Poslední letošní aukce pro větrné elektrárny v Německu se konečně zaplnila
Na začátku měsíce v Německu proběhla polední letošní kola samostatných aukcí na podporu výstavby onshore větrných a fotovoltaických elektráren. Poslední kolo bylo zároveň prvním kolem v tomto roce, které přineslo dostatek projektů větrných elektráren pro zaplnění celé aukce. V případě solárních elektráren tradičně panovala velká konkurence, kdy výkon přihlášených projektů činil téměř čtyřnásobek objemu aukce.
S příchodem konce letošního roku došlo i na poslední kola aukcí na podporu obnovitelných zdrojů v Německu. Zatímco aukce pro solární elektrárny nepřinesla žádná překvapení, v případě větrných elektráren bylo poslední kolo vůbec jedinou z letošních sedmi aukcí, kterou netrápil nedostatek projektů. Podobně tomu bylo i v loňském roce, kdy byla prosincová aukce také jedinou aukcí s dostatkem projektů. Celkově se v sedmi letošních kolech vysoutěžilo 2672 MW z nabízených 3860 MW, tedy necelých 70 %.
V prosincové aukci nabídl německý síťový regulátor Bundesnetzagentur developerům větrných elektráren celkem 366,9 MW výkonu k soutěžení. Do aukce bylo podáno 96 nabídek o celkovém výkonu 657,1 MW, tedy bezmála dvojnásobek soutěženého výkonu.
V aukci nakonec uspělo 58 projektů o celkovém výkonu 399,7 MW. Tradičně byl téměř veškerý vysoutěžený výkon soustředěn na severu Německa, a to ve spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko (153,6 MW), Severní Porýní-Vestfálsko (89 MW) či Dolní Sasko (84,9 MW).
Developeři úspěšných projektů si podle regulátora zajistili ceny v rozmezí od 55,9 do 60,7 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 59,1 EUR/MWh. V letošním roce se tak jedná o jediné kolo, kdy se průměrná cena dostala pod 60 EUR/MWh.
Konkurence je stále silná
V případě aukce pro solární elektrárny panovala opět silná konkurence. Do aukce o objemu téměř 257 MW developeři přihlásili 186 projektů o celkovém výkonu 936 MW, tedy téměř čtyřnásobek soutěženého objemu. Z aukce však regulátor musel vyřadit 42 nabídek, přičemž 16 z nich z důvodu pozdního podání.
V aukci si podporu zajistilo 45 projektů o souhrnném výkonu 264,2 MW. Podle regulátora 15 ze 45 úspěšných nabídek tvořily projekty na zemědělských či travnatých plochách, 13 z nich v Bavorsku. Vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 48,8 a 52,6 EUR/MWh, jejich vážený průměr činil 51 EUR/MWh, což byla po lednovém kole druhá nejnižší průměrná cena v letošním roce.
Zdroj úvodní fotografie: media.nationalgrid.com
Mohlo by vás zajímat:
Kolik nám dnes v helmutově slunečníky vyrábí?
Sosání podpory, to je ta hlavní motivace?
Brzy bude vpád ledového vzduchu ze severu.
Skotsko, norsko, dánsko, švédsko, německo.
Jak to vidíte s větrníky?
Jaká je předpověď výroby těchto obstarožních krámů?
Na chvíli ještě pustili k lízu s dražší elektřinou končící atomfosily, protože za dva měsíce budou zase o suché tvrdé kůrce čekat až do listopadu.
Podívejte se na futures EEX. Ani nemusíte odečítat povolenky, nynější JE jsou zlatý důl. A čím vzdálenější rok, tím vyšší cena kontraktu.
To je dobře, že stávající JE jsou zlatý důl. Je třeba shromažďovat peníze na nové jaderné bloky aby to nemusel financovat stát. Je zapotřebí za životnost elektrárny udělat hromádku zlaťáků, která udrží jaderný odpad po dobu následujících 100 000 let mimo prostor ohrožující zdraví a životy lidí a v neposlední řadě je třeba dávat zlaťáky na kupku aby Slováci měli za co likvidovat havarované Jaslovské Bohunice.
Myslíte ty vrtule, které jsou posledních 9 dní (dál jsem byl líný se dívat) každý den největším zdrojem elektřiny v Německu? Ty jsou v pohodě.
A měl byste napsat nějaký Liebesbrief Angele, v Německu si určitě nikdo doteď nevšiml, že slunce svítí v kolem zimního slunovratu míň.
Skutečně?
Podívejte se pořádně zde na webu v sekci energostat.
Německo, 16.12.2021, 13:00 hod
VtE offshore 2 930
VtE onshore 3 992
celkem 6 922
FVE 7 434
celkem 14 356
ČU 11 476
HU 15 254
celkem 26 720
VtE celkem 6 922
VtE+FVE 14 356
oproti tomu uhelné 26 720
Dokonce i společně VtE+FVE dávají cca jen polovinu toho, co uhelné a to v denní době nejpříznivější pro FVE.
A to tu někteří (např. p. Vaněček) tvrdí, jak se dobře doplňuje výroba VtE s FVE v průběhu roku.
Takže denní letní výroba VtE+FVE je stejná jako jejich zimní?
A to třeba i např. v 17:00 hod (kdy je mimochodem stále odběrová špička)?
Jo, skutečně. Já se díval na 52. a začátek 53. týdne roku 2020 a psal jsem o denních úhrnech. To, že něco je v jiné době a za jiný časový interval jinak, je argument mimo mísu.
To ste dobrej protože 53. tejden začiná až v pondělí :) ale žerty starou - posledni tejden jakž takž foukalo ale když se podivate na dva tejdny předtím tak to nebyla žádná hitparáda. Ale teď se má pořadně rozfoukat přes víkend až tak že větrný elektrárny v některejch intervalech možná převýší celkovou spotřebu Německa. Jsem zvedavej jak moc do záporu se propadne cena.
