Domů
Osobnosti ve světě
Donald Trump a budoucnost klimatické politiky USA
BISMARCK, ND - MAY 26: Republican presidential candidateDonald Trump speaks at a rally  on May 26, 2016 in Bismarck, North Dakota. According to a delegate count released Thursday, Trump  has reached the number of delegates needed to win the GOP presidential nomination.  (Photo by Spencer Platt/Getty Images)

Donald Trump a budoucnost klimatické politiky USA

Po oznámení výsledků posledních amerických voleb je jisté, že ambiciózní nově nastavená politika, kterou nastavila Obamova administrativa a která vychází ze závazků z mezinárodních klimatických vyjednávání, nakonec nebude mít až tak jednoduchou cestu.

Je paradoxní, že událost, která by mohla plnění Pařížské dohody z prosince 2015 velmi významně ohrozit, se odehrála pouhé čtyři dny poté, co mezinárodní smlouva vešla v platnost. Klimaskeptik Trump v předvolební kampani sliboval boost americké ekonomiky pomocí zvýšení investic do fosilních paliv, otevření nových ropných polí, zrušení Obamova Clean Power Plan a mimo jiné také vycouvání z Pařížské dohody.

Stejně jako u dalších jeho předvolebních slibů, i u těchto nyní odborná veřejnost doufá, že se z Trumpovi strany jednalo pouze o předvolební populismus a že ne všechny jeho výroky najdou cestu k realizaci. Jaké tedy tyto sliby jsou a jaké budou případné následky?

Paris Agreement v ohrožení

Nový americký prezident globální teplotní změny popírá a kritizuje přílišné utrácení peněz na vývoj zelené energetiky a mezinárodní klimatická vyjednávání. Mezinárodní organizace zabývající se ochranou životního prostředí, které se sešly na konferenci OSN v Marakeši, se shodují, že dodržení Trumpových předvolebních slibů povede ke katastrofě. Vyjednat novou mezinárodní dohodu trvalo téměř dvacet let a účast hlavních světových velmocí a největších znečišťovatelů je klíčová.

Pokud by se Trump opravdu rozhodl pro zrušení účasti Spojených států jako druhého největšího znečišťovatele na Pařížské dohodě, dle článku 28 to stejně nebude možné dříve, než po uplynutí čtyř let od vstupu smlouvy pro daný stát v platnost (stát má jednoroční notifikační povinnost a vystoupit může až tři roky poté, co si úmluvu ratifikoval).

Odstoupení od nové klimatické úmluvy by ale mohlo mít především silný přesvědčovací účinek pro ostatní účastníky. S jednou z největších světových velmocí přes palubu by Paříž mohla ztratit na síle. Již Čína se nyní vyslovila kriticky ohledně předvolebních slibů Donalda Trumpa.

19112475_401
Nový americký prezident nejspíš varování vědců nevyslyší. Zdroj obrázku: news.tut.by

Fosilní paliva již nemusí zaručit růst ekonomiky

Nathaniel Keohane, víceprezident Environmental Defense Fund, prohlásil, že již letos stály následky klimatické změny USA několik miliard dolarů a prezident, jakožto ochránce americké ústavy, bude muset myslet na porušování lidských práv, která z ústavy vyplývají. Změna životního prostředí kvůli klimatu začíná být stále častěji vnímána právě jako zapříčiněná státy a tím pádem je i důvodem, proč se odvolávat k mezinárodním soudům a tribunálům jako porušení univerzálních lidských práv.

S tím, jak vyspělé státy pomalu transformují své ekonomiky a většina světových státníků přijímá fakt klimatické změny, by splnění Trumpových slibů ohledně znovuobnovení rozmachu fosilních paliv mohlo nakonec Spojeným státům i uškodit. Zůstaly by odkloněny od nových technologií a mohl by být ohrožen jejich mezinárodní obchod (tomu by koneckonců mohla uškodit i nešikovná Trumpova rétorika – připomeňme, že například Mexiko společně s Čínou jsou třetím největším obchodním partnerem USA).

