Vattenfall plánuje výstavbu hybridního energetického parku v Nizozemsku

DomůObnovitelné zdrojeVattenfall plánuje výstavbu hybridního energetického parku v Nizozemsku

Vattenfall oznámil plán na výstavbu hybridního energetického parku v Nizozemsku. Energetický park bude mít instalovaný výkon 60 MW ve větrných a solárních elektrárnách a k tomu navíc bateriové úložiště o kapacitě 12 MWh. Investiční výdaje by měly činit 61 milionů eur.

V pondělí švédská energetická společnost Vattenfall informovala na svých webových stránkách o novém projektu. Vattenfall se rozhodl vybudovat hybridní energetický park, který spojí výrobu ze solárních panelů a větrných turbín spolu s bateriovým úložištěm.

„Vattenfall chce umožnit bezfosilní život během jedné generace a hybridní elektrárny jsou důležitým stavebním blokem pro dosažení 100% bezfosilní výroby elektřiny,“ prohlásil k projektu Gunnar Groebler, vedoucí pro byznys oddělení větrné energie.

Výhody hybridního energetického parku

Podle Groeblera skýtá kombinovaný energetický park hned několik zásadních výhod. Hlavní výhodou je kombinovaný profil výroby solárních panelů a větrných turbín. Tím jako celek snižuje zatížení sítě, potenciální špičky a dobu bez jakékoliv výroby. Další výhodou hybridního projektu jsou znatelně nižší náklady na připojení do sítě, než kdyby se jednalo o samostatné projekty.

Hybridní energetický park bude zahrnovat 22 MW větrného výkonu a 38 MW solárního výkonu. 22 MW větrného výkonu obstará 6 turbín s výškou 150 metrů. 38 MW solárního výkonu bude zajištěné skrz 124 000 solárních panelů.

Kombinaci dvou technologií bude navíc doprovázet bateriové úložiště o kapacitě 12 MWh. Projekt se bude nacházet v oblasti Haringvliet. Začátek provozu je naplánován na září 2020.