Ve Španělsku má vyrůst největší evropská solární elektrárna s instalovaným výkonem téměř 600 MW

DomůObnovitelné zdrojeVe Španělsku má vyrůst největší evropská solární elektrárna s instalovaným výkonem téměř 600 MW

Plánovaný projekt Francisco Pizarro, který společnost předložila Ministerstvu pro ekologickou transformaci ke sválení, má mít instalovaný výkon 590 MW. Náklady na realizaci elektrárny mají činit přes 300 milionů eur, podle společnosti by elektrárna měla být zprovozněna v roce 2022. V případě realizace by se projekt stal největší fotovoltaickou elektrárnou v Evropě.

Iberdrola je ve Španělsku největším výrobcem elektrické energie z větrných turbín. Celkový instalovaný výkon v těchto zdrojích v držení společnosti činí 5 770 MW, přičemž celkový instalovaný výkon všech obnovitelných zdrojů v držení společnosti činí 15 790 MW. Po celém světě přitom společnost vlastní elektrárny s celkový instalovaným výkonem téměř 30 000 MW.

Projekt fotovoltaické elektrárny, který je momentálně posuzován španělským Ministerstvem pro ekologickou transformaci, se má rozkládat na ploše 1300 hektarů v západní části Španělska v regionu Extremadura. Společnost nyní bude postupovat dle vládních pravidel – uspořádá veřejná slyšení a shromáždí připomínky o dopadu na životní prostředí a na vlastníky půdy.

Společnost ve Španělsku v současnosti buduje nebo připravuje projekty o celkovém výkonu 2 GW

Během výstavby a do zprovoznění elektrárny má díky projektu vzniknout až 1 000 pracovních míst. V případě realizace bude elektrárna větší než fotovoltaická elektrárna Núñez de Balboa, kterou Iberdola buduje v lokalitě Usagre v provincii Badajoz, a která je s 500 MW dosud největší v Evropě.

Po dokončení má elektrárna ročně zásobovat čistou energií přibližně 375 000 lidí, což je více než celkový počet obyvatel měst Cáceres a Badajoz. Elektrárna tak má ročně zabránit vypuštění až 245 000 tun CO2 do atmosféry, a významně tak přispět k ochraně životního prostředí a snaze o zmírnění změn klimatu.

Iberdola plánuje investovat do rozvoje 8 miliard eur

Současné aktivity společnosti jsou součástí plánu na oživení čistých energií ve Španělsku. V rámci tohoto plánu společnost plánuje v letech 2018 až 2022 proinvestovat 8 miliard eur a do roku 2030 vybudovat elektrárny o celkovém výkonu 10 000 MW.

Španělský trh s obnovitelnými zdroji energie během posledních několika let zažívá díky kombinaci velkých aukcí a podpoře socialistické vlády značný rozkvět. Podle odhadů agentury BloombergNEF je Španělsko nejvíce rozvíjejícím se trhem s OZE v Evropě a letos podle odhadů dojde k připojení dalších 7 gigawattů výkonu ze solárních a větrných elektráren.

Zdroj úvodního obrázku: Vitor Oliveira