Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů může překonat uhlí již v roce 2030
Již v roce 2030 by výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie mohla přesáhnout výrobu z uhlí. Vše však závisí na předpokladu plnění závazků na omezení klimatických změn, zejména omezování emisí skleníkových plynů.
Tyto závěry vyplývají ze studie Energetických a klimatických změn Mezinárodní energetické agentury (IEA). V současné době se obnovitelné zdroje podílí na výrobě elektřiny z více než pětiny, přičemž uhlí více než 40 procenty. V roce 2030 by podíl obnovitelných zdrojů mohl převýšit až jednu třetinu a tím pádem zaujmout první příčku.
„Toto ukazuje, že dnešní energetické společnosti dělají fatální chybu, domnívají-li se, že kroky k omezení klimatických změn neovlivní jejich podnikání,“ uvedl z rozhovoru pro Financial Times hlavní ekonom agentury IEA Fatih Birol.
Výroba elektřiny – hlavní zdroj emisí
V minulém roce se výroba elektrické energie podílela na světových emisích oxidu uhličitého zhruba 40 procenty, přičemž téměř tři čtvrtiny z tohoto podílu pocházely z uhlí. Omezení spotřeby uhlí je proto hlavním cílem v boji s klimatickými změnami, přičemž obnovitelné zdroje se jeví jako vhodná náhrada.
Největším světovým producentem emisí oxidu uhličitého spojených s výrobou energií je Čína. Společně se Spojenými státy a Indií jsou zodpovědní za polovinu světových emisí CO2 ze spalování fosilních paliv.
Avšak k „nejšpinavější“ výrobě elektrické energie dochází v Indii – tamní elektrárny dosahují nejvyšších hodnot vypouštěných emisí CO2 na vyprodukovanou kWh elektrické energie.
V loňském roce emise oxidu uhličitého spojené s výrobou energií nevzrostly navzdory globálnímu ekonomickému růstu. Tento fakt ukazuje, že dřívější úvahy o provázanosti ekonomického růstu s nárůstem emisí mohou být dnes překonány.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se