Domů
Elektrárny v Evropě
Slovinská Krško je první jadernou elektrárnou s náhradním dílem z 3D tiskárny

Slovinská Krško je první jadernou elektrárnou s náhradním dílem z 3D tiskárny

Od ledna letošního roku je ve Slovinské jaderné elektrárně Krško používán v jednom z tamních čerpadel rotor vytištěný na 3D tiskárně. Jedná se tak o první úspěšnou komerční instalaci a provoz takové součástky.

Jednou z hlavních součástí bezpečnostního požárního zabezpečení jaderné elektrárny Krško je pochopitelně požární čerpadlo. V lednu letošního roku bylo zapotřebí vyměnit rotor jednoho z čerpadel. Tato rotační část o průměru 108 mm byla konstantně provozována od roku 1981. Výrobce součástky nicméně již v dnešní době neexistuje a provozovatel elektrárny, Nuklearna elektrarna Krško (NEK), se tak musel uchýlit k inovativnímu řešení – 3D tisku součástky.

Za pomoci reverzního inženýringu vytvořila společnost Siemens digitální model součástky, která byla následně vytištěna 3D tiskem.

3D tisk je technologie výroby pevných objektů, například komponent výrobních strojů. Nejprve je ve speciálním softwaru na počítači vytvořen model vyráběného objektu, alternativně je možné objekt naskenovat. Při zpracování je tento virtuální model „nařezán“ na vodorovné vrstvy, ze kterých bude vytvářen. Dle této předlohy probíhá tisk: aditivní metodou jsou pokládány jednotlivé vrstvy plastu nebo kovu na sebe, a tím vzniká požadovaný obraz.

Technologie 3D tisku pochází již z druhé poloviny 20. století, její masivní rozšíření však nastalo až v posledních letech poté, co vypršely některé původní patenty.

Zleva: původní díl, plastový prototyp, nový díl, zdroj: www.siemens.com/press

Z důvodu nasazení „nové“ technologie do prostředí jaderné elektrárny, prošla nově vyrobená součástka několika měsíci společného testování firmou Siemens a NEK. Následné testy nezávislé zkušení instituce, dle vyjádření společnosti Siemens, potvrdily, že součástka vyrobená 3D technologií má lepší vlastnosti než díl původní.

„Výsledky tohoto dílu vytvořeného 3D technologií předčily naše očekávání. To nám dodává na jistotě, že bude schopni dosáhnout a plně využít plánovanou životnost elektrárny,“ Vinko Planinc, vedoucí údržby elektrárny Krško.

JE Krško

Jaderná elektrárna Krško byla postavena v rámci spolupráce Slovinska a Chorvatska a je jedinou jadernou elektrárnou na území bývalé Jugoslávie. Její jeden tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 730 MW s technologií Westinghouse byl do komerčního provozu uveden v roce 1983. V dnešní době svou produkcí pokrývá více než čtvrtinu slovinské a 15 % chorvatské spotřeby elektřiny.

Zdroj úvodní fotografie: www.siemens.com

Komentáře

(4)

Peppa

10. březen 2017, 11:57

Stejně jednoduše to mohli i vysoustružit (a vyfrézovat).

Pete

11. březen 2017, 10:47

Oni zkusili 3d tisk a to je inovace. Proč zkoušet nové cesty ?

mykanec

13. březen 2017, 12:33

Ksakru, že se vás ti pitomci zapomněli zeptat…

Martin Hájek

13. březen 2017, 17:01

No přiznejme si na rovinu, že kdyby se měli v Kršku takhle s**t s každým oběžným kolečkem čerpadýlka, tak by tu elektrárnu těžko udrželi v provozu. Ve skutečnosti bylo samozřejmě asi tak o tři řády levnější vyměnit celé to čerpadýlko, než se snažit tisknout oběžné kolečko, ale určitě si na tom spousta lidí krásně vyhrála a tudíž nezlobili a teď je z toho ještě prima marketing takže proč ne.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.