S tím, jak se většina států obrací na obnovitelné zdroje a bere za své závazky z Pařížské dohody, by USA jako jedna z mála vyspělých zemí mohla začít pokulhávat i v oblasti mezinárodních vztahů. Navíc, přetransformovat ekonomiku zpět na uhlí, zohledníme-li, že to bylo částečně vytlačeno růstem produkce zemního plynu, by se mohlo poměrně prodražit.

Trump a Clintonová versus emise

Zajímavou analýzu zveřejnil na začátku listopadu institut Lux Research. Dle něj bude mít Trumpova administrativa na svědomí o 16 % vyšší produkci emisí. Dle předvolebních plánu Clintonové by křivka sledující množství emisí měla nejspíše současnou klesající trajektorii, Trumpova naopak stoupající.

pr_graphic_11_2_16_650px

Zdroj úvodního obrázku: time.com

Štítky:
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Martin Hájek
22. listopad 2016, 22:56

Paní Vrbová, a ta doufající odborná veřejnost, to je konkrétně kdo? Kdo jsou Ti správní, co vědí, co je pro lidi dobré a mají patent na pravdu?

Jinak ten graf je opravdu pěkný, protože ukazuje, že i když se bude zlosyn Trump opravdu hodně snažit, tak těžko překoná v emisích zeleného demokratického a hodného prezidenta Clintona. Bude to opravdu těžký úkol, ale pokud bude mít k dispozici dva prezidentské mandáty, tak by to dát mohl!

A Vám bych doporučil, abyste zkusila občas použít svůj mozek, namísto papouškování cizích hoaxů.

Jan Veselý
23. listopad 2016, 08:22

Ve skutečnosti nikdo neví. Pán nasliboval všechno všem ublížencům a looserům. Jaká bude jeho reálná politika netuší ani on sám. Jedinou výjimkou bude asi to, že půjde na ruku Oil&Gas lobby.

Jan Jonášek
23. listopad 2016, 08:55

Pane Veselý, podle Vašeho komentáře bych si dovolil konstatovat, že za ublížence jste tu Vy.

Poznámka pro paní autorku - klimasteptici nepopírají globální změnu a oteplení, ale vliv člověka na tyto události. Proto je také klimaskeptiky kritizováno utrácení velkých částek.

Jan Veselý
23. listopad 2016, 11:34

Já neslíbil raketový růst spotřeby uhlí (a práci pro horníky) a zároveň volné ruce těžbě plynu, i když ty věci jsou jasně proti sobě.

Já neslíbil čistý vzduch a vodu a zároveň likvidaci státní organizace, která ji má hlídat a odstranění emisních limitů.

Já neslíbil snižování daní, růst výdajů na zbrojení a zároveň vyrovnání bilance státního rozpočtu.

Zatím měl jen plnou hubu keců, jsem osobně moc zvědavý na jeho praktickou politiku.

Milan Vaněček
23. listopad 2016, 11:59

Já bych se Trumpa tak nebál, chce též čistý vzduch a čistou vodu jako všichni Američané (tedy nemůže být proti OZE, naopak), v USA je důležitá energetická politika jednotlivých států a Kalifornie či NY si své zájmy prosadí i bez centrálního řízení.

Jen nechce přesouvat výrobu do Číny a Mexika ale chce ji zachovat v USA. To vítám, současná globalizace byla dobrá JEN pro nadnárodní monopoly, ne pro lidi v USA a v Evropě.

Jan Veselý
23. listopad 2016, 12:30

Nejhorším likvidátorem pracovních míst je pokračující mechanizace a automatizace průmyslové výroby. V USA byla produkce uhlí a oceli posledních 20 +- stabilní, ale počet lidí zaměstnaných v oboru klesl o více než polovinu. A to nejsou výjimky, to je pravidlo, stejné je to v zemědělství, v chemickém průmyslu, v textilním průmyslu, ve výrobě elektroniky, ... a ten trend pokračuje.

