Domů
Osobnosti v ČR
Budování EPH, příběh Daniela Křetínského a J&T Finance Group

Budování EPH, příběh Daniela Křetínského a J&T Finance Group

Vizitky Energetického a průmyslového holdingu (EPH), jeho budoucího majoritního vlastníka Daniela Křetínského a skupiny J&T, která EPH opustí:

Energetický a průmyslový holding (EPH)

– Holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu.

Dnes EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii a Itálii, působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla.

– V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy, producenta tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.

V Německu pak řadu let vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen. V Polsku EPH ovládá společnost PG SILESIA, provozující černouhelný důl.

– EPH se svou činnost snaží rozšiřovat. Předloni na podzim se dohodl na převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough u Leedsu, začátkem loňského roku EPH avizoval nákup šesti plynových a jedné tepelné elektrárny v Itálii.

Společnost EP Energy, spravující energetické aktivity EPH, také loni koncem června oznámila, že koupila od francouzské firmy EdF podíl 95,6 procenta v maďarských teplárnách Budapesti Erömü.

– Loni v prosinci EPH podepsal dohodu o koupi dvoutřetinového podílu italské společnosti Enel ve firmě Slovenské elektrárne. Již dříve holding koupil podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu, ve Stredoslovenské energetice či firmě NAFTA.

Letos v září EPH pak dokončil v konsorciu s firmou PPF Investments nákup hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall v někdejším východním Německu.

– Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po společnosti ČEZ) a před převzetím dolů Vattenfallu třetí největší těžební společností v Německu.

– Loni holdingu meziročně vzrostly konsolidované tržby o čtvrtinu na 4,57 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun). Provozní zisk (EBITDA) se zvýšil o 18 procent na 1,64 miliardy eur (asi 44 miliard korun). Podniky spadající pod EPH zaměstnávají přes 12.000 lidí.

– Dosavadními akcionáři EPH byli Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webových stránek firmy drží dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Podíl v holdingu měl dříve také Kellner, předloni ho ale prodal. Záměr změnit vlastnickou strukturu EPH potvrdil Křetínský už letos v únoru.

Daniel Křetínský (narozen 9. července 1975 v Brně)

Ilustrační foto

– Právník a jeden z nejvlivnějších podnikatelů v ČR. V současnosti je spoluvlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ve kterém se nyní po odchodu Patrika Tkáče a investiční skupiny J&T stane majoritním vlastníkem, bude mu patřit 94 procent akcií. Je také majitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

– V roce 1999 začal pracovat pro J&T, jejím partnerem se stal v roce 2003. O rok později firma ovládla fotbalovou Spartu a Křetínský se stal jejím šéfem. V roce 2009 se v rámci J&T podílel na založení EPH, je předsedou představenstva.

– Jedenačtyřicetiletý podnikatel a manažer se angažuje také v médiích, a to prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest. Vedle Křetínského je v podniku aktivní i finančník Patrik Tkáč. Vydavatelství koupili koncem roku 2013 od německo-švýcarské společnosti Ringier Axel Springer AG.

– Daniel Křetínský je také vlastníkem firmy EP Industries (odštěpené z EPH), která patří mezi přední průmyslová uskupení v ČR. Zahrnuje zhruba desítku podniků působících mimo jiné v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře a automobilovém průmyslu.

J&T Finance Group

Ilustrační foto

– J&T Finance Group (JTFG) vznikla v roce 1995, zaměřuje se na poskytování komplexních služeb spojených s privátním a retailovým bankovnictvím, správou majetku privátních klientů a institucí, investičním bankovnictvím a projektovým financováním.

– Své služby rozvíjí především v Česku a na Slovensku, v Chorvatsku a v Ruské federaci. Do skupiny patří řada firem.

– Jde zejména o J&T Banku, která poskytuje vedle služeb privátního bankovnictví také financování v oblasti realit a podnikových akvizic. Součástí holdingu je dále slovenská pobočka J&T Bank, ruská banka J&T Bank AO, J&T Bank and Trust se sídlem na Barbadosu, slovenská Poštová banka a banka VABA v Chorvatsku.

– V roce 2015 dosáhla skupina JTFG podle výroční zprávy konsolidovaného čistého zisku 72,6 milionu eur. Bilanční suma skupiny poprvé překročila 10 miliard eur. Největší podíl na výsledcích měly pak společnosti J&T Banka a Poštová banka. Čistý zisk J&T Banky za loňský rok činil 1,876 miliardy korun.

– Letos v březnu JTFG podepsala smlouvu s čínskou soukromou společností CEFC China Energy Company Limited (CEFC), která má získat 50procentní podíl v JTFG. CEFC už drží ve skupině deset procent. Celkem zaplatí za poloviční podíl v JTFG 980 milionů eur (26,5 miliardy Kč). Čeká se na schválení příslušných regulátorů.

– Předsedou představenstva JTFG je Jozef Tkáč, místopředsedy jsou pak Ivan Jakabovič, Patrik Tkáč a Dušan Palcr.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.