Obnovitelné zdroje by v Evropě mohly přijít o právo přednostních dodávek

DomůElektřinaObnovitelné zdroje by v Evropě mohly přijít o právo přednostních dodávek

Solární a větrné farmy či další obnovitelné zdroje v Evropě by v budoucnu mohly ztratit svou současnou výsadu, která jim dává přednost dodávek před ostatními zdroji energie. S informací přišel britský deník The Guardian na základě uniklých dokumentů.

Případné odebrání práva prioritních dodávek by mohlo mít negativní vliv na celkové emise členských zemí EU, které by v takovém případě mohly vzrůst až o 10 %. Přednostní výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů by měl být podle současné legislativy EU povinný ve všech členských zemích, nicméně Spojené království, Švédsko a Nizozemsko se nařízením neřídí.

„Zrušení prioritních dodávek by uškodilo sektoru větrné energetiky, který by tak čelil dalším omezením napříč kontinentem,“ uvedl mluvčí obchodní asociace WindEurope. Tento krok je podle Joye rovněž v rozporu s plány Evropy na dekarbonizaci a navýšení podílu obnovitelných zdrojů v následujícím desetiletí.

„Nyní všichni investují do obnovitelných zdrojů mimo Evropu. Pokud chcete investory přivést zpět, musíte vysílat relevantní signály,“ cituje deník The Guardian zástupce dotčeného odvětví.

Podle provozovatelů fosilních elektráren by obnovitelné zdroje nebyly významně ohroženy, jelikož mají nejnižší provozní náklady, což by jim zajistilo přednostní přístup k síti. Zrušení zaručeného výkupu by rovněž zamezilo vzniku záporných cen, kdy výroba elektřiny značně převyšuje poptávku.

OZE v ohrožení

Na druhou stranu by větrné či solární zdroje mohly být odpojovány častěji, jelikož jejich odstavení je značně jednodušší než v případě uhelných či jaderných elektráren.

Podle studie by měla změna systému největší dopad na výrobu elektřiny v Dánsku, Spojeném království a Finsku, kde nemalý podíl elektřiny pochází z biomasy.

Zdroj úvodní fotografie: TAFE SA TONSLEY