Domů
Obnovitelné zdroje
Oborové svazy chtějí vyšší hranici zdanění mimořádných zisků pro bioplyn
Bioplynová stanice

Oborové svazy chtějí vyšší hranici zdanění mimořádných zisků pro bioplyn

Zemědělské podniky, které vyrábí elektrickou energii v bioplynových stanicích, by měly mít vyšší hranici pro zařazení podniků do daně z mimořádných zisků. V tiskové zprávě to dnes uvedly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Podle vládního návrhu by měly být zdaněny od pěti milionů Kč obratu z prodeje a výroby energií a pohonných hmot. Komora a svaz požadují, aby se limit navýšil na 50 milionů Kč. Dále chtějí, aby pro zařazení do mimořádné daně musela tato činnost tvořit nejméně 75 procent tržeb podniku, jinak by podle nich došlo ke zdanění příjmů ze zemědělské výroby.

Předseda Zemědělského svazu Martin Pícha uvedl, že v ČR je zhruba 500 bioplynových stanic, z toho 400 v zemědělských podnicích a na výrobě elektrické energie v Česku se podílí asi ze tří procent. „Pokud budou do mimořádného zdanění zahrnuty i tyto provozy, které jsou doplňkovou aktivitou zemědělských podniků, hrozí, že je jejich provozovatelé uzavřou,“ řekl.

Agrární komora požaduje také výjimku pro zastropování cen energií u výroby elektrické energie z bioplynových stanic do kapacity jedné megawatthodiny. Kvůli růstu nákladů dnes ceny surovin potřebné na výrobu jedné kilowatthodiny výrazně stoupají a zastropování ceny by vedlo ke ztrátě rentability, uvedla. Komora dále podotkla, že výroba energie z bioplynových stanic je uzavřený cyklus využívající rostlinnou produkci nebo odpady z chovů hospodářských zvířat a snižuje spotřebu fosilních paliv.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve středu řekl, že vláda se přiklání k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje ji uplatnit už od letoška.

Ministerstvo financí chce daň z neočekávaných zisků uplatňovat v letech 2023 až 2025. Má se vztahovat na některé energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. Podle odhadů ministerstva financí by daň příští rok měla vynést 85 miliard korun, dalších 15 miliard korun mají přinést evropské cenové stropy pro výrobce energií. Výnosy chce kabinet využít k pokrytí nákladů na zastropování cen energií, které začaly růst v důsledku konfliktu na Ukrajině.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
richie
21. říjen 2022, 18:31

podla mna bioplyn vyrabany na farmach, by mal pokryvat hlavne internu spotrebu (z inak nevyuzitelneho odpadu) a nemal by byt hlavnym produktom (rep. ani neja vyrazne velkym) inak uz to potom sklzava v degradaciu pody ci kontroverznemu masivnemu pestovaniu technickych plodin na ukor potravin - a to len za ucelom pochybneho cerpania dotacii .. a vtedy podla mna nie su nevyhnutne tak vysoke stropy

Karel Zeman
21. říjen 2022, 19:44

Bioplyn je nejsnáze řiditelný OZE a má velkou budoucnost. Určitě to není snadné nastavit tak, aby to neprovozovali blbové bez využití tepla s ničením půdy, ale mě by měl BPS provozovat každý větší podnik s živočišnou výrobou, protože dobře postavená bioplynka je schopná výborně zužitkovat všechny organické odpady. Ta naše žere slepičí trus, prasečí kejdu, výpalky z lihovaru, málo kvalitní krmení nevhodné pro skot, zdrtky z brambor, odpady z čištění obilovin a olejnin atd….. Vedlejším produktem je výborné hnojivo, které je taky třeba užívat s rozumem a spoustu tepla……

richie
22. říjen 2022, 13:21

ano a preto si myslim, ze vsetka takto rozumne realizovana OZE vyroba sa zmesti do aktualne navrhovanych "mantinelov" .. tie 10-nasobne poziadavky budu mat za nesledok prave len zneuzivanie podpory a devastaciu pody ako aj ohrozovanie vyroby potravin ..

