Domů
Obnovitelné zdroje
Jak mohou solární termální elektrárny pomoci americké přenosové síti

Jak mohou solární termální elektrárny pomoci americké přenosové síti

Potřeba elektrické energie se během dne mění a na tyto změny musí operátoři sítí rychle reagovat, aby udrželi síť v rovnováze. K těmto výkyvům může dojít jak v průběhu léta, kdy lidé zapínají klimatizační jednotky, tak v zimě, kdy elektřinou topí. V obou případech musí operátoři najít způsob, jak pokrývat rychlé nárůsty poptávky po elektřině. K vyřešení této problematiky v USA mohou v budoucnu pomoci solární termální elektrárny.

Většina koncentračních solárních systémů (CSP) je v současnosti vybavena úložištěm energie, které slouží jako baterie uvnitř elektrárny a umožňuje energetickým společnostem využívat solární energii dle aktuální potřeby. Díky tomu, že operátoři mají více možností, jak pokrývat aktuální spotřebu energie, se stává síť flexibilnější.

S podporou Výzkumného programu pro CSP, který organizuje kancelář amerického ministerstva pro energetiku Solar Energy Technologies (SETO), by vývoj v oblasti CSP mohl odblokovat nové možnosti pro využívání CSP a zlepšit tak flexibilitu americké sítě.

Různě velké elektrárny by mohly plnit různé účely

Schopnost CSP pracovat jako zdroj na vyžádání může být využita ve prospěch celého USA. Zatímco malé elektrárny s nižšími investičními náklady by mohly být využívány pro pokrývání špičkové spotřeby, ty velké se schopností uchovávat energii po mnoho hodin by naopak mohly pokrývat i základní zatížení.

CSP systémy se skládají ze stejných segmentů – zrcadel pro koncentraci sluneční energie, přijímačů, které tuto energii pohltí a přenesou do teplonosného média, zásobníku na tepelnou energii a výkonového bloku pro přeměnu této energie na elektřinu.

Jeden 50MW CSP zdroj může být nakonfigurována jako zdroj pro pokrývání špičkového zatížení s akumulací tepla na méně jak 6 hodin.  Ta samá elektrárna by ale mohla být využívána v kombinaci s technologiemi na akumulaci tepelné energie na více jak 12 hodin a mnohem větším zrcadlovým polem pro pokrývání základního zatížení.

CSP zároveň poskytuje významný příspěvek ke stabilizaci sítě díky využití konvenčních točivých turbín, které zvyšují odolnost sítě.

Zdroj úvodního obrázku: Ken Lund

Komentáře

(1)

Petr

26. listopad 2017, 11:54

To je ale zmatečný článek.

Hlavní nezmíněnou výhodou těchto solárně-tepelných elektráren je zcela zjevně navázání na denní výrobu obyčejných solárů, a i levnější bezbateriové zajištění elektřiny ve večerní špičce od 17 do 22 hodin.

--- Hlavně v jižních oblastech s pouštěmi a pustinamy, takže nééé aby to někdo s miliardovými dotacemi skoušel jestli to néééjde i v Česku ---

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.