Tajemství za offshore větrnými projekty bez dotace? Až 15MW turbíny

DomůObnovitelné zdrojeTajemství za offshore větrnými projekty bez dotace? Až 15MW turbíny

Výrobci offshore větrných turbín pracují na zdvojnásobení výkonu stávající řady turbín, které již disponují listem rotoru delším, než je rozpětí křídel největších letadel. Očekávání, že tyto turbíny budou k dispozici do roku 2025, je předpokladem pro nabídky společností Dong Energy a EnBW v poslední německé aukci.

Ještě před třemi lety byla elektřina vyrobená z offshore větrných elektráren až dvojnásobně dražší než z pevninských větrných turbín. Skutečnost, že developeři jako Energie Baden-Württemberg a Dong Energy nabídly realizaci projektů větrných farem v Severním moři bez vládní podpory, ukazuje, že ekonomika těchto projektů se mění rychleji, než se očekávalo. Jedním z hlavních důvodů je neustále rostoucí velikost větrných turbín využívaných v offshore parcích.

„Dong a EnBW vsází na turbíny třikrát až čtyřikrát větší v porovnání s dnešními. Ty budou mít zásadní význam na snížení nákladů na vyrobenou energii,“ tvrdí Keegan Kruger, analytik společnosti Bloomberg New Energy Finance.

Dong uvedl, že očekává pro své vysoutěžené projekty s realizací v roce 2025 instalaci turbín o jednotkovém instalovaném výkonu ve výši 13 až 15 MW. To je až dvojnásobný výkon ve srovnání s 8MW turbínami využívanými v současné době budovaných offshore větrných parcích. S rostoucí velikostí turbín klesají náklady na jednotku vyrobené energie, zejména díky snížení celkových nákladů na budování základů a připojení k elektrizační soustavě, stejně jako snížení nákladů na údržbu. Nutno podotknout, že v ceně vysoutěženžch projektů není započteno vyvedení výkonu, které financují provozovatelé přenosové soustavy.

„Právě teď vyvíjíme větší turbínu. Jak velká bude, to ještě nevíme,“ řekl Bent Christensen ze Siemens Wind Power.

List s označením B75 je největší sklolaminátová odlitek na světě. Výrobní proces představoval pro projektový tým několik výzev. Zdroj: Siemens
Listy s označením B75 jsou největšími sklolaminátovými odlitky na světě. Výrobní proces představoval pro projektový tým mnoho výzev. Zdroj: Siemens

Kde je hranice výkonu turbín?

Větší turbíny jsou těžší a výrobci brzy narazí na hranice toho, co jsou stožáry elektráren schopny unést. Podle Christensena tak již brzy přijde doba, kdy bude využití lehkých materiálů například z uhlíkových vláken pro rotory a lopatky nevyhnutelné. V současné době používaná řada turbín Siemens disponuje průměrem rotoru 154 metrů a listy rotoru o délce 75 m, což je téměř rozpětí křídel největšího dopravního letadla světa, Airbusu A380.

siemens_8MW

Výkon turbín se nemusí zastavit ani u 15 megawattů. V Albuquerque v Novém Mexiku společnost Lockheed Martin pracuje na součástech pro případnou 50MW turbínu, která by měla lopatky dlouhé 100 metrů. Tyto gigantické lopatky se budou moci sklopit, aby se snížilo riziko poškození při nebezpečné rychlosti větru. Své rady v rámci tohoto programu financovaného americkým ministerstvem energetiky poskytují společnosti Siemens, Vestas a General Electric.

Dánsko minulý měsíc uvedlo, že rozšíří hlavní testovací lokalitu offshore větrných turbín v zemi, aby demonstrovalo elektrárny o výšce až 330 metrů, tedy vyšší než Eiffelova věž. Tyto turbíny by mohly disponovat instalovaným výkonem až 10 MW, což výrobcům turbín jako Vestas a Siemens umožní překročit současné hranice v instalovaném výkonu.

„Z technologického hlediska nebyla otázka instalovaného výkonu turbín a rozpětí lopatek nikdy problémem. Již jsme zvýšili maximální výkon naší osmimegawattové platformy na 9 megawattů. Skutečnou otázkou je, co bude trh podporovat,“ uvedl Jens Tommerup, generální ředitel společnosti MHI Vestas, která vznikla na základě partnerství společností Vestas se společností Mitsubishi Heavy Industries. Turbíny budou větší, pokud to vývojáři a vlády povolí.