Domů
Obnovitelné zdroje
Zpráva IEA Renewables 2017 – I. část

Zpráva IEA Renewables 2017 – I. část

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala zprávu o obnovitelných zdrojích s aktuálními daty z roku 2016 a s předpověďmi na období 2017 až 2022. Studie se mimo jiné věnuje srovnání obnovitelných zdrojů i konvenčních elektráren, porovnává růst jednotlivých obnovitelných zdrojů mezi sebou, zaměřuje se na významné trhy s obnovitelnými zdroji po celém světě, či zkoumá roli OZE v dopravě a vytápění.

Ceny elektřiny ze solárních a větrných elektráren byly během několika aukcí v loňském roce rekordně nízké a pohybovaly se až na 3 centech za kilowatthodinu. Tyto nízké ceny byly zaznamenány na různých místech, například v Indii, ve Spojených arabských emirátech, v Mexiku nebo v Chile. Tyto ceny jsou čím dál tím více srovnatelnější, či nižší než ceny energie z nově postavených plynových a uhelných elektráren.

Podle zprávy IEA solární energetika vstupuje do nové éry. Během následujících pěti let budou nejrychleji růst právě solární elektrárny, jejich roční přírůstek výkonu bude mnohem vyšší než u větrných či vodních elektráren. Předpovědi týkající se solárních panelů byly oproti loňské zprávě IEA rovněž navýšeny, konkrétně o třetinu. IEA k této revizi vedly zejména pokračující poklesy nákladů a bezprecedentní tržní dynamika v Číně.

Růst výkonu obnovitelných zdrojů dle technologií. Zdroj: IEA

V případě, že by vlády zvedly existující bariéry, IEA odhaduje, že by růst OZE mohl být urychlen a v takovém případě by výkon OZE mohl narůst o dalších 30 %. Celkem tedy dalších 1 150 GW do roku 2022. V čele tohoto rozvoje by potom stála Čína.

Čína

Sama Čína je zodpovědná za více než 40 % globálního nárůstu výkonu obnovitelných zdrojů. Velký rozvoj OZE je způsobován zejména obavami ze znečištění ovzduší a zároveň cíli, které si země nastavila ve svém 13. pětiletém plánu do roku 2020. Čína cíl do roku 2020 v oblasti fotovoltaických panelů ovšem už dávno překročila a IEA odhaduje, že cíl stanovený u větrných elektráren bude překonán v roce 2019. Čína je také světovým lídrem v hydroenergetice, v bioenergetice a v elektromobilech.

Růst výkonu obnovitelných zdrojů dle zemí/regionů. Zdroj: IEA

Dnes Čína představuje polovinu globální poptávky po solárních panelech a čínské společnosti tvoří zhruba 60 % celkové roční výrobní kapacity solárních článků na světě. Z těchto důvodů bude mít tržní a politický vývoj v Číně významné dopady na poptávku, nabídku a ceny solárních panelů po celém světě.

Podíl Číny na globální poptávce po solárních panelech a podíl ve výrobě solárních panelů. Zdroj: IEA

Dva hlavní problémy, které mohou zbrzdit růst solární energetiky v Číně, jsou, zaprvé, rostoucí náklady podpory obnovitelným zdrojů a zadruhé, integrace obnovitelných zdrojů do sítě. Čína se v současnosti snaží tyto problémy vyřešit. Postupně opouští model feed-in-tariffů a přechází na systém kvót se zelenými certifikáty. Jsou zde také plány zaměřit se na rozvoj a expanzi přenosové sítě. Ani v jednom z případů ovšem nebyl představen žádný konkrétní časový či implementační plán změn.

Všechny použité grafy jsou v interaktivní podobě dostupné na webových stránkách IEA.

Komentáře

(6)

Martin Hájek

13. říjen 2017, 22:30

Jenom se člověk musí smát těm tlachům Evropské komise, podle nichž má být EU světovým lídrem v OZE. V minulé pětiletce byla EU s velký odstupem druhá a protože teď zvýšila své ambice, tak bude v aktuální pětiletce zřejmě až čtvrtá za USA a Indií. Člověka napadne, kde jenom udělali soudruzi v Bruselu chybu?

Vláďa

14. říjen 2017, 10:12

Jaká je cena el. energie z FV když slunce nesvítí (pod mrakem , noc)?

Ondra

14. říjen 2017, 10:50

Asi podobná, jako když je uhelnej/plynovej/jadernej/kterejkoliv jinej zdroj v odstávce (nebo nevyrábí z jinýho důvodu) ...

Vláďa

14. říjen 2017, 12:08

Tak že neznáte odpověď na otázku.

C

14. říjen 2017, 12:24

Nedělejte ze sebe exota snažícího se ocenit něco co neexistuje. Má cenu bavit se o ceně věcí v moment existujících, ne o těch v daný moment neexistujících.

Vláďa

14. říjen 2017, 13:22

Tak že si prodejci el. energie cenu cucají z prstu?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.