Domů
Plynárenství
Analytici: Dodávky plynu z USA mohou dávat pro Česko smysl

Analytici: Dodávky plynu z USA mohou dávat pro Česko smysl

Plynárenství
12 komentářů
7. březen 2019, 14:20
ČTK

Možné zahájení dodávek plynu z USA může dávat pro Česko smysl. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Za výhodu označují hlavně případnou geopolitickou různorodost dodávek. Ekonomicky je podle nich zatím stále výhodnější dopravovat do ČR ruský plyn. O zájmu Spojených států dodávat do Evropy, potažmo Česka, zkapalněný zemní plyn LNG informovala některá tuzemská média v souvislosti s aktuální návštěvou premiéra Andreje Babiše (ANO) v USA.

„Je to asi zlom. Dosud nebyl plyn z USA konkurenceschopný, ani nebyl takový přebytek pro export. Ale jejich břidlicový plyn se daří těžit jednak ve velkém množství, těžba se stále zvyšuje, a také snížili těžební náklad na polovinu. Sousední Německo se navíc hlásí k tomu, že postaví přijímací terminály na LNG,“ řekl ČTK Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENAS.

Německo podle něj začne hodně využívat plyn po dobudování plynovodu Nord Stream 2 a ve chvíli, kdy definitivně odstaví své jaderné zdroje.

„USA chtějí vybudovat terminály i v Pobaltí a Řecku. Rusové jdou pro změnu i z jihu. Není nic lepšího než konkurence,“ dodal Štěpán.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že čím aktivněji by se Česko do zajištění dodávek zkapalněného plynu z USA zapojilo, tím výhodnější to pro něj může být.

„Česko bude zřetelně demonstrovat svoji transatlantickou orientaci, mimo jiné na klíčového spojence v rámci NATO. Problémem je ovšem poměrně vysoká nákladnost využívání zkapalněného plynu v Evropě. Pokud poslední slovo má říci trh, zatím je výhodnější zemní plyn dodávaný tradiční cestou,“ dodal.

Ilustrační foto

Výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská označila snahu americké administrativy podpořit své vývozce LNG za velmi jasnou a přímočarou.

„Prezident Donald Trump hodně sází na region střední a východní Evropy, který by na rozdíl od západní Evropy, jejíž dodávky zemního plynu jsou výrazně různorodější, mohl více slyšet na geopolitický a antiruský sentiment. Proto posiluje ideu severojižního propojení této části Evropy s využitím stávajících i zamýšlených LNG terminálů. Zatím zde však chybí jak dostatečná kapacita terminálů, tak fyzické propojení – plynovody,“ dodala.

Česká republika dováží většinu plynu z Ruska. Ruský plyn proudí v posledních letech do Česka hlavně plynovodem Gazela, který navazuje na plynovod OPAL, jimž je přes Německo dopravován do republiky plyn z plynovodu Nord Stream, který je položen na dně Baltského moře.

Vedle této trasy jsou pro dodávky ruského zemního plynu do ČR v současné době využívány další dvě trasy – první vede přes Bělorusko, Polsko a Německo a druhá – dříve hlavní trasa – vede přes Ukrajinu a Slovensko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Stan
1. duben 2019, 19:54

Jen by mne zajímalo jak technicky by byl dodáván LNG do Česka!!

Novak
11. březen 2019, 10:16

Cena je vždy až na prvním místě. Pokud má LNG být něco jako cenová pojistka pro případ, že by monopolní dodavatel chtěl cenu šponovat, pak to má smysl, jinak je to nesmysl. Nicméně Rusové ví, že by jim moc neprospělo, kdyby přišli o Evropský trh a ví, že taková možnost existuje, jako krajní samozřejmě. To výše popsané je klasický lobbing, prostě mám přebytky plynu nemůžu se dostat s cenou pod konkurenci, tak hledám jiné cesty, třeba protiruský sentiment. Obávám se, že pro koncového spotřebitele, obzvláště v Česku, bude protiruský sentiment hrát menší roli než koncová cena. Na druhé straně je otázkou jestli koncová cena vůbec reflektuje skutečnost, že Ruský plyn je levnější. Mimochodem před 15-20 lety se hodně propagoval plyn a hodně lidí do toho šlo, pak plyn zdražil a nastal masový úprk k pevnému palivu.

Petrik
7. březen 2019, 14:49

Ty tankery maji pohon na naftu,nebo na plyn?Snizi se temi dodavkami CO2 na zemekouli?

frank
7. březen 2019, 15:35

To záleží od lodi :)

Na druhou stranu třeba Británie dováží 4,5 milionu tun pelet přes Atlantik a 2 miliony tun z Evropy a asi půl milionu tun z Asie a ty lodě rozhodně nejedou na pelety :) a to všechno prakticky spálí jedna jediná tepelná elektrárna...

