Domů
Plynárenství
Bioplyn z kanalizačního odpadu může být vhodným alternativním palivem

Bioplyn z kanalizačního odpadu může být vhodným alternativním palivem

O tom, že ne vše, co splachujeme do záchodu, je nevyužitelný odpad, svědčí projekt v americkém městě Grand Junction. Tamní čistírna odpadních vod využívá odpad lidského původu k výrobě tzv. obnovitelného zemního plynu (RNG), který je poté užíván k pohonu přibližně 40 vozidel městských služeb.

Výroba bioplynu z odpadu není ve světě, ani ve Spojených státech, žádnou novinkou. Běžně však bývá používán pro účely výroby elektrické energie a tepla.

„Pokud je nám známo, jsme jedinou veřejnou čistírnou odpadních vod v zemi, která vyrábí bioplyn používaný jako palivo pro pohon vozidel,“ uvedl Dan Tonello, manažer služeb čištění odpadní vody ve městě Grand Junction.

Stanice dokáže denně vyprodukovat 400 až 500 galonů plynu (1500 až 1900 metrů krychlových). Extrahovaný plyn je následně přepraven potrubním systémem do zhruba 10 km vzdálené plnicí stanice CNG ve městě Grand Junction, kde je využíván jako palivo pro městské autobusy, popelářské a úklidové vozy či další vozidla.

Úspora až 80% emisí skleníkových plynů

Znatelný je i dopad projektu na životní prostředí. Podle Breta Guilloryho, technika městských služeb, dochází ke značnému omezení emisí skleníkových plynů. „Emise skleníkových plynů můžeme snižovat až o 60 či 80 % ve srovnání s původním procesem spalování odpadního plynu a využíváním nafty či benzínu pro zařízení v naší flotile,“ říká Guillory.

Celkové náklady na realizaci projektu se vyšplhaly na 2,8 mil. dolarů, přičemž část z nich pokryly granty z veřejných financí. Náklady na produkci samotného plynu dosahují 80 centů za ekvivalent galonu benzínu (tedy 5,25 Kč/l), přičemž jeho prodejní cena dosahuje téměř dvojnásobku, 1,5 dolaru (9,85 Kč/l).

„Projekt se zaplatí za přibližně sedm let. To není špatná návratnost,“ říká Bret Guillory.

Zdroj úvodní fotografie: biocng.us

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se