Domů
Obnovitelné zdroje
V Německu rostou větrníky stále rychleji, v ČR naopak nepřibývají prakticky žádné

V Německu rostou větrníky stále rychleji, v ČR naopak nepřibývají prakticky žádné

Německo v prvním pololetí opět zvýšilo výstavbu větrných elektráren. Celkem jich přibylo včetně offshore větrných elektráren 3,2 GW. Mimo to se zvýšil instalovaný výkon solárních elektráren o 0,9 GW. Očekávané zpomalení výstavby se tedy ještě odkládá.

Očekávalo se, že po zavedení systému aukcí na přidělování podpory pro výrobu z OZE bude výstavba s dobíhajícími projekty postupně zpomalovat, protože podmínky pro developery nebudou již tak výhodné. Stále se sice dostavují projekty, které již mají garantovanou podporu, nicméně počet nových větrných elektráren neklesá, ale naopak roste.

Nyní se v prvním pololetí postavilo rekordní množství nových větrných elektráren, celkem přibylo 2,5 GW instalovaného výkonu na pevnině a 0,7 GW na moři. Dalších 900 MW výkonu bylo zprovozněno ve fotovoltaice.

Oproti loňskému roku je to významný nárůst. U onshore větrných elektráren jde o nárůst o cca 25 %, u offshore elektráren byl nárůst dokonce více než dvojnásobný. Zajímavostí také je, že za první pololetí se postavilo prakticky stejné množství offshore elektráren, jako za celý loňský rok dohromady.

Nicméně s výstavbou větrných elektráren stále rostou nároky na přenosovou soustavu, která se zdaleka nerozvíjí takovou rychlostí, jak by bylo potřeba. Stále chybí tisíce kilometrů a ročně přibývá pouze cca stovka kilometrů nových vedení.

V ČR vyroste po delší době park se 13 turbínami

Na druhé straně hranic je situace kompletně odlišná. I při zohlednění velikosti obou zemí je rozdíl v instalovaných výkonech i jejich zvyšování propastný.

Celkem je totiž v ČR instalováno pouze cca 280 MW instalovaného výkonu a již delší dobu se prakticky nezvyšuje. Pro srovnání, Německo nainstalovalo v každém z letošních měsíců více, než je aktuální výkon větrných elektráren v ČR.

I kvůli tomu se dočkal poměrně velké mediální pozornosti nově budovaný park u Hrádku nad Nisou, který by měl být podle deníku Euro hotový v říjnu letošního roku. Bude se skládat z celkem 13 turbín s celkovým výkonem 26 MW. Díky tomuto parku by tak měl instalovaný výkon ČR vzrůst nad hranici 300 MW.

Komentáře(1)
Martin Hájek
1. srpen 2017, 17:32

V ČR jsou projekty v objemu několika set MW, které mají nárok na podporu, ale kvůli odporu úřadů, veřejnosti i ekologických iniciativ se je nikdy nepodaří zrealizovat. Tady je jádro pudla, proč se v ČR větrníky nestaví a stavět ani nebudou, což není vůbec chyba ani škoda. Nemusíme mít všechno. Němci a Rakušané si k nám rádi přijedou od své industriální krajiny s tisíci čnících věží odpočinout a my si zase koupíme přebytky jejich výroby, které nám budou vnucovat zadarmo nebo i za zápornou cenu. To mi přijde jako dobrý obchod, oni to tak chtěli.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.