Maly Jarda
21. říjen 2022, 21:13

Fascinující , takže místo rozvoje bioplynek je Fialův režim zařízne a utlumí .. určitě to nemá nic společného s tím že bioplyn/biometan je konkurencí amerického plynu

PetrD
21. říjen 2022, 22:56

A jakéhokoliv jiného zemního plynu, božínku.

richie
22. říjen 2022, 13:28

ano neznalost problematiky vobec nevadi, hlavne ze mozeme na niekoho nadavat..

rozumna vyroba bioplynu (z pohladu udrzatelnosti zivotneho prostredia, resp. negativnych dopadov na podu a na domacu vyroby potravin) vzdy bude len doplnkovy zdroj plynu v objeme jednotiek percent celkovej potreby a preto nema sancu konkurovat akemukolvek dodavatelovi plynu,

Maly Jarda
22. říjen 2022, 15:31

Každá extra miliarda dolarů za 4x předražený americký plyn se hodí, mimochodem víte že v Evropě se vyhodí více potravin než se do Evropy doveze ? A to je jen vrcholek potencionálního energetického využití odpadu.

PetrD
22. říjen 2022, 15:45

A vysvětlete teda, jak si vůbec můžem dovolit jednat o katarském plynu, když musíme nakupovat ten předražený americký? To vám v té konspiraci nějak hapruje.

Maly Jarda
22. říjen 2022, 17:28

žádný katarský plyn neexistuje , katarský plyn těží anglo-americké firmy jako Shell které milostivě dávají část zisku místnímu šášulovi-šejkovi který je obklopený poradci z británie a usa

PetrD
22. říjen 2022, 18:01

Ještě nedávno těžil Shell i v Rusku. Takže Rusko dodávalo předražený americký plyn?

richie
22. říjen 2022, 17:27

uz rozumiem .. ciel je dany, "usetrit" plyn za kazdu cenu .. aj keby ho mali nahradit este drahsim bioplynom a popri tom si znicit podu na desatrocia a zvysit vydavky na dovoz potravin ..

Maly Jarda
22. říjen 2022, 17:32

Jak může být bioplyn/biometan ještě dražší když mají jeho producenti mimořádné zisky? Celý Váš příspěvek jen ukazuje že jste nepochopil vůbec nic.

Jiří Syn
23. říjen 2022, 18:16

Proč by je měl zaříznout? Akorát jim to zdaní, no to bude hrůza...

Jiří Syn
23. říjen 2022, 18:12

Hm, zajímavá čísla, takže když tvoří příjmu v prodeje elektřiny z bioplynky "jen" 74% zemědělského podniku, tak je to přád ještě zemědělský podnik?? To je přece postavené na hlavu...

richie
24. říjen 2022, 09:45

presne tak ... ale z ineho pohladu to moze byt priprava dolezitych predpokladov na zaujimavy biznis plan

- dotacie na "zemedelsky podnik"

- dotacie na technickeplodiny

- dotacie na biospracovanie "odpadu"

- dotacia na bioplynku ako super eko-bio technologia (OZE)

- prednostny vykup EE

a zvysok k tym ~74% za elektrinu bude predaj plynu (mozno tiez s dotacnym doplatkom) a v lepsom pripade este predaj tepla .. a legislativnu hranicu si uz nejak postrazia, aby to neprekrocili

"zemedelsky podnik" ako vysity

PS: a vdaka zvazania "odpadu" zo sirokeho okolia (nie toho co je potrebne triedit, to je zbytocne drahe, ale zvyskov z rastlinnej vyroby co by mali kompostovat a zaoravat) sa bude len dodatocne masivne a draho hnojit umelymi hnojivami a degradovat ornica ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se