Největší rakouská spolková země vyrábí 100 % elektřiny z OZE

DomůObnovitelné zdrojeNejvětší rakouská spolková země vyrábí 100 % elektřiny z OZE

Největší rakouská spolková země minulý týden oznámila, že 100 % její elektřiny je vyráběno obnovitelnými zdroji energie. Přechod na OZE přišel zemi od roku 2002 na 2,8 miliard euro. Zásadní podíl v energetickém mixu mají vodní elektrárny, které vyrábí téměř dvě třetiny elektrické energie země.

Dolní Rakousy, sousedící s Českou republikou, jsou se svými 19 000 km2 a 1,65 miliony obyvatel největší rakouskou spolkovou zemí. Podle prohlášení z minulého týdne Dolní Rakousy vyrábí veškerou elektrickou energii z obnovitelných zdrojů.

V celém Rakousku je podíl OZE na výrobě elektřiny 75 %, zbylá část pochází z fosilních paliv. V roce 1978 se Rakušané v referendu vyjádřili proti jaderné energetice. Letos Rakousko podalo žalobu týkající se výstavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Navíc je známo, že Rakousko finančně podporuje české odpůrce jádra.

„Hodně jsme investovali do zvýšení energetické účinnosti a do rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Od roku 2002 jsme investovali 2,8 miliard euro do ekologické elektřiny, od solárních parků až po vodní elektrárny na Dunaji.“

Erwin Proell, zemský hejtman rakouské spolkové země Dolní Rakousy

Díky OZE vzniklo 38 000 nových pracovních míst

Energetický mix největší rakouské spolkové země je velmi zajímavý. Ze solárních elektráren pochází pouhé 2 % vyrobené elektřiny, zatímco vodní elektrárny pokrývají 63 %, dalších 26 % elektrické energie pochází z větru a 9 % z biomasy.

Podle Erwina Proella navíc země vytvořila 38 000 „zelených“ pracovních míst. Do roku 2030 se má toto číslo vyšplhat až na 50 000.

Oznámení přichází necelý měsíc před setkáním světových velmocí v Paříži, jehož cílem je dosažení globální dohody v boji proti změně klimatu.