Domů
Obnovitelné zdroje
Náklady na výstavbu větrných elektráren se v USA po předkrizovém růstu přibližují minimu z roku 2004

Náklady na výstavbu větrných elektráren se v USA po předkrizovém růstu přibližují minimu z roku 2004

Náklady na výstavbu větrných elektráren v posledních letech klesají nejen ve Spojených státech, kde mezi lety 2010 a 2016 poklesly přibližně o třetinu. Na poklesu ceny elektřiny z větrných elektráren mají ve Spojených státech největší vliv zlepšující se technologie i výrobní procesy a koncentrace výstavby turbín v oblastech s nejnižšími náklady.

Po mnoha letech poklesu náklady na výstavbu větrných elektráren v USA dosáhly se 1 342 USD/kW svého minima v roce 2004. Do konce minulého desetiletí však průměrné náklady v USA podle analýz tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) postupně vystoupaly o 75 % až na 2 360 USD/kW v letech 2009 a 2010.

Na růstu nákladů v období před globální ekonomickou recesí měly největší vliv zvyšující se náklady na práci, růst cen klíčových výrobních komodit a fluktuace v měnových kurzech, které ovlivnily cenu klíčových dovážených komponent.

S příchodem nového desetiletí však náklady začaly opětovně klesat, jelikož globální ekonomická recese vedla k poklesu cen komodit potřebných pro výrobu elektráren. Spojené státy rovněž navýšily domácí výrobní kapacity a rostoucí tempo instalací větrných turbín rovněž umožnilo další pokles nákladů.

Vývoj průměrných nákladů na výstavbu onshore větrných elektráren v USA mezi lety 1985 a 2016. Zdroj: EIA

Výrobě elektřiny z větru v USA dominuje vnitrozemí

Na výši průměrných nákladů ve Spojených státech měl rovněž velký vliv přesun výstavby větrných elektráren do oblastí s nejnižšími náklady. V roce 2010 dosahovaly náklady ve vnitrozemí USA 2 069 USD/kW, tedy srovnatelné hodnoty s průměrem ve zbylých regionech (2 247 USD/kW). Do roku 2016 však náklady ve vnitrozemí poklesly o čtvrtinu na 1 531 USD/kW, zatímco ve zbylých regionech poklesly pouze o 10 % na 2 025 USD/kW.

Vývoj nákladů na výstavbu větrných elektráren v USA a rozložení jejich výstavby do jednotlivých regionů. Zdroj: EIA

Výrazný rozdíl v nákladech na instalaci větrných turbín ve vnitrozemí ve srovnání se zbytkem spojených států tak postupně vedl k přesunu téměř všech nových instalací do této oblasti (jen v samotném Texasu byla v roce 2016 soustředěna čtvrtina celkového instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách v USA).

Zatímco v roce 2010 byl objem instalací rovnoměrně rozložen mezi vnitrozemí a zbytek země, v roce 2016 se více než 90 % nového výkonu nacházelo ve vnitrozemí. Developeři větrných elektráren mohou v americkém vnitrozemí těžit nejen z lepších povětrnostních podmínek, ale také z rozsáhlých oblastí rovin a dobré dopravní dostupnosti, které umožňují výstavbu větších větrných parků.

Otázkou však zůstává, jak se budou průměrné náklady vyvíjet nadále. Například nedávno představená cla na dovoz oceli a hliníku do Spojených států by podle agentury GTM Research mohly vést k 3-5% nárůstu nákladů na realizaci projektů obnovitelných zdrojů.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.