Domů
Obnovitelné zdroje
Ministerstvo spustilo programy na podporu biomasy a alternativních zdrojů
Biomasa, zdroj: Oregon Department of Forestry, Flickr
Zdroj: Oregon Department of Forestry, Flickr

Ministerstvo spustilo programy na podporu biomasy a alternativních zdrojů

Ministerstvo průmyslu a obchodu tento týden spustilo výzvy zaměřené na transformaci českého teplárenství a kombinované výroby elektřiny a tepla. Aukce a dotační programy mají pomoci firmám s modernizací stávajících výroben a motivovat je k většímu využívání zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie, jako je biomasa. Výše podpory se pohybují ve stovkách milionů korun a dokončení většiny podpořených projektů se očekává mezi lety 2028 až 2030. 

Podmínky aukce, v níž je celková hodnota soutěženého instalovaného elektrického výkonu 13,12 MWe, zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu těsně před koncem minulého roku. Hlavním cílem je podpořit kombinovanou výrobu elektřiny a tepla ve zdrojích s instalovaným výkonem nad 1 MW, které ke svému provozu využívají zemní plyn, biomasu, bioplyn nebo důlní plyn.

Vyhláška se nevztahuje na zdroje spalující odpad. V případě zdrojů na zemní plyn musí žadatel navíc prokázat, že projekt je technicky a ekonomicky schopen nahradit zemní plyn a provozovat obnovitelné nebo nízkouhlíkové plyny do roku 2050.

Forem podpory tento rok přibylo více

Podpora tak dává příležitost provozovatelům lokálních nebo závodních tepláren k modernizaci svých zdrojů. Tyto teplárny dnes z velké části stále fungují na uhlí, jehož těžba by se měla v České republice do roku 2030 výrazně omezit. Termín pro uvedení dotované výrobny do provozu nebo provedení modernizace stanovuje aukce na konec roku 2029. Úspěšní žadatelé tak budou mít na realizaci zhruba 5 let, přičemž u většiny z nich se předpokládá, že čerpání podpory formou zeleného bonusu začne mezi lety 2028 a 2030.

Podpora pro menší výrobny elektřiny s výkonem do 1 MW, výrobny tepla z biomasy a udržovací podpora tepla z biomasy bude poskytována formou úředně stanoveného zeleného bonusu. Čerpání podpory pro tyto zdroje má začít už od roku 2025.

Kromě zmíněné aukce vyhlásilo MPO na konci minulého roku také výzvu z evropských fondů na podporu výroby energie z biomasy s alokací 500 milionů korun. Výzva má firmám primárně pomoci se zvyšováním efektivního využití obnovitelných zdrojů energie z biomasy a se snižováním spotřeby primárních energetických zdrojů. Platí jak pro malé a střední podniky, tak i pro ty velké.

Využití biomasy a bioplynu v posledních letech stagnuje, budoucí vývoj ale vypadá pozitivně

Zveřejněná podpora ukazuje, že biomasa a bioplyn mají i nadále své místo v české energetice. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo ke konci roku 2023 v České republice celkem 78 provozoven na spalování biomasy s celkovým výkonem přesahujícím 2200 MW a 418 bioplynových stanic s instalovaným výkonem 333 MW.

Ačkoliv v posledních letech další rozvoj v obou případech spíše stagnoval, a v případě biomasy dokonce poklesl instalovaný výkon i počet provozoven, nové výzvy svědčí o tom, že stát v těchto zdrojích stále vidí potenciál. V případě biomasy lze do konce dekády očekávat rostoucí trend instalovaného výkonu. Bioplynu sice končí postupně podpora, ale jednou z forem dalšího rozvoje nabízí přesun k biometanu.

Z biomasy se vyrábí zhruba 3 % elektřiny v ČR, objem výroby se od roku 2020 stabilně pohybuje nad hranicí 2,2 TWh ročně, tedy na podobné úrovni jako výroba vodních elektráren. Významná role těchto paliv je však ve výrobě tepla, kde se ještě v roce 2023 podílela na celkové výrobě zhruba 20 %. S postupujícím útlumem využívání uhlí se očekává, že jejich význam v palivové základně bude i nadále růst.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Miloslav Černý
14. leden 2025, 10:07

Tepelná akumulaci by mohla také sehrát důležitou roli, s tou se na rozdíl ve světě u nás vlastně ani nezačalo. V té složité energetické mozajce si svoje významné místo určitě dokáže najít.

Ivan Novák
14. leden 2025, 13:57

Pokud si pamatuji, na Červeném mlýně v Brně tu věc buď mají nebo ji nedávno pečlivě zvažovali. Kromě toho, dlouhé horkovody, třeba z Mělníka do Prahy z nebo z Temelína do Budějovic, fungují i jako akumulátory. Zaostalí nejsme.

Vítězslav Novák
14. leden 2025, 13:52

Vždyť př5ece státní podpora (dotace) OZE už není potřeba, jak jsme přesvědčováni i v těchto diskuzích - tak proč?!?

Jarda
14. leden 2025, 14:55

@Vítězslav Novák 14. leden 2025, 13:52

Možná by bylo vhodnější se zeptat u zákonodárců:-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se