Domů
Plynárenství
Břidlicový plyn zřejmě dostal ve Spojeném království definitivní stopku, úřad nařídil trvalé uzavření vrtů
Testovací vrt pro těžbu břidlicového plynu ve Spojeném království.
Zdroj: K A / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Břidlicový plyn zřejmě dostal ve Spojeném království definitivní stopku, úřad nařídil trvalé uzavření vrtů

Po více než dvou letech nejistoty spojené s moratoriem se zdá, že se těžba zemního plynu z nekonvenčních ložisek pomocí frakování břidlicových formací ve Spojeném království nerozjede, přinejmenším v nejbližších letech. Britský úřad totiž nařídil permanentní uzavření dvou vrtů, které vznikly před několika lety v lokalitě Preston New Road.

Poté, co vláda Spojeného království uvalila ke konci roku 2019 moratorium na veškerou těžbu a průzkumy za účelem těžby zemního plynu frakovanáním, se naděje na rozběhnutí tohoto způsobu těžby v zemi rozplynuly.

Vládní Úřad pro ropu a plyn (OGA), spadající pod tamní ministerstvo energetiky a klimatu, podle serveru S&P Global Platts nařídil společnosti Cuadrilla Resources permanentní uzavření dvou vrtů, které společnost vyhloubila v lokalitě Preston New Road. Společnost nicméně musela pozastavit práci na vrtech již srpnu 2019 poté, co se v oblasti vyskytly otřesy o síle 2,9 stupňů.

„Mateřská společnost Cuadrilly AJ Lucas dnes oznámila, že Cuadrilla trvale uzavře dva břidlicové vrty v Preston New Road, a to navzdory obavám o dopad, který to bude mít na energetickou bezpečnost. Znamená to, že 37,6 bilionů metrů krychlových nacházejících se ve formaci Bowland Shale zůstane ležet nevyužito, když pouhých 10 % tohoto objemu by dokázalo zajistit poptávku po plynu ve Spojeném království po dobu 50 let,“ uvedla společnost Cuadrilla v minulém týdnu.

Rozhodnutí vládního úřadu se setkalo s kritikou ze strany společnosti, jelikož toto rozhodnutí podle jejího výkonného ředitele přišlo v době, kdy země ročně vynakládá miliardy liber na dovoz plynu a ceny plynu pro britské domácnosti raketově rostou.

„Břidlicový plyn ze severu Anglie má potenciál pokrýt energetické potřeby Spojeného království po následující dekády, avšak ministři se nyní rozhodli, při vrcholící energetické krizi, nás dostat do tohoto místa. Jakmile budou tyto vrty zaplněny cementem a opuštěny, bude neskutečně nákladné a obtížné tuto chybu v této lokalitě napravit,“ uvedl Francis Egan, výkonný ředitel společnosti Cuadrilla.

Kriticky se k postupu vládního úřadu vyjádřili podle serveru Platts i někteří britští poslanci, přičemž jeden je označil za „naprosté šílenství“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jaroslav Loudil
17. únor 2022, 08:59

Zajímavý rozdíl v náhledu na břidličák v USA a VB

Vojvodik Petr
17. únor 2022, 21:53

Zamorene podzemní vody zeleným budovatelům v eu ani usa nevadí.

Jaroslav Loudil
17. únor 2022, 12:05

Je to značné dilema s cenami. Když byla ropa před 2 roky za 20 Dolarů, tak byli US břidliční těžaři v kopru. Když je nyní za 90 Dolarů, tak jsou v kopru zase spotřebitelé. Nynější stav prospívá Rusku. V posledních 4 letech /bez r.2020/ docílilo přebytku !! státního rozpočtu o čemž se nám jen může zdát. Putin má dost peněz a tak se v současné době staví v ruských loděnicích 10 jaderných ponorek současně /Třídy Jaseň a Borey/ a zároveň se staví 5 ledoborců na jaderný pohon / Tída LK-60 a Leader/. I když je ruský HDP velikosti ani ne Itálie, tak přebytek ruského obchodu za loňský rok = 194 miliard USD /12 % HDP !!!/ umožňuje Putinovi upevňovat velmocenské pozice Ruska.

Petr Hariprasad Hajič
17. únor 2022, 16:11

Ta firma Cuadrilla taky dobře mlží. Proč by to mělo být obtížnější než jiné zakonzervované těžby?

Vojvodik Petr
17. únor 2022, 21:54

Nastudujte si, jak se těží bridlicovy plyn. Pochopite.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se