Británie se může bát nedostatku plynu v zimě o něco méně

DomůPlynárenstvíBritánie se může bát nedostatku plynu v zimě o něco méně

Během letošní zimy došlo ve Velké Británii k bezprecedentnímu převisu poptávky zemního plynu nad nabídkou. Ceny plynu tou dobou dosahovaly dlouhodobých maxim. Na vině byla mimo jiné tuhá zima, která způsobila i odstávku norského zařízení na zpracování zemní plynu Kollsens. Aby se již odstávka závodu kvůli nízkým teplotám neopakovala, sáhl jeho vlastník, společnost Gassco, k úpravám technologie.

Pořádně krušnou zimu má letos za sebou trh se zemním plynem v Británii. Velkoobchodní ceny se na vnitrodenním trhu na přelomu února a března pohybovaly na 12letých  maximech, když dosahovaly více než trojnásobku průměrné ceny běžné pro toto období. Na vině byly nízké teploty, které stály za vyšší poptávkou po plynu a také za výpadkem dodávek norského závodu Kollsnes. Negativní dopad na zabezpečení dodávek plynu ve Velké Británii mělo také omezení kapacity jejího největšího zásobníku plynu Rough.

Tuhá zima už nemá být problém

Produkční kapacita norského závodu Kollsnes dosahuje hodnoty 144,5 milionů m3 zemního plynu denně. Pro představu, spotřeba plynu v ČR byla vloni 8,53 miliard m3, toto množství závod Kollsnes zpracuje za 59 dní. To, že Kollsnes je významný centrem pro zpracování zemního plynu, podtrhuje fakt, že 40 % celkového exportu plynu z Norksá prochází právě tímto závodem.

Společnost Gassco po negativních zkušenostech s omezováním provozu z letošní zimy spustila rozsáhlý program úpravy technologií a dodatečné izolace jejich kritických částí.

„Došlo k aktualizaci programu, jehož cílem je zajistit provoz zpracovatelské infrastruktury za jakéhokoliv počasí. Probíhající úpravy nám pomohou zajistit dostupnost plné výrobní kapacity také v extrémních povětrnostních podmínkách,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Gassco Lisbet Kallevik.

Norsko je pro Británii klíčovým dodavatelem zemního plynu

Norský export plynu do Británie od roku 2014 stabilně roste. V loňském roce dodalo Norsko do Velké Británie 35 miliard m3 plynu, což představuje necelých 44 % plynu spotřebovaného ve Spojeném království v roce 2017. Norsko tak hraje významnou úlohu v zajišťování britské energetické bezpečnosti. Zemní plyn totiž využívá k vytápění přibližně 80 % Britů.

Stabilizaci dodávky plynu do Británie dodatečnými opatřeními v norském závodě Kollsnes však uvítá kromě koncových spotřebitelů také provozovatel britské přenosové soustavy National Grid. Na dodávkách plynu je totiž také značně závislá stabilita dodávek elektrické energie.

V loňském roce činil podíl plynových elektráren na výrobě elektřiny v Británii více než 43 %. Až nadcházející zima však ukáže, zda provedené úpravy v norském závodě Kollsnes budou stačit pro stabilizaci dodávky plynu do Velké Británie i za nepříznivého počasí.

Popisek grafu