Všichni se však shodují na tom, že práce na zavádění energetických společenství v Česku přijetím novely energetického zákona nekončí. Podle některých expertů novela stále obsahuje chyby, které by mohly být problémem pro zakládání společenství. Apelují zároveň na rychlé nastavení dalších podmínek pro fungování energetických komunit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
hlpb
21. leden 2024, 11:46

Komunitní energetika je výhodná pro tyto okruhy odběratelů:

1. Obce a města mohou sdílet vyrobenou energii mezi svými objekty s cenou silové energie 0,-Kč/kWh. Do této doby nedávalo moc smysl i přes plochou velkou střechu školy tam instalovat FVE, protože dva měsíce přes prázdniny je škola s minimálním odběrem. Nyní už to problém není v létě vyrobenou energii budou díky komunitní energetice využívat ostatní budovy města nebo obce, v ostatních měsících škola.

2. jsou rodiny, kdy budou děti v rodinných domech posílat své vyrobené přebytky rodičům do panelového domu

3. majitel bytu vlastnící chalupu, nyní mu nebude nic bránit nainstalovat FVE na chalupu a v nepřítomnosti na chalupě si bude posílat přebytky do bytu

4. firmy budou přebytky ve svátcích, víkendech a v létě o celozávodních dovolených nabízet jako benefity svým zaměstnancům, první firmy už s tím počítají

Určitě bude zavedení komunitní energetiky de v budoucnu znamenat zvýšení počtu odběratelů energie z FVE o desítky tisíc odběratelů

minduton
25. leden 2024, 08:49

Ale prdlajs. Dokud tam nebude aspoň nějaká úspora pro daného "sdíleče" na platbě za distribuci, tak je to bezpředmětné - a to ERÚ nepřipustí nikdy, jelikož mají strach z efektu "posledního platícího v hospodě". Bez toho je to pouze o rozdílných maržích pro prodejnákup na straně obchodníků. A tam je nejjednodušší řešení, že obchodník buď sdíleče pošle do pr* a nebo mu to prostě cenově napálí. Proč by měl proboha obchodník vyzobávat nějaký nepredikovatelný, těžko zobchodovatelný zbytky u sdíleče? Pokud chce někdo vyjebávat se systémem, tak ať se laskavě odpojí od sítě, zcela.

Pravoslav Motyčka
21. leden 2024, 14:56

Já myslím , že přínos je jasný , pokud prodám el. energii tak platím marží obchodníkovy a prodávám bez DPH pokud kupuji s DPH a ještě platím marži obchodníkovi. Sdílení toto odstraňuje....

Emil
21. leden 2024, 19:56

Jak jste přišel na to, že v komunitní energetice platit DPH nebudete?

Karel Zeman
21. leden 2024, 20:38

Myslíte že to hrozí? Iluze si nedělám, ale tady mě tedy nenapadá, i kdyby to nějaký úchyl vymyslel, jak by se to počítalo a z jaké ceny by se vycházelo. A proč by to neplátci měli platit, když si zaplatili DPH z nákupu FVE atd….

Emil
21. leden 2024, 20:59

Já to nevím, proto se ptám kde bere pan Motyčka tu jistotu. Zaznamenal jsem před časem pouze tento článek, kde se to řeší:

seznamzpravy. cz/clanek/ekonomika-firmy-zdanit-se-da-i-to-co-jeste-neexistuje-vlada-chce-penize-ze-sousedske-elektriny-231607

DPH by samozřejmě neplatil výrobce ale spotřebitel, který DPH z nákupu FVE neplatil. Počítat to je ten nejmenší problém.

josef zak
22. leden 2024, 10:59

Pokud bude mit druzstvo ambici byt aspon trochu velke, tak by melo byt platcem. Cili odberatel by platil i DPH. Ale zase pokud bude druzstvo platce DPH, tak muze poridit elektrarnu bez dane (tj. nizsi naklady na porizeni tj. nizsi zakladni cenu elektriny, ke ktere se pripocte DPH).

Ivan
22. leden 2024, 08:02

Očekávám, že to dopadne jako se vším v české energetice, to co by měli uživatelé KE ušetřit, z nich vytáhne ČEZ na distribuci a různých nově vymyšlených poplatcích.

Roman Kosařík
22. leden 2024, 09:45

O důvod víc se odpojit úplně. Která domácnost z DS uteče, ta vyhraje. Dnes nám to tato myšlenka přijde nerealizovatelná, ale za pár let to bude čím dále častější. Vzpomeňte na účinnost a cenu FVE z dob před 10 lety a srovnejte to s tím, co je dostupné za stejnou cenu dnes. Spousta lidí si položí otázku, zda jim stojí za to se nechat odírat na poplatcích za distribuci za těch pár dní v roce, kdy se nedostává a zařídí se jinak, možnosti jsou.

Navíc, kdo není připojen k DS, ten ji nijak nezatěžuje. Budou volné kapacity pro ostatní, když se jich podle distributorů nedostává. Masivnější odchod domácností tudíž budou distributoři s radostí vítat, že ano? :)

sabi
22. leden 2024, 11:21

Dá se určitě souhlasit s tím, že kdo k DS není připojen, ten ji nezatěžuje.

Ale v praxi dle mého nebude příliš mnoho odběratelů, kteří budou schopni pokrýt 24/7/365 svoji spotřebu z vlastního zdroje, ať je jakýkoliv. U firem je toto řešení prakticky nereálné (pominu ty, které mají vlastní zdroj, ale i ty mají náhradní napájení z DS). A domácnosti - možná ty, které bydlí v pasivních domech.

Takže případné odlehčení DS bude zanedbatelné.

intfor
22. leden 2024, 13:23

Připojená osoba, která odebírá jen ve špičce, je pro distributora pravděpodobně horší, než nepřipojená vůbec. Nicméně nepřipojená vůbec může být zároveň horší situace, než když je připojená s normálním odběrem. Na masivní kompletní odpojování od sítě minimálně v dalších 10 letech moc nevěřím.

Roman Kosařík
22. leden 2024, 17:04

Co s tou špičkou udělá, až bude mít každá druhá domácnost střídač a 30kWh baterii? Vlastně ani nebude muset mít soláry. S výše zmiňovaným si nabije baterku v době, kdy bude cena nízká/záporná a na zbytek dne se odpojí, případně na základě vysoké ceny začne ve špičce sypat energii z baterky zpět do sítě. Chytrý elektroměr dostane časem každý a odtud je jen krůček jej komunikačně propojit s domácím EMS a stabilizovat síť masivně "zespodu".

10kWh v lithiu v hotové krabici o velikosti stolního počítače stojí dneska ~70k Kč a cena letí stále dolů. Ze samostatných článků to jde dneska poskládat za polovinu a to na trh mají v blízké době vstoupit baterie na sodíkové bázi, které jsou cenově pod 50USD/kWh. Vážně si myslíte, že se za 10 let nezačnou domácnosti odpojovat? Jak je donutíte, aby v té síti zůstaly (vyjma represe a zavedení daně z panelu)?

Vítězslav Novák
22. leden 2024, 09:31

Já bych to nechal na trhu. Když si pitomci nabijou huby, je to jejich věc.

Pokud tedy nebudou vyžadovat dotace a kompenzace, jak je v kraji zvykem...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se