Mizí hlavně dobře placená místa s nízkým nárokem na kvalifikaci. Postihlo to horníky, postihlo to oceláře, postihlo to farmáře a čeká to řidiče kamionů. S tím Trump nic neudělá, ani kdyby byl diktátor, on jen využil jejich naštvanosti.

Stejná věc se děje i v Evropě. Rozdíl je v tom, že místní vlády už více než 30 let intenzivně pracují na tom, aby tu nevznikly podobné průsery jako je v USA Detroit a vůbec celý Rust Belt. Porúří, údolí Massy, Alsasko-Lotrinsko, Midlands, Clydeside, Ostravsko-karvinská aglomerace a spousta podobných regionů dopadla mnohem lépe.

V USA se místo toho pěstovala Reaganomika a spoléhalo se na"neviditelnou ruku trhu". Přitom Filadelfie, Pittsburg nebo Seattle jsou příklady, že revitalizace regionů funguje i v USA.

Milan Vaněček
23. listopad 2016, 12:49

Vycházím z toho že Trump byl a je developer, peníze vydělával vždy na levné koupi a zbourání starých zchátralých budov a vybudování nových. Když se mu to podaří v Rust Belt a když bude budovat dálnice, školy, nemocnice ... musí vytvořit nové pracovní příležitosti.

To není automatizovaná výroba slunečních panelů ve fabrice, ta bude furt více automatizovaná a levnější...

Jan Veselý
23. listopad 2016, 13:09

Na to nebude mít prachy, hlavně ne po slibovaných daňových škrtech (pro bohaté) a navýšení vojenského rozpočtu. A dálnice už se taky nestaví jak za Eisenhowera, kdy naklusaly tisícovky chlapů s krumpáči a lopatami. A kdo by chodil to těch krásných nových nemocnic, když desítky milionů občanů USA přijdou o svou Obamacare (týká se to něco mezi 10-15% populace)?

Zajímalo by mě, jestli Trump uplatní i své další developerské techniky, neplacení kontraktorům, zaměstnávání nelegálních migrantů a mzdu nižší než minimální mzdu a řešení dluhů bankroty. Takový státní bankrot USA, to by byla lahůdka.

Milan Vaněček
23. listopad 2016, 14:05

Trump vždy staví na úvěr. A nejsilnější světová ekonomika, která si sama tiskne světovou měnu (a podívejte se jak dolar roste se zvolením Trumpa) zkrachovat nemůže. Stavebnictví není a nebude velkoseriová výroba, Amerika nestaví paneláky ani kontejnery.

Martin Hájek
23. listopad 2016, 15:33

Viděl jste někdy americký domeček z blízka? To je přece samý prefabrikát a papundekl. Přivezou díly, které se na staveništi smontují dohromady. U nás se tomu vznešeně říká dřevostavby, v Americe bych tak honosný termín nepoužil, tam už není ani to dřevo, spíš papír. Ale bydlet se v tom dá a z venku to nevypadá špatně. Nesmí to zvlhnout, to to okamžitě shnije a nesmí moc foukat vítr :-).

Martin Hájek
23. listopad 2016, 15:38

Byl bych malinko zdvořilejší. Já bych se neodvážil označit 50 % amerických voličů, tedy nějakých 30 % (odhad) dospělé populace za ublížence a loosery. Nevadí, že jste vůbec nepochopil, proč lidé Trumpa volili, ale proč hned nenálepkovat, že?

Milan Vaněček
23. listopad 2016, 19:47

Trumpa volila většina "bělošské" populace, podívejte se na statistiky. A co se týče amerických dřevostaveb, ty Trump nestaví. V řadě dřevostaveb v Americe jsem bydlel, něco byl luxus, něco nic moc.

Martin Hájek
25. listopad 2016, 16:11

Kdyby Trumpa volila jen většina bělošské populace, neměl by šanci uspět, sorry.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se