Domů
Obnovitelné zdroje
Německo a USA prohloubí klimatickou a energetickou spolupráci
Energiewende - větrná elektrárna

Německo a USA prohloubí klimatickou a energetickou spolupráci

Berlín 27. května (zpravodaj ČTK) – Německo se dohodlo se Spojenými státy na prohloubení spolupráce v ochraně klimatu a v přechodu na obnovitelné zdroje energie, společně chtějí také posilovat energetickou bezpečnost ostatních zemí. Příslušnou deklaraci dnes na okraj končícího dvoudenního jednání ministrů energetiky a ochrany klimatu skupiny velkých ekonomik G7 podepsali německý ministr hospodářství Robert Habeck a zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn John Kerry.

„Spojené státy a Německo prokázaly, že pokud se země rozhodnout investovat do ochrany klimatu mezi prvními a spustit energetickou transformaci, tak z toho těží hospodářsky, sociálně a bezpečnostně,“ prohlásil po podpisu Kerry.

Uvedl, že je potřeba navýšit kapacitu obnovitelných zdrojů energie a že USA s Německem podpoří ostatní země, aby se k energetické transformaci přidaly a urychlily ji.

Habeck upozornil na to, že na přechod na čisté zdroje energie nezbývá mnoho času, neboť je to úkolem současné politické generace. Poukázal také na to, jak ruská invaze na Ukrajinu demonstruje rizika energetické závislosti na fosilních palivech.

Podepsaná deklarace sleduje tři cíle, kterými jsou co nejrychleji zavádět opatření na ochranu klimatu, soustředit se na technologie pro zrychlení energetické transformace a podpora třetích zemí v ochraně klimatu a přechodu k čisté energii.

Německo chce do roku 2030 získávat až 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2035 až sto procent, nyní tento podíl činí asi 40 procent. Nynější tempo výstavby čistých energetický zdrojů je ale v Německu pomalé, takže se zemi nedaří plnit emisní závazky. Habeck chce proto posílit zejména budování větrných parků, které vázne.

Německo loni vybudovalo 484 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 1925 megawattů, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst nově instalovaného výkonu o 35 procent. Na moři v loňském roce nevznikly žádné německé větrné elektrárny. Německo předpokládá, že každá spolková země uvolní pro zdroje energie z větru dvě procenta plochy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Maly Jarda
27. květen 2022, 15:47

Jinými slovy USA své kolonii přikázaly ještě více si zesabotovat energetiku a ekonomiku.

Jan Veselý
27. květen 2022, 19:28

Opakuj to, ty pohádkáři, kolikrát chcete, pravda se z toho nestane.

energetik
28. květen 2022, 10:43

Předraženou, nespolehlivou a oslabenou energetiku vidíme zrovna v projaderné Francii kdy je Němci svými velmi dobře předvídatelnými OZE zachraňují před výpadky.

"Minulou zimu proudila elektřina do Francie tři měsíce v době, kdy jaderná produkce upadala. V současnosti je ale v Evropě mnohem méně dostupného plynu, který by mohl francouzské výpadky nahradit. S narůstajícími obavami o dodávky vyšplhaly francouzské ceny elektřiny ve špičce v prvním čtvrtletí roku 2022 na více než 1 000 eur za megawatthodinu (24 680 Kč/MWh)"

Emil
28. květen 2022, 11:06

Opět si pletete pojmy s dojmy, rádobyenergetiku. V současné době, tj. tento právě končící měsíc, má Francie saldo exportu vyšší (1,06 TWh) jak to Německo (0,86 TWh), které ji údajně "zachraňuje". Spotřebitelé za elektřinu ve Francii platí daleko méně než v tom Německu, které pravidelně obsazuje přední místa v žebříčku cen elektřiny nejen v Evropě ale i na celém světě. Navíc je výroba elektřiny ve Francii s násobně nižšími emisemi než v Německu. A nedostupnost plynu by daleko více zasáhla Německo než Francii, protože celková spotřeba plynu v Německu je oproti Francii zhruba dvojnásobná.

Vladimír Šťastný
27. květen 2022, 19:06

Tak "posilovat energetickou bezpečnost ostatních zemí." je asi to poslední, co bych od Němců chtěl. Svojí přiblblou energetickou politikou zatáhli celou Evropu do energetické krize.

Jan Veselý
27. květen 2022, 19:30

To si dost pletete pojmy a dojmy. Němci ani nezpůsobili, že se po světě šířil COVID-19, ani nemají na svědomí Litinový imperialistické choutky.

Peter Zachara
28. květen 2022, 09:29

este by som doplnil, ze Nemci nesposobili ani 2. svetovu a ta skoncila dobytim Moskvy.

Richard Vacek
28. květen 2022, 07:58

Nějak tam nevidím důvod ke spolupráci při přechodu na bezuhlíkovou energetiku. FV panely (a dnes už i větrníky) jsou z Číny - tedy budou je nakupovat společně s cílem dosáhnout lepší ceny? Baterie se rovněž vyrábějí hlavně v Číně, která má pod kontrolou většinu nalezišť lithia.

Mnohem důležitější krok k energetické nezávislosti je třeba včerejší setkání Maďarského ministra zahraničí s představitelem Rosatomu v Turecku, kde očekávají zprovoznění Paks do r. 2030 s tím, že

"Nuclear energy is cheap, safe, and environmentally friendly, and could be instrumental for Hungary to retain the achievements of the utility cuts program and meet environmental protection goals”

hellokitty
29. květen 2022, 10:21

neviem ake panely mate vy, ale tie moje teda su Made in Germany...

Karel Navratil
28. květen 2022, 09:27

Amici nemají zájem, aby EU prosperovala, brzy mají dodat Ukrajincum dalekonosne střely, které jsou schopné zasahovat ruské území... Jestli k tomu dojde, budeme mít jiné starosti.....

PetrD
30. květen 2022, 08:53

JIstě, protože střílet na cizí území můžou jen Rusové, to dá rozum

Jan
29. květen 2022, 01:46

Zajímalo by mě kde je ve větrných elektrárnách Ta ekologie? Uvolnění 2 % plochy Německa je víc jak 7000 km2 zadělané plochy větrnými elektrárnami (kde jsou navíc FVE?), výroba, údržba a recyklace těchto elektráren naprosto neefektivní... nestabilita výroby šílená... O vzrůstajícím politickém a ekonomickém vlivu USA nebudu ani mluvit....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se