V Německu se budou stavět přímořské větrné elektrárny s rekordně nízkými dotacemi

DomůObnovitelné zdrojeV Německu se budou stavět přímořské větrné elektrárny s rekordně nízkými dotacemi

Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil dlouho očekávané výsledky z dražby instalovaných výkonů pro projekty přímořských větrných elektráren. Nejvyšší podpora pro úspěšné projekty činí 6 eurocentů za kWh, což je v porovnání se současnou výší podpory mnohem méně. Vážený průměr vydražené výše dotace ale činil pouhých 0,44 eurocentů za kWh a v dražbě uspěly i projekty s nulovou výší dotace za 1 kWh.

Aukce proběhla 1. dubna, draženo bylo celkem 1 550 MW instalovaného výkonu. V aukci uspěly celkem 4 nabídky, vydražen byl téměř všechen dostupný výkon – 1,49 GW. Všechny úspěšné nabídky jsou na projekty v Severním moři.

Úspěšné projekty nebudou muset platit za připojení do sítě, elektrárny mají být provozovány 25 let. Elektrárny mají být postupně uvedeny do provozu do roku 2025, proto nabídky obsahují předpovědi o budoucích technologiích a také o vývoji trhu. To, že se očekává podstatné snížení ceny technologií a výstavby, nejvíce reflektuje nabídka, která počítá s nulovou dotací na kWh. Z nabídek je dále zřejmé, že existuje přesvědčení, že v budoucnu bude trh s elektřinou platit za energii vyrobenou na moři rozumné ceny.

„Vážený průměr vydražené podpory ve výši 0,44 centů za kilowatthodinu je daleko pod našimi očekáváním. To ukazuje, že aukce vytvořila střednědobý a dlouhodobý potenciál pro snížení cen, který povede ke snížení financování v rozsahu, který nebyl očekáván.“ – Jochen Homann, prezident BNetzA.

Podle BNetzA je výsledek aukce ukazatelem konkurence

„Odvětví přímořských větrných elektráren kategoricky prokazuje svou konkurenceschopnost. To je dobrou zprávou pro všechny spotřebitele elektrického proudu, kteří přispívají k rozvoji obnovitelné energetiky skrze příplatky za OZE. Zda ale budou ceny v příští aukci stejně tak nízké, se teprve uvidí.“ – Jochen Homann

Druhá aukce pro přímořské větrné elektrárny se má konat 1. dubna 2018, dražit se má opět 1 550 megawattů, ke kterým se ještě připočte 60 megawattů, které zbyly z letošní aukce. V celkovém draženém instalovaném výkonu je přitom zahrnuto 500 MW, které musí být ze zákona přiděleny větrným elektrárnám v Baltském moři.

Zdroj úvodního obrázku: m.prinke