Domů
Plynárenství
BBC: Začátek stávky v plynárenském odvětví v Austrálii se o den odkládá
<p>Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg</p>
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

BBC: Začátek stávky v plynárenském odvětví v Austrálii se o den odkládá

Plynárenství
Bez komentáře
7. září 2023, 12:30
ČTK

Plánovaná stávka v plynárenském odvětví v Austrálii, která přispěla k růstu cen plynu na světových trzích, se o jeden den odkládá. Odboráři totiž dál vyjednávají o mzdách se zástupci americké společnosti Chevron, v jejichž provozovnách na zkapalněný zemní plyn (LNG) se protesty chystají. Uvedla to dnes BBC. Stávkovat se podle současných předpokladů začne až v pátek.

Série stávek měla kvůli sporům o mzdy a pracovní podmínky začít ode dneška. Zaměstnanci ale začátek protestu odložili do pátečních 06:00 místního času (00:00 SELČ), kterým se myslí čas v australském městě Perth. „Budeme pokračovat ve vyjednávání, protože chceme dosáhnout takového výsledku, který bude v zájmu zaměstnanců i podniku,“ řekl mluvčí společnosti Chevron Australia.

Provozovny Gorgon a Wheatstone v západní Austrálii, které patří Chevronu, představují více než pět procent celosvětové kapacity LNG. Australská organizace Fair Work Commission, která je v tomto odvětví arbitrem, uspořádala mediační rozhovory mezi Chevronem a organizací Offshore Alliance, což je partnerství dvou odborových svazů zastupujících pracovníky v energetickém sektoru.

Analytik energetického sektoru Saul Kavonic ale nevěří, že by první kolo odstávek mělo zásadní dopad na dodávky plynu. Hrozba úplného zastavení provozu od 14. září by však mohla mít potenciálně dopad na globální trhy s energetickými surovinami.

„V takovém případě, který ale považujeme za nepravděpodobný, by situace eskalovala až do úplného zastavení. Pak by zmizelo asi šest procent globální nabídky, což by mohlo vést k prudkému nárůstu cen, pokud by se stávky protáhly až do zimy na severní polokouli,“ řekl BBC Kavonic.

Tim Harcourt z Institutu pro veřejnou politiku a řízení na Technické univerzitě v Sydney vleklou stávku neočekává. „Spory v Austrálii obecně netrvají moc dlouho, protože úkolem Fair Work Commission je zasáhnout hned na začátku sporů. Nemáme tedy dlouhé spory, tak jako v USA nebo Velké Británii,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že jde o významné odvětví s 500 zaměstnanci, mohlo by to mít určitý dopad na globální nabídku, domnívá se Harcourt. „Ale nemyslím si, že už jsme v této fázi,“ dodal.

Loňská invaze ruských vojsk na Ukrajinu způsobila prudký nárůst cen ropy a plynu, což vedlo k citelnému zvýšení účtů za energie pro domácnosti i podniky. Velkoobchodní ceny energií už sestoupily z tehdejších maxim, ale například ceny ropy se tento týden zvýšily po zprávě, že Saúdská Arábie a Rusko prodloužily dobrovolné škrty v těžbě suroviny až do konce roku.

Severomořská ropa Brent, která je hlavním ukazatelem vývoje cen ropy na světových trzích, v úterý poprvé od loňského listopadu uzavřela nad 90 dolary za barel. Rusko také omezilo dodávky zemního plynu do Evropy, což evropské státy vedlo k tomu, aby hledaly alternativní zdroje energie. Mnoho zemí spoléhá na to, že právě LNG tuto mezeru zaplní.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Ceny se ale začaly zvyšovat už dávno před válkou na Ukrajině, podle analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie. Od té doby cena výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG.

Cena plynu k dodání v říjnu se dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 32 eur (780 Kč) za megawatthodinu (MWh), což je hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice. Ten činí 2500 Kč za MWh. TTF je pro ceny plynu v Evropě určující.

Austrálie je spolu s Katarem a Spojenými státy jedním z největších exportérů LNG na světě a dodávky LNG z Austrálie pomohly snížit globální ceny energií. LNG je metan nebo metan smíchaný s ethanem, očištěný od nečistot a ochlazený přibližně na -160 stupňů Celsia. Tím se plyn změní na kapalinu a může se přepravovat v tlakových cisternách. Na místě určení se LNG přemění zpět na plyn a používá se jako každý jiný zemní plyn – k vytápění, vaření či výrobě elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se