Čína omezila podporu pro solární elektrárny, akcie dodavatelů zareagovaly strmým poklesem

DomůObnovitelné zdrojeČína omezila podporu pro solární elektrárny, akcie dodavatelů zareagovaly strmým poklesem

Čínská vláda na konci května přistoupila k přibrzdění tamního solárního sektoru, když oznámila pozastavení výstavby nových solárních farem se státní podporou a snížení výkupních cen. Akcie největších čínských výrobců komponent pro solární elektrárny na překvapivý krok zareagovaly poklesem o několik desítek procent.

Čínská vláda podle serveru South China Morning Post oznámila, že od 1. června dojde k pozastavení alokací pro nové velké fotovoltaické farmy, přičemž pro elektrárny zprovozněné po tomto datu budou sníženy výkupní ceny o 0,05 juanu za kWh, tedy zhruba o 0,17 Kč. Výkupní ceny tak v závislosti na regionu poklesly o 6,7 až 9 %. Podobně vláda stanovila pro letošní rok horní hranici pro výstavbu decentralizovaných fotovoltaických elektráren s podporou na 10 GW.

Na přibrzdění solárního sektoru okamžitě zareagovaly akcie největších čínských výrobců komponent pro fotovoltaické elektrárny. Hodnota akcií společnosti Sungrow Power, která je největším čínským výrobcem střídačů pro solární a větrné elektrárny, poklesla od minulého čtvrtka o zhruba 30 %. Srovnatelný pokles zaznamenaly i akcie společnosti LONGi Green Energy, předního výrobce křemíkových waferů, které slouží k výrobě fotovoltaických článků.

Podle vyjádření čínské vlády byla tato opatření přijata pro podporu udržitelného rozvoje energetického sektoru, zvýšení kvality jeho rozvoje a urychlení snižování podpory. Podle South China Morning Post je hlavním cílem stabilizace deficitu státního fondu pro obnovitelné zdroje, který je financován z poplatků hrazených odběrateli elektrické energie. V současné době se deficit převyšuje 100 miliard juanů (342 mld. Kč).

Analytici snižují své odhady růstu výkonu

Změny v čínské politice podpory solárního sektoru se projevily rovněž úpravou odhadů růstu výkonu fotovoltaických elektráren v zemi v letošním roce. Dennis Ip z hongkongské Daiwa Capital Markets upravil svůj odhad růstu výkonu čínských solárních elektráren pro letošní rok z původních 45 GW na 30 GW. K podobným hodnotám korigoval odhad i Frank Haugwitz, zakladatel Asia Europe Clean Energy (Solar) Advisor , který snížil svůj původní odhad z 40-45 GW na 30-35 GW. Pro srovnání, loňský rok byl s růstem výkonu o 53 GW pro čínský trh s fotovoltaickými elektrárnami rekordním.