Domů
Obnovitelné zdroje
Přehled událostí kolem podpory OZE za posledních 12 měsíců

Přehled událostí kolem podpory OZE za posledních 12 měsíců

Podpora obnovitelných zdrojů energie (OZE) a zejména solárních elektráren, postavených v období boomu let 2009 až 2010, je dlouhodobě důvodem kontroverzí. Kvůli kombinaci slibu příznivých výkupních cen a poklesu cen fotovoltaických panelů v roce 2010 výrazně vzrostl počet solárních elektráren. Jejich boom vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů.

Výběr událostí z poslední doby v souvislosti s postojem Energetického regulačního úřadu (ERÚ) k podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v ČR (cenové rozhodnutí ERÚ nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů):

19. listopadu 2015 – ERÚ rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard Kč. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise (EK).

– Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) následně uvedl, že ERÚ nic nebrání v tom, aby v dotovaných výkupních cenách postupoval stejně jako v minulých letech. Ministerstvo argumentuje tím, že problémy s tzv. notifikací EK existovaly již v letech 2014 a 2013 a ERÚ podporu vypisoval.

25. listopadu 2015 – Prezident Miloš Zeman řekl, že kvůli sporu o vyplácení podpory neodvolá šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou.

Ilustrační foto

2. prosince 2015 – Vláda schválila usnesení o podpoře obnovitelných zdrojů uvedených do provozu před začátkem roku 2013. Přijetím obdobného materiálu podmínila vyplacení podpory zdrojům spuštěným mezi lety 2006 a 2012 již dříve Vitásková.

3. prosince 2015 – ERÚ oznámil, že nevypíše cenové rozhodnutí týkající se výplaty podpory obnovitelných zdrojů pro příští rok. Vitásková následně v diskusním pořadu České televize uvedla, že ERÚ podporu nevypíše, dokud ji neschválí EK.

14. prosince 2015 – Z důvodové zprávy navrhovaného vládního nařízení vyplynulo, že podpora obnovitelným zdrojům energie má být přerušena, pouze když to bude požadovat EK.

21. prosince 2015 – Vláda schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Materiál měl ERÚ umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců energie. Dokument podle Mládka umožňuje vypsat podporu bez notifikace od EK.

23. prosince 2015 – ERÚ oznámil, že připravil pracovní verzi cenového rozhodnutí, ve které počítá s podporou zdrojů obnovitelné energie.

28. prosince 2015 – Česká televize informovala, že ERÚ přizná obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun. Regulační úřad rozhodl poté, co nařízení vlády o podpoře elektřiny vyšlo ve Sbírce zákonů. Podporu ERÚ vypsal 29. prosince.

Ilustrační foto

18. ledna 2016 – Vitásková odvolala z funkce místopředsedu ERÚ pro oblast regulace Jana Nehodu, který v její nepřítomnosti podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok vypsal.

26. ledna 2016 – ERÚ uvedl, že nařízení vlády o podpoře pro obnovitelné zdroje je neplatné. EK v dopise informovala, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její notifikace.

16. února 2016 – Výkonný ředitel Asociace pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák potvrdil, že první letošní peníze na podporu obnovitelných zdrojů dorazily příjemcům na účet.

12. srpna 2016 – Zeman po setkání s Vitáskovou uvedl, že chce snížit dotace, které stát vyplácí výrobcům energie z obnovitelných zdrojů.

17. srpna 2016 – ERÚ uvedl, že podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie vypíše pro příští rok pouze v případě, že budou mít notifikaci EK.

12. září 2016 – Zeman na zasedání tripartity navrhl zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Zaměstnavatelé výzvu prezidenta na omezení podpory odmítli.

29. září 2016 – Cenové rozhodnutí ERÚ nepočítá pro příští rok s výplatou podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. V případě, že zdroje dostanou schválení od EK, úřad může rozhodnutí změnit.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Výrobní linka Škody na baterie předznamenává další masivní investice, říká Jiří Liebreich
19. květen 2022, 05:30
Méně byrokracie a až čtyřikrát víc výkonu. Vláda chce ulevit „střešním“ solárníkům
18. květen 2022, 17:09
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se