Výroba solárních panelů v Číně navzdory koronavirové pandemii meziročně vzrostla
Současná pandemie onemocnění COVID-19 zasáhla řadu průmyslových odvětví na celém světě, čínský solární průmysl však zůstává v dobré kondici. Za první pololetí letošního roku tak Čína hlásí navýšení výroby solárních panelů oproti předchozímu roku o více než 15 %, propad nepřišel ani v případě nově instalovaného výkonu v solárních elektrárnách.
Čína si dlouhodobě drží první příčku na poli výroby fotovoltaických panelů, přičemž výroba rostla i v letošním roce poznamenaném koronavirovou pandemií. Za prvních šest měsíců letošního roku Čína vyrobila podle zástupce tamní solární asociace panely o výkonu 59 GW, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 15,7 %.
„Náklady solárních produktů klesají rychleji, než se očekávalo,“ uvedl podle agentury Reuters Wang Bohua, místopředseda Asociace čínského fotovoltaického průmyslu.
Kromě výroby panelů v Číně meziročně mírně vzrostl i nově instalovaný výkon v solárních elektrárnách, který se vyšplhal na 11,5 GW, což je o 0,9 % více než v loňském prvním pololetí. Podle Bohuy by se hodnota nového výkonu za celý rok 2020 mohla pohybovat v rozmezí 35 až 45 GW.
Řada nových elektráren se nyní v Číně musí obejít bez státní podpory, kterou země výrazně omezila v polovině roku 2018. Podle Bohuy jsou nyní schváleny projekty o celkovém výkonu 36 GW, které by měly do sítě dodávat elektřinu za stejnou cenu jako uhelné elektrárny.
Ačkoliv výroba meziročně značně vzrostla, vývoz panelů z Číny za období mezi lednem a květnem mírně poklesl o 1,8 % na 27,7 GW a dosáhl hodnoty 6,5 miliardy dolarů.
Mohlo by vás zajímat:
A výkon solárních panelů taky neustále roste. Přikládám odkaz
pv-magazine.com/2020/07/20/trina-reveals-600-w-module/
pro pamětníky: ty u nás z let 2009-10 měly většinou okolo 200 W.
Takže se zase tak moc nezměnilo, ten "macek" má hrubým odhadem kolem 3 metrů čtverečných. Myslím, že tenkrát měly ty panely asi metr čtverečný.
Změnilo se toho hodně. Já ještě pamatuji ze studentské praxe v ČKD polovodiče Si ingoty dvoupalcové, v roce 2010 byly typické Si wafers pro fotovoltaiku 125x125mm a nyní už dělají i 210x210 mm a bifaciální, což dále zvedá účinnost.
Typický solární panel s rozměry 1x1,6 m2 a 60 wafery pochopitelně trochu narostl (z 1,6 na 2,6 m2) ale pořád je manipulovatelný dvojicí montérů.
A každé zvednutí výkonu panelu snižuje LCOE fotovoltaických elektráren.
Vyrobit za prvních letošních 6 "koronavirových" měsíců - 59 GW solárních panelů = + 15,7 % y/y, tak tomu říkám "solidní výkon !!" V celoročním přepočtu nějakých 120 GW . Celá čínská ekonomika už slušně šlape, za druhý kvartál HDP + 3,2 %. Letošní čínský HDP tak vzroste o 3 až 5 %. Většina ostatních zemí se přitom propadne do mínusu.
Ano zejména vyspělé země půjdou dolů cca o 5% a Čína o 5% poroste. Dále bude trvat 2 roky než HDP opět stoupne na původní úroveň jenže to už Čína bude mít HDP zhruba o 18% vyšší než v roce 2019. A vyspělé státy budou 3 roky bez růstu a k tomu prudký růst zadlužení. Od objevení Ameriky byla západní civilizace a bílý muž dominantní silou světa dnes po 500 letech se svět mění na svět bez dominance bílého muže a západní civilizace. Ten důvod proč to tak je prostý po konci koloniální éry se v 2 polovině 20 století téměř všechny státy světa chtěli být bohaté a inspirovali se v ekonomických a energetických systémech západní civilizace. My jsem jim v tom nijak nebránili naopak využívali jsme růst jejich vyspělosti pro růst našeho vlastního bohatství a urychlovaly tak hospodářský růst ve 3 světě. Svět se díky tomu změnil na svět kde vyspělost není koncentrovaná do jeho malé části, ale vyspělá část světa se stále rychleji rozšiřuje, tento trend je nezastavitelný a podle mého názoru jediný správný, bohužel vede k úpadku moci západní civilizace a k ekonomickému otřesu v USA, které neudrží dolar jako rezervní měnu. Za 30 let bude svět zcela jiný než dnes.
Necháváte se trochu mást jediným ukazatelem, který ale má jen omezenou vypovídající hodnotu. Pokud máte per captia malé HDP, tak kdyby měly stejný absolutní přírůstek, tak ta méně rozvinutá vykáže vyšší procentuální růst.
Další věc, která může hrát roli ale je jak se to dále počítá, je kdo reálně v těch zemích generuje to HDP, jsou to místní firmy, nebo se jedná o zahraniční korporace? Po této stránce je lepší jiný ukazatel který ukazuje produkci prostředků držených občany dané země, tam to bude trochu jiné.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se