Domů
Obnovitelné zdroje
Útoky v Rudém moři nenarušují instalace fotovoltaik v Evropě, zásoby panelů jsou velké
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

Útoky v Rudém moři nenarušují instalace fotovoltaik v Evropě, zásoby panelů jsou velké

Rostoucí geopolitické napětí, které v posledních měsících vyústilo v útoky na nákladní lodě proplouvající Rudým mořem, nemá zatím citelný dopad na dodávky solárních panelů do Evropy. Podle expertů oslovených serverem Montel by se však dlouhodobější přesměrování přepravy na delší a nákladnější trasy promítlo do cen. Prozatím by však zásoba solárních panelů měla být na evropském trhu více než dostačující.

Rostoucí intenzita útoků na lodě proplouvající Rudým mořem v posledních měsících vedla k přesměrování značné části přepravy kolem jihu Afriky. Podle Johana Lindahla, generálního tajemníka Evropské rady solárních výrobců, tyto útoky nemají přímý dopad na instalace solárních elektráren v Evropě.

Čína v loňském roce podle Lindhala vyvezla do Evropy solární panely o instalovaném výkonu 160-180 GW. Ve stejném období však podle něj byly v Evropě nainstalovány fotovoltaické zdroje o výkonu ani ne 100 GW. Developeři fotovoltaik by tak měli mít dostatečné zásoby na měsíce provozu.

"Čína vyvezla do Evropy obrovské množství panelů, více než jsme instalovali za poslední dva roky," dodal Lindahl.

Dlouhodobé využívání nákladnějších alternativních přepravních tras kolem jihu Afriky by nicméně dopad na trh podle Lindhala mělo. Obavy nad rizikem dopadu útoků na lodě proplouvající Rudým mořem podle serveru Montel vyjádřil i výkonný ředitel portugalské EDP, která je jedním z největších developerů a provozovatelů obnovitelných zdrojů.

Cena za přepravu roste

Přestože je evropský trh panely zásoben velmi dobře, přesměrování přepravy na delší trasy a vyšší riziko se promítají do cen. Podle Raula Quinto, který je ředitelem logistiky u společnosti Soltec, vzrostla cena přepravy od konce loňského roku již šestinásobně.

Developeři by nyní také mohli vyčkávat na očekávaný pokles úrokových sazeb, než začnou opět více nakupovat komponenty pro své projekty. Podle Lindhala by snížení úrokových sazeb mohlo podpořit růst nových instalací později v letošním roce.

Podle dalšího osloveného zdroje by nicméně vyšší cenu přepravy mohli vykompenzovat čínští dodavatelé snížením výrobních nákladů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Baton David
14. únor 2024, 14:39

spoléhat se že energetický zdroj vyrobí na druhé straně světa a pak nám ho dovezou trasami kolem nestabilních oblastí to není ze strategického hlediska zrovna rozumné, a to nemluvě o tom že ten zdroj vyrábí jen v ideálních podmínkách oslunění, neměla by energetika mít strategičtější význam?

Pravoslav Motyčka
14. únor 2024, 20:07

FV panely nejsou energetickým zdrojem jako plyn nebo ropa, je to výrobek, který když jednou dovezete , tak desítky let vyrábí elektřinu ze slunce , pokud dovoz skončí vyrábí dál. Energetická závislost na výrobci FV panelů na rozdíl od producentů energetických zdrojů proto nevzniká.

Jiří Švarc
14. únor 2024, 20:23

Ale jistě že vzniká závislost. Vydrží sice desítky let, ale ty desítky jsou obvykle jen dvě (u měniče i méně, baterie taktéž).

To je jako mít 4 jaderné reaktory a každých 5 let jeden zlikvidovat a postavit fungl nový a takhle komplet obnovovat každých 20 let. To je realita FVE a VTE.

Závislost je přímo extrémní a navíc abychom splnili evropské cíle, jsme závislí na tom, že Čína zvládne navýšit výrobu a chrlit tyto "výrobky" minimálně dvojnásobným tempem co nyní. A kromě objemu výroby jsme závislí i na ceně, za kterou se rozhodnou nám to prodat, protože v podstatě nemáme jinou možnost.

Pokud se rozhodnou napadnout Tchajwan, tak se vsadím, že si nedovolíme ani pípnout, natož třeba uvažovat o nějakých sankcích.

Pravoslav Motyčka
15. únor 2024, 00:40

Střídačů se vyrábí pro výměny stávajících v EU dost , navíc střídač lze opravit , baterie dobře životnost 15 možná 20 let a panely pokud koupíte celoskleněné životnost 40 let. Ty už měnit nebudete. Navíc FV panely se vyrábí z křemíku , lze je vyrábět všude na světě bez Číny by byly jen několik let drahé to je všechno....

jiri sekerac
15. únor 2024, 01:02

to je nesmysl, už jenom v tom, že závislost je vzájemná. Do pěti let let se uspokojí základní poptávka a pokud se nyní mění panely, tak jen za účinnější. Kdyby coby tak budoucí zmenšenou poptávku může pokrýt evropská výroba. Problém jsou baterie, tam jde o suroviny

Milan Vaněček
15. únor 2024, 07:59

Fotovoltaika nakonec zvítězí jako nejlevnější a nejčistší zdroj elektřiny, bez nebezpečného odpadu, bez válečných rizik s dodávkami paliva či provozem elektráren.

Nové JE=drahá elektřina zůstane a bude ještě dražší.

intfor
14. únor 2024, 15:37

Výroba jen v nějakou část roku je minimálně pro naši část země problém. Ale výroba takového zařízení na druhé straně světa zase takový problém není, stejně jako třeba výroba jaderného paliva. Protože se to případně může vyrábět i jinde a nepotřebujeme to mít vyřešené během dnů, ani měsíců.

Roman Kosařík
15. únor 2024, 13:51

Takže, pokud si mám vybrat mezi neustálým dovozem energetických surovin (ropa, plyn, uhlí) podléhajícím cenovým výkyvům či geopolitickému riziku ze zemí/režimů otevřeně či skrytě nepřátelských a jednorázovým dovozem zařízení (FV panelu) umožňujícího vyrábět energii téměř bez dalších dodatečných nákladů po dobu dalších x desítek let, logika volby je neúprosná. Nebo snad dává Číňan do každého panelu "udělátko", který by jej na dálku vypnulo a přerušilo tak výrobu, pokud s ním přestaneme kamarádit?

Emil
15. únor 2024, 14:05

1) Bohužel ta volba takhle nestojí, protože energetické suroviny se tím "jednorázovým dovozem zařízení" plnohodnotně nahradit nedají.

2) Do panelů těžko, u střídačů je to dost pravděpodobné.

Roman Kosařík
15. únor 2024, 15:33

Plnohodnotně určitě ne, ale lze jimi postupně snížit závislost EU na jejich dovozu, což je z pohledu bezpečnosti v zájmu nás všech.

Střídač přece nemusí být připojen do Internetu. Tahle móda mít všechno dostupné online odněkud z Čínského cloudu mě jako člověka od fochu nepřestává fascinovat a zároveň děsit. Zvlášť když jsem měl možnost prostudovat jak jsou tyhle věci většinou "zabezpečené".

Michael
15. únor 2024, 14:07

Do panelů nejspíš ne, ale u těch střídačů už bych si nebyl jistý. Když to přes aplikaci s internetovým připojením dokážu vypnout já, tak výrobce to dokáže taky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se