Výroba solárních panelů v Číně navzdory koronavirové pandemii meziročně vzrostla

DomůObnovitelné zdrojeVýroba solárních panelů v Číně navzdory koronavirové pandemii meziročně vzrostla

Současná pandemie onemocnění COVID-19 zasáhla řadu průmyslových odvětví na celém světě, čínský solární průmysl však zůstává v dobré kondici. Za první pololetí letošního roku tak Čína hlásí navýšení výroby solárních panelů oproti předchozímu roku o více než 15 %, propad nepřišel ani v případě nově instalovaného výkonu v solárních elektrárnách.

Čína si dlouhodobě drží první příčku na poli výroby fotovoltaických panelů, přičemž výroba rostla i v letošním roce poznamenaném koronavirovou pandemií. Za prvních šest měsíců letošního roku Čína vyrobila podle zástupce tamní solární asociace panely o výkonu 59 GW, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 15,7 %.

„Náklady solárních produktů klesají rychleji, než se očekávalo,“ uvedl podle agentury Reuters Wang Bohua, místopředseda Asociace čínského fotovoltaického průmyslu.

Kromě výroby panelů v Číně meziročně mírně vzrostl i nově instalovaný výkon v solárních elektrárnách, který se vyšplhal na 11,5 GW, což je o 0,9 % více než v loňském prvním pololetí. Podle Bohuy by se hodnota nového výkonu za celý rok 2020 mohla pohybovat v rozmezí 35 až 45 GW.

Řada nových elektráren se nyní v Číně musí obejít bez státní podpory, kterou země výrazně omezila v polovině roku 2018. Podle Bohuy jsou nyní schváleny projekty o celkovém výkonu 36 GW, které by měly do sítě dodávat elektřinu za stejnou cenu jako uhelné elektrárny.

Ačkoliv výroba meziročně značně vzrostla, vývoz panelů z Číny za období mezi lednem a květnem mírně poklesl o 1,8 % na 27,7 GW a dosáhl hodnoty 6,5 miliardy dolarů.