Domů
Obnovitelné zdroje
Největší solární elektrárnu v Bulharsku postaví česká firma
Solar panel against blue sky
Zdroj: SEF

Největší solární elektrárnu v Bulharsku postaví česká firma

Výstavba elektrárny s názvem Svatý Jiří na severovýchodě Bulharska má být zahájena do konce letošního roku. Dokončena by měla být na začátku roku 2025. Po dokončení bude největší solární elektrárnou v Bulharsku.

Výstavbu obstará česká společnost Rezolv Energy, jak informoval server CEEnergy News. Firma je nezávislým výrobcem energie z obnovitelných zdrojů a zaměřuje se hlavně na regiony střední a jihovýchodní Evropy. Firma získala práva na výstavbu a provoz solární elektrárny o výkonu 229 MW a stát bude v obci Silistra.

"Solární energie bude v letošním roce tvořit téměř 13 % celkového instalovaného výkonu Bulharska," uvedl Alastair Hammond, provozní ředitel společnosti Rezolv Energy.

Ambicí české firmy je, aby její projekty pomohly Bulharsku plnit cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie a přispěly k jeho energetické nezávislosti. Elektrárna Svatý Jiří (St. George) bude postavena na místě bývalého vyřazeného letiště Silistra. Rozloha elektrárny bude 165 hektarů a projekt bude zahrnovat téměř 400 000 solárních panelů.

S průměrnou roční výrobou elektřiny ve výši 313 GWh bude elektrárna vyrábět ekvivalent 13 % výroby všech solárních elektráren v Bulharsku (dle současných dat). Elektrárna bude připojena k hlavní 110 kV přenosové síti dvěma přípojkami o celkové délce přibližně 6 kilometrů. Elektřina bude prodávána komerčním a průmyslovým uživatelům prostřednictvím dlouhodobých smluv o výkupu elektřiny.

Bulharsko patří mezi regiony Evropy se značnou energetickou chudobou. I proto je nadále zemí velmi závislou na fosilních zdrojích, a to i importovaných. V roce 2022 měly fosilní zdroje téměř 70% podíl na výrobě primární energie. Země spotřebovává především uhlí (73 TWh), ropné produkty (61,5 TWh) a zemní plyn (27 TWh). Solární elektrárny vyprodukovaly v roce 2022 pouze 5 TWh energie. Elektrárna Svatý Jiří tak bude významným přírůstkem k solárním elektrárnám v zemi.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Pravoslav Motyčka
7. srpen 2023, 20:10

229MW FVE instalovaná mimo poušť nebo polopoušť je ekologický zločin. Obec Silistra kde se to staví je město u řeky obklopené poli - teď tam všude budou panely. FVE patří především na střechy budov. V Bulharsku jich je volných pro GW FVE stejně jako u nás.

Milan Vaněček
7. srpen 2023, 20:40

To myslíte vážně? Pod FV panely máte trávník, přírodní louku kterou mohou vypásat ovce. Po 30-40 letech můžete zase elektrárnu rozebrat, panely stoprocentně recyklovat a máte zas nádhernou louku, odpočatou, nevydrancovanou po "moderní zemědělsko/chemické velkovýrobě".

Zločin jsou velkosklady, betonování a asfaltování ploch, odstraňování stromů bez mnohonásobně větší nové výsadby stromů. Tedy to co se dělá v městech a jejich okolí.

Samozřejmě za nějakou dobu budou panely na všech střechách (resp FV panely budou i střešní krytinou s garantovanou životností přes 50 let. Ale vedle toho bude i agrovoltaika, hydrovoltaika i velké FVE.

Paul Nieem
10. srpen 2023, 12:26

Samotné vyřazené letiště má plochu 625 000 metrů čtverečních a většina z toho je beton. Tam žádná úrodná půda není. Muselo by se to velice nákladně rozbít. Takhle tam nainstalují panely a je klid. Zdemolovat to můžou klině až elektrárna doslouží a nebo ji renovují a pojedou dál.

Pravoslav Motyčka
7. srpen 2023, 20:44

Každý zdroj má svoje limity i FVE pokud naistalujete příliš mnoho FVE pak i když jejich celkový podíl na výrobě energie bude nízký pak v případě příznivého počasí nebude o jejich energii zájem a to se projeví zastavením výstavby nových FVE.

Pravoslav Motyčka
7. srpen 2023, 20:53

a proto navazuji na předchozí příspěvek nemá smysl stavět FVE na polích nebo loukách. Co se týče využití půdy pod FVE pak pokud nelze využít moderního zemědělství pak se nedá mluvit o využívání půdy, proto také budou FVE na černozemi u nás zlikvidovány - čím dříve tím lépe.

Petr prochaska
7. srpen 2023, 23:16

Tak zrovna na loukách je to jedno. Tam stejně nic jiného než tráva neroste. Obilí, zelenina nebo ovoce se tam pěstovat nedá. Krávy a ovce se můžou pást i mezi panelama.

Josef
9. srpen 2023, 21:49

A kolik je těch FVE postavených na černozemi?

De Carbon
8. srpen 2023, 11:32

Bohuzel musi ceska firma stavet v cizine, protoze doma FVE nema podporu. No nic, budeme smrdet dal, tak si to vetsina preje a pochvaluje.

Vladimír Šťastný
9. srpen 2023, 06:57

Tak jenom ČEZ má v plánu stavět 6 GWp fotovoltaik, vám to přijde málo? Největší psina na tom je, že podnik s miliardovými zisky, v jehož gesci je stavět a provozovat energetické zdroje, na to bude od státu pobírat dotace. Ale není sám. Podobné je to třeba u Lesů ČR, které rovněž zalesňují až když jim stát dá dotaci.

Milan Vaněček
9. srpen 2023, 17:04

Když je počasí jako včera a předevčírem, tak vítr a Slunce Vám vyrábí nejlevnější elektřinu, ve dne i v noci.

agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation_price/06.08.2023/09.08.2023/today/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se