Domů
Obnovitelné zdroje
Jak mohou solární termální elektrárny pomoci americké přenosové síti

Jak mohou solární termální elektrárny pomoci americké přenosové síti

Potřeba elektrické energie se během dne mění a na tyto změny musí operátoři sítí rychle reagovat, aby udrželi síť v rovnováze. K těmto výkyvům může dojít jak v průběhu léta, kdy lidé zapínají klimatizační jednotky, tak v zimě, kdy elektřinou topí. V obou případech musí operátoři najít způsob, jak pokrývat rychlé nárůsty poptávky po elektřině. K vyřešení této problematiky v USA mohou v budoucnu pomoci solární termální elektrárny.

Většina koncentračních solárních systémů (CSP) je v současnosti vybavena úložištěm energie, které slouží jako baterie uvnitř elektrárny a umožňuje energetickým společnostem využívat solární energii dle aktuální potřeby. Díky tomu, že operátoři mají více možností, jak pokrývat aktuální spotřebu energie, se stává síť flexibilnější.

S podporou Výzkumného programu pro CSP, který organizuje kancelář amerického ministerstva pro energetiku Solar Energy Technologies (SETO), by vývoj v oblasti CSP mohl odblokovat nové možnosti pro využívání CSP a zlepšit tak flexibilitu americké sítě.

Různě velké elektrárny by mohly plnit různé účely

Schopnost CSP pracovat jako zdroj na vyžádání může být využita ve prospěch celého USA. Zatímco malé elektrárny s nižšími investičními náklady by mohly být využívány pro pokrývání špičkové spotřeby, ty velké se schopností uchovávat energii po mnoho hodin by naopak mohly pokrývat i základní zatížení.

CSP systémy se skládají ze stejných segmentů – zrcadel pro koncentraci sluneční energie, přijímačů, které tuto energii pohltí a přenesou do teplonosného média, zásobníku na tepelnou energii a výkonového bloku pro přeměnu této energie na elektřinu.

Jeden 50MW CSP zdroj může být nakonfigurována jako zdroj pro pokrývání špičkového zatížení s akumulací tepla na méně jak 6 hodin.  Ta samá elektrárna by ale mohla být využívána v kombinaci s technologiemi na akumulaci tepelné energie na více jak 12 hodin a mnohem větším zrcadlovým polem pro pokrývání základního zatížení.

CSP zároveň poskytuje významný příspěvek ke stabilizaci sítě díky využití konvenčních točivých turbín, které zvyšují odolnost sítě.

Zdroj úvodního obrázku: Ken Lund

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruský plyn postupně nahradí dodávky odjinud a obnovitelné zdroje. Evropská komise má strategii
22. květen 2022, 09:45
KONFERENCE: Cesta k energetické nezávislosti vede přes úspory a obnovitelné zdroje
19. květen 2022, 07:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
26. listopad 2017, 11:54

To je ale zmatečný článek.

Hlavní nezmíněnou výhodou těchto solárně-tepelných elektráren je zcela zjevně navázání na denní výrobu obyčejných solárů, a i levnější bezbateriové zajištění elektřiny ve večerní špičce od 17 do 22 hodin.

--- Hlavně v jižních oblastech s pouštěmi a pustinamy, takže nééé aby to někdo s miliardovými dotacemi skoušel jestli to néééjde i v Česku ---

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se