Domů
Obnovitelné zdroje
Microsoft podepsal doposud největší smlouvu na energii z větrných elektráren
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Microsoft_European_HQ_-_Paris.jpg

Microsoft podepsal doposud největší smlouvu na energii z větrných elektráren

Na téměř dvojnásobek vzrostl kontrahovaný výkon společnost Microsoft ve větrných elektrárnách v USA. Nově softwarový gigant podepsal smlouvy s větrnými farmami v Kansasu a Wayomingu o celkovém výkonu 237 MW. Microsoft těmito kroky naplňuje své cíle v oblasti obnovitelných zdrojů, kde přichází s inovacemi jak v oblasti financování, tak využívání svých záložních zdrojů.

Větší ze dvou podepsaných kontraktů se nachází v Kansasu, jedná se o 178MW větrnou farmu Bloom Wind, jejíž uvedení do provozu se očekává v třetím čtvrtletí příštího roku. Větrnou farmu bude tvořit 54 turbín V117 dánské společnosti Vestas.

Microsoft v projektu Bloom Wind využil systém finančního zajištění rizik tzv. Proxy Revenue Swap, který speciálně pro potřeby financování intermitentních obnovitelných zdrojů vyvinula společnost Allianz Risk Transfer (ART). Díky Proxy Revenue Swapu bude možné pro větrnou elektrárnu zajistit dlouhodobě předvídatelné výnosy, čímž dojde k omezení rizik spojených s intermitentní povahou zdroje.

Záložní zdroje jako datacentra ve službách sítě

Microsoft také uzavřel dlouhodobou smlouvu s energetickou společností Black Hills Energy na nákup 59 MW zelených certifikátů generovaných větrnými parky Happy Jack a Silver Sage ve státě Wyoming. Oba parky leží v sousedství datového centra Microsoftu u města Cheyenne a společně vyrobí za rok více elektřiny, než kolik spotřebuje datacentrum Microsoftu.

Také tato akvizice přináší inovaci do oblasti obnovitelných zdrojů. Microsoft umožní pro potřeby regulace sítě využívat záložní plynové zdroje svého datacentra. Black Hills Energy spolu s Microsoftem totiž přišli s novým tarifem, který zajišťuje Microsoftu dodávku dostatečného množství elektřiny pro provoz datacentra a naopak ho zavazuje k najíždění jeho záložních zdrojů v období odběrových špiček a také pro vykrývání produkce obnovitelných zdrojů. Jedná se tak o modifikaci systému Demand Side Response (odezvy strany spotřeby).

„Náš tým úzce spolupracoval na tvorbě nového modelu financování se společností Allianz, tento model umožní rychlejší a snadnější rozvoj obnovitelných zdrojů. Stejně jako naše průkopnická spolupráce s Black Hills vedoucí k tomu, že se datacentra Microsoftu stanou důležitým záložním zdrojem distribučních soustav.

Záložní zdroje datacenter umožní vyšší spolehlivost při provozu sítě a povedou ke snížení nákladů spotřebitelů. Úzká spolupráce s energetickými společnostmi skýtá obrovský potenciál pro urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů, ze kterého budou profitovat všichni zákazníci, nikoliv pouze Microsoft,“ prohlásil Christian Belady, ředitel divize Microsoftu, která je zodpovědná za strategii v oblasti cloudové infrastruktury.

Další přiblížení k naplnění cílů OZE

Obě akvizice v oblasti větné energetiky jsou prostředkem k naplňování cílů v oblasti OZE. Cílem Microsoftu je zvýšit podíl využívání elektřiny z větrné, solární a vodní energie, kterou si Microsoft sám vyrábí nebo využívá prostřednictvím sítě, na 50 procent do roku 2018. Dalším cílem je zvýšení tohoto podílu na 60 procent počátkem příštího desetiletí. Nyní má Microsoft investice ve více než 500 MW větrných elektráren a ve 20 MW solárních elektrárnách ve Spojených státech.

Autor úvodní fotografie: Elekes Andor

Komentáře

(1)

Jan Veselý

17. listopad 2016, 16:53

Tohle je jen špička ledovce, takových korporací, které jdou v USA po levné a čisté elektřině bez budoucích cenových fluktuací je moc. Před půl rokem se jich na jednání v sídle Microsoftu sešlo několik desítek.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.