Psal jste 23.12: "posledních 9 dní". Takže 16.12 je v tomto intervalu.
Ale to není tak podstatné.
Takových hodin je za rok a hlavně v zimě hodně.
Porovnávat denní úhrny je k ničemu. Výroba musí být se spotřebou v rovnováze nejen každou hodinu, ale dokonce každou minutu.
Takovéto (jako Váš výše) zjednodušené a zavádějící výroky navozují přesvědčení, že nahradit výrobu uhelných elektráren OZE je vlastně velmi jednoduché a bez problémů.
Protože cituji:" ty vrtule, které jsou posledních 9 dní (dál jsem byl líný se dívat) každý den největším zdrojem elektřiny v Německu? Ty jsou v pohodě."
Takže v pohodě to není. Respektive VtE se svými dotacemi a přednostním odkupem možná v pohodě jsou. Ale řízení sítě v pohodě není. A také odběratelé nebudou v pohodě, až budou v ceně EE muset zaplatit akumulační kapacity alespoň v denním režimu (akumulátory), které nahradí regulační funkci uhelných elektráren.
Řízení sítě nemá co být v pohodě. Je to běžný provoz jako každý jiný a mají dělat svou práci. Pokud ji nezvládají mohou to nadřízeným sdělit. Nadřízení určitě ocení informaci o neschopnosti podřízených dělat svou práci vyplývající z jejich pracovního zařazení.
A my, kteří již akumulaci akumulátory na denním režimu provozujeme víme, že se nám náklady na elektrickou energii snížily a tedy nestrašte zbytečně odběratele neexistující hrozbou. Odběratelé cenu akumulace ve vyúčtování absolutně nepostřehnou.
Podívejte se Petře. Teorie je taková postavit plynové elektrárny a když nefouká tak pálit plyn, když fouká vyvážet, vyrábět vodík nabíjet auta atd. Jo je to drahé, ale technicky reálné. Vítr na moři bude hlavní zdroj. Němci potřebují vyrábět nejméně 300TWh z mořského větru mají pokud 1 vrtule bude mít 15MW a využití 60% =79GWh výroba takže stačí postavit 3800 VTE v severním moři Když jich postaví 150 ročně = 2,2GW což v pohodě stíhají tak to splní. Je to sice stupidní platit za el. energii dvojnásobek proti jaderné variantě, ale naše peníze to nejsou. Co se týče FV panelů to je samozřejmě výkřik do tmy, protože zimě je to k ničemu. Já sám mám na střeše termiku od roku 97 a tak od poloviny října do poloviny února to prakticky nefunguje. Pokud v létě ohřeji vodu mezi 40-60°C dle počasí pak v zimě ji buďto neohřeji vůbec nebo když je v lednu slunečno tak mám horní část bojleru ohřátou okolo 28°C a jsou také ledny, že takový den není ani jeden.
Dobrá zpráva pro naše podnikatele ve výrobě elektřiny jadernými reaktory.
Tvrdíte, že na burze v Lipsku výrobci "jaderné energie" dosáhnou za pomoci OZE dvojnásobné ceny, než kdyby prodávali svou energii v konkurenci sami mezi sebou?
Proč Vám nevěřím? Protože ČEZ do toho nejde a jiní podnikatelé také ne. A že by byli podnikatelé hromadně imunní k dvojnásobné ceně produktu při zachování stávajících nákladů, tomu tady možná věříte Vy, nikdo jiný. Možná píši proto že z Vás cítím spíše manipulaci. Špatně provedenou manipulaci.
Podívejte se Josefe,
skončila doba globálního oteplování (2019), tak jak to geofyzici vědí již od konce 70 tých let. 31 let se globálně otepluje- teploty se vrací k normálu a pak vlivem zesílené sopečné činnosti následuje prudký sešup- dalších 31 let.
Je to poměrně složitý proces na pochopení a nedivím se, že zelení pošuci nejsou schopni to pochopit. Vymyšlený hokejkový graf je jednodušší a v současnosti se jedná o dogma jako že Země byla placatá.
Důsledkem zesílené sopečné činnosti se bouří nebo padají celé civilizace - viz Řím cca 45-43 př.n.l. a konec cca cca 536-40 n.l.
Najděte si na need..cz článek Zrod Římské říše přiblížil gigantický výbuch sopky, je tam i o konci.
Dtto bylo s 23 km trhlinou Laki roku 1783. Hodně krutá událost pro Evropu s následnou Francouzskou revolucí, hladomory a napoleonskými válkami.
A teď ke slunečníkům- ty nemají rády deštivé léto bez léta, prostě nefungují jsou na velké lejno.
Větrníky jedou až na námrazu, ta je zničí.
Angela nedávno prohlásila, že OZE nejsou klimaticky odolné. Má pravdu dederonka.
Opravdu klimaticky odolné jsou jen jaderné elektrárny s podzemní přenosovou sítí. Dráty jsou také náchylné na námrazu.
Josefe otázka, co to je za cyklus 62 let?:-)
Geofyzici předpovídají 2020-2035 zesílení zemětřesné a sopečné činnosti.
Největší napětí v zemské kůře jim v současnosti vychází v Chile - styk desky Nazca a jihoamerické. Ale chvěje se celý ohnivý kruh: teď M 6.3 - 1 km SSW of Calatagan, Philippines.
To zemětřesení v Chile bude velké určitě M 7,5+ patrně až M 9+.
Následují odezvy ve formě sopečné činnosti, protože podsunutím desky Nazca vzniká přetlak magmatu ve svrchním plášti a nejslabšími místy se dere na povrch.
Kde soudruzi z DDR udělali chybu?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se