Domů
Plynárenství
Austrálie zvažuje omezení vývozu LNG, aby zajistila dostatek plynu pro domácí trh
LNG Tanker Alto Acrux
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Austrálie zvažuje omezení vývozu LNG, aby zajistila dostatek plynu pro domácí trh

Australská vláda na začátku týdne oznámila, že zvažuje možné omezení vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z důvodu možného nedostatku plynu na domácím trhu. Rozhodnutí, které by mohlo omezit dostupnost spotových dodávek na globálním trhu s LNG během nadcházející zimy, by mělo padnout v průběhu října.

Australská vláda v pondělí oznámila, že se v nejbližší době rozhodne, zda omezí vývoz zkapalněného zemního plynu. Tento krok přišel po varování tamního regulátora, podle kterého by jeden z největších vývozců LNG mohl v následujícím roce čelit nedostatku plynu na domácím trhu a s ním spojeným prudkým růstem cen.

Podle Australské komise pro hospodářkou soutěž a ochranu spotřebitelů (ACCC) bude nutné zajistit více plynu pro domácí trh vzhledem ke klesající těžbě z offshore polí, která zásobují východní pobřeží, u kterého žije téměř 90 % australské populace.

Australská ministryně pro přírodní zdroje Madeleine Kingová uvedla, že rozhodnutí o případném omezení vývozu, které by mělo padnout letos v říjnu, budou předcházet jednání jak s tamními vývozci LNG, tak s obchodními partnery Austrálie.

„Na základě predikcí o nedostatku plynu, vláda potřebuje vidět jasné závazky na straně vývozců LNG na východním pobřeží. Vláda rovněž jedná s klíčovými obchodními partnery, aby je ujistila, že Austrálie zůstává důvěryhodným obchodním partnerem a stabilním a spolehlivým vývozcem surovin a energie,“ uvedla ministryně Kingová.

K regulaci vývozu LNG může australská vláda využít takzvaný mechanismus pro zajištění bezpečnosti domácích dodávek plynu (ADGSM). Podle serveru Argus by se případná aktivace mechanismu mohla vztahovat na tři exportní terminály na východním pobřeží s celkovou exportní kapacitou přesahující 25 milionů tun LNG ročně, což odpovídá 35 miliardám metrů krychlových (bcm) zemního plynu.

Podle komise by silný vývoz LNG mohl na východním pobřeží způsobit v roce 2023 nedostatek plynu o objemu, který odpovídá zhruba 14 LNG tankerům. Pro srovnání, Austrálie v posledních měsících vyváží dle agentury Reuters na 100 tankerů měsíčně. Přestože se v celkovém objemu jedná o relativně nízký podíl, vzhledem k aktuální situaci na globálním trhu může i takto malý úbytek na straně nabídky vyvolat cenovou odezvu. Komise rovněž vyzvala vývozce LNG, aby zvýšili dodávky na domácí trh okamžitě.

Vývozci LNG dle komise neupřednostňují domácí trh

Komise navrhuje regulaci vývozu rovněž s ohledem na to, že tamní vývozci dle jejího pohledu neplní dohodu z loňského roku, na jejímž základě by měli nabídnout zatím neprodaný plyn první na domácím trhu, než bude případně exportován.

„Obáváme se, že domácí odběratelé plynu nejsou vždy dostatečně obeznámení s těmito nabídkami a že vývozci LNG nedělají protinabídky k poptávce, což by mohlo signalizovat, že se nedostatečně angažují na domácím trhu,“ uvedla Gina Cass-Gottliebová, předsedkyně ACCC.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Vítr a slunce v EU poprvé dodaly více elektřiny než plyn. Vodní elektrárny a reaktory zaostaly
1. únor 2023, 14:00
V Hradci Králové vyroste čtvrť nezávislá na plynu a uhlí. Motorem bude komunitní energetika
1. únor 2023, 04:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan
4. srpen 2022, 12:43

už vidím tu solidaritu až půjde do tuhého :D

Ivan Švančara
4. srpen 2022, 13:00

solidarita je uz v plnom prude, len niektorym nadsencom to este nedopina.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516