Domů
Emise CO2
OSN: Británie by měla pokračovat v energetické politice EU

OSN: Británie by měla pokračovat v energetické politice EU

Nový ředitel UNEPu (United Nations Environment Programme) Erik Solheim uvedl, že post-brexitová Británie by se měla držet a zůstat napojena na evropské legislativní schéma týkající se životního prostředí a energetiky, především pokud jde o boj se změnou klimatu. 

„Británie se může odvolávat na rozhodnutí EU v oblasti ochrany klimatu a spojit tak svou legislativu s tou evropskou, tak jak to nyní funguje v případě Norska a Švýcarska. Je tedy možné úzce s EU spolupracovat, i když sám stát není jejím členem.“

– v rozhovoru pro Guardian toto uvedl Erik Solheim

Například Norsko se napojilo na evropský Emissions Trading System a přijalo téměř všechnu legislativu co se týče životního prostředí. Situace bude nyní záviset na rozložení politických sil v budoucí britské vládě a jejich postoji k těmto otázkám.

EU je považována za regionální instituci s nejpropracovanějším systémem energetické a environmentální legislativy. Se změnou klimatu lze bojovat především na mezinárodní a regionální úrovní, dle Solheima. Právě proto bude pro Británii tak důležité setrvat ve spolupráci s ostatními partnery v regionu.

Stejně jako Norsko by mohlo Spojené království setrvat v ETS a ponechat si nebo nově přijmout novou legislativu v oblasti klimatu a životního prostředí, která by se inspirovala či přímo navazovala na tu unijní. S tím, jak pro ni přestanou platit přímo závazná unijní nařízení, a tím pádem vzniknou legislativní mezery a zákony promítající evropské směrnice nyní nebudou mít jistou „evropskou přesvědčivost“, nebude tento úkol jednoduchý a bude velmi záviset na budoucím politickém vývoji.

Ministryně pro energetiku a vrchní představitelka pro energii a klima se minulý týden vyslovily, že Velká Británie dál bude plnit své klimatické závazky a to jak mezinárodní, tak i domácí, vyplývající například z UK Climate Change Act, nadále podporovat OZE a omezovat uhlí. Samy ale uznaly, že s Brexitem nyní situace bude složitější. VB nyní schválila svůj další uhlíkový rozpočet, klimatická politika tak snad nebude odsunuta na vedlejší kolej.

Zdroj úvodního obrázku: fn.no

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká firma nabízí reaktor měnící odpad na energii i teplo, a bez emisí
23. listopad 2022, 13:25
Máme jedinečnou šanci na rychlé, levné a efektivní snížení emisí skleníkových plynů
23. listopad 2022, 11:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se