Domů
Ostatní
Etický investiční list pod palbou kritiky za nevyřazení ropných společností
London Stock Exchange. Zdroj Wikimedia

Etický investiční list pod palbou kritiky za nevyřazení ropných společností

Na etický investiční list FTSE4Good se snáší kritika poté, co společnost při své poslední aktualizaci tohoto indexu zařadila mezi etické společnosti i významné ropné těžaře. Jde především o ruskou státní společnost Rosněft, nebo americkou ConocoPhillips. Společnost FTSE je rovněž kritizována za nevyřazení bezpečností agentury G4S, která čelí obviněním z porušování práv zaměstnanců.

Etické investování, někdy též označované jako udržitelné investování, bývá běžně označeno zkratkou ESG (environmental, social and governance). Společnosti, které jsou zařazeny do skupiny ESG investic, musí splnit řadu kritérií, především v oblasti ekologie, sociální odpovědnosti a důsledného dodržování všech zákonů a předpisů. Index FTSE4Good je seznam společností, do kterých je vhodné investovat, pokud má investor zájem o etické investování. Tento index již delší dobu nabízí společnost FTSE Russell, která primárně působí na akciové burze London Stock Exchange (LSE).

FTSE4Good například vylučuje společnosti, jejichž oblast působení zahrnuje produkci a zpracování tabáku, podílí se na vývoji jaderných zbraní či konvenčních zbraňových systémů, nebo společnosti těžící uhlí. Jak ovšem před nedávnem upozornil britský deník The Guardian, na tento etický investiční list byly při jeho poslední aktualizaci zařazeny i společnosti těžící ropu. Ze seznamu rovněž nebyla vyřazena společnost G4S, která čelí podezření za systematické porušování práv zaměstnanců.

„Pohledem na množství ropných společností v tomto indexu by bylo lepší ho nazývat FTSE4Crude než FTSE4Good.“

Rosie Rogers, šéfka klimatické kampaně Greenpeace UK

shale oil rig břidlicová ropa

Patří ropné společnosti na etický investiční list?

Do poslední aktualizace bylo v indexu FTSE4Good zařazeno celkem 65 ropných a plynárenských společností. Jde například o společnosti Royal Dutch Shell, Total, Eni, Imperial Oil, Suncor Energy, nebo indický Reliance Industries a italský Enel. Nově jsou na seznam zařazeny například společnosti Rosněft a ConocoPhillips.

Rosněft, ruská státní ropná společnost, je přitom 13. největší ropnou společností na světě (měřeno tržní kapitalizací) a ConocoPhillips je na 15. místě. V roce 2018 vyprodukovala společnost Rosněft 1,9 miliard barelů ropy a ConocoPhillips pak 468 milionů barelů.

Na seznam ovšem přibyly i další problematické společnosti. Jde například o Marathon Oil Corporation, americkou ropnou společnost, která v roce 2018 vyprodukovala 153 milionů barelů ropy, dále Lundin Petroleum, případně Origin Energy, která vlastní největší australskou uhelnou elektrárnu (Eraring).

Mluvčí společnosti FTSE Russell se odmítla vyjádřit k problematice fosilních společností na etickém investičním listu a ve své odpovědi se pouze zaměřila na nevyřazení bezpečnostní agentury G4S.

„Vedení FTSE Russell a naše ESG komise zvážili při poslední aktualizaci, zdali zanechat společnosti G4S na listu. Hodnocena byla vážnost a rozsah obvinění, stejně jako i reakce společnosti na tato obvinění. Na základě tohoto hodnocení bylo rozhodnuto společnost G4S nevyřadit. FTSE Russell bude ovšem pokračovat v důsledném sledování vývoje této společnosti.“

Mluvčí společnosti FTSE Russell

Štítky:Rosneft
seznam

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se