Lubos Vozar
7. březen 2019, 17:05

Podla mojich informacii je drtiva vacsina LNG tankerov vybavena motormi na Dualne spalovanie (namorne palivo/plyn) s tym, ze za primarne palivo sa pouziva vypareny plyn (Boil off gas) a splynene LNG a az ako druhotne MGO. Videl som aj systemy vyuzivajuce parnych turbin na generovanie Elektriky, hriadele su dnes uz aj tak pohanane vacsinou elektromotormi.

Tu je priklad modernejsieho systemu

http://www.abb.com/cawp/seitp202/de3b546300c71b3bc1257ca60048d1d1.aspx

Loudil
7. březen 2019, 16:45

V článku se opět motá politika, když se tam tvrdí, že USA sází na antiruský sentiment ve střední a východní Evropě , který se dnes zřejmě Trump bude snažit Babišovi - "naordinovat" - jako "Velký Bratr za oceánem". Toto rozeštvávání států světa mezi sebou nemůže přinést nic dobrého. Podle Forbesu činí majetek pana Babiše - 3,5 mld. USD a pana Trumpa - jen 3, 2 mld. USD, takže - "Velký bratr" je vlastně Babiš a nikoli Trump , kterému se podnikání jaksi zadrhlo. Ono to panu Trumpovi - "drhne" - i jinde. Zavedl sankce na obchod s Čínou a ejhle !, loňský deficit USA v obchodu s Čínu stoupl ze 375 na 419 mld. USD = historický rekord ! a svého rekordu dosáhly USA i v deficitu s EU = 169 mld. USD, Mexikem = 81 mld. USD i Vietnamem = 39 mld. USD. Pan Trump není schopen chápat ani ty nejzákladnější souvislosti v makroekonomice, počítám, že český student VŠE z Prahy druhého ročníku, má větší rozhled. Já bych panu Trumpovi také poradil jednu "maličkost" , po které by neměl jejich obchod problémy. Jakou ? Poslat kurz Dolaru do pásma, kde byl roku 2008 , stačí tedy 1,40 až 1,50 USD za Euro. A zcela zbytečné sankce by už náhle nebyly třeba !! US deficit obchodu by se sám začal skvěle napravovat . Americké zboží má dobrou kvalitu, ta je mu ale houby platná při nadhodnoceném Dolaru, který exportéry škrtí jako utažená smyčka.

Loudil
7. březen 2019, 17:45

Více neřeším, téma táhne opět silně politicky.

frank
7. březen 2019, 21:39

tak on eurusd rate byl blízko 1,40 ještě v roce 2014, a nad 1,40 až do roku 2011 ale to nebylo zásluhou jakéhokoliv prezidenta, prezidenti demokratických zemí kurz vlastní měny " neposílají někam", to umí jen prezidenti zemí jako Čína :) ovšem to dnes už vědí i studenti na střední škole.

Ostatně roku 2008 byl i 1,59 a k narovnávání deficitu nedošlo ani na minutu :), to má opět hlubší kořeny a myslím, že USA mají štěstí v tom, že tam nemají poradce vašeho typu, venezuelská řešení nemívají skvělé výsledky :)

Loudil
8. březen 2019, 21:31

TO : frank

No tady ale musím drobet reagovat - naši demokrati poslali Korunu uměle na několik let na 27 /Euro, Švýcaři o několik let dříve uměle drželi CHF do 1,20 Euro = naše ČNB tak zoufale nakupovala Eura a prodávala Koruny, až máme deviz. rezervy 125 mld.Euro. Japonci si také krásně zamanipulovali s Jenem. US státní dluh 22, 1 bilionu Dolarů = 105,6 % HDP je celkem "výživný", nedá se už nikdy splatit. Nevidím v tomto čistém žití na dluh žádné štěstí. Jednou jim to rupne jako 1929 nebo hůř.

Petr
8. březen 2019, 10:52

Dodávky plynu z USA do Česka nemohou dávat nikdy smysl. Pro Česko by dokonce nedával smysl ani ten skutečný model, kdy budou americké firmy za výpalné zaštiťovat převoz ruského LNG do Evropy.

markusaurelius
9. březen 2019, 11:12

Za mě radši levný Ruský nedemokratický plyn , než drahý emerický demokratický plyn .

Loudil
9. březen 2019, 11:56

To : markusaurelius

S tím souhlasím. Kolik je třeba v Africe "demokratických států" ??? ,ale kobalt pro elektromobily třeba z Konga budeme odebírat. V Bolívii vládne ultralevičák indián Evo Moráles. Ten má obří zásoby lithia, také pro elektromobily, Neodebereme od něj nic ? Necháme to Číně ? Saudská Arábie zásobovala a zásobuje USA množsvím ropy. Můžeme si dát hádanku, který režim dává lidem více svobody, ruský či ten v Rijádu ? A to bychom mohli vypočítávat do nekonečna. Proto opakuji, že míchání politiky do obchodu se mi nelíbí. "Máslo na hlavě" - mají nakonec úplně všichni.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se