Britská vláda udělila povolení k těžbě plynu z břidlic
Britská vláda poprvé využila nových pravomocí, které jí umožňují změnit rozhodnutí místní samosprávy o povolení k těžbě plynu. Firmě Cuadrilla tak schválila jedno ze dvou zamítnutých povolení k těžbě plynu z břidlic metodou takzvaného frakování. Zvažuje i schválení druhého povolení, požádala ale ještě o další informace k bezpečnosti, uvedla dnes tamní média.
Rada hrabství Lancashire v polovině loňského roku zamítla žádost firmy Cuadrilla na těžbu s tím, že by to způsobilo příliš velký provoz a hluk. Brzy poté však Británie umožnila, aby povolení k těžbě břidlicového plynu poskytla přímo vláda.
Vůbec poprvé vláda také schválila horizontální těžbu, při které by se mělo vytěžit více plynu než při konvenční, vertikální těžbě. Cuadrilla chce zahájit těžbu koncem roku 2017.
Analytici však upozorňují, že termín se může zpozdit nebo může být povolení zrušeno kvůli odpůrcům metody frakování, kteří podle médií určitě napadnou rozhodnutí u soudu.
Británie má podle odhadů značné množství břidlicového plynu v podzemních horninách. Vláda tuto těžbu podporuje a doufá, že se tak podaří vykompenzovat pokles těžby ropy a plynu ze Severního moře, uvedla agentura Reuters.
Mohlo by vás zajímat:
Uvidíme tedy jaké jsou skutečné dopady takové těžby. Na jednu stranu se sice používají asi ne nejméně závadné látky, na druhou stranu to co tvrdí někteří Američané je hloupost, methan nikdy nebude mít ve vodě takovou rozpustnost aby hořela a plyn nemůže být z jejich studní cítit, protože methan je bez zápachu a to co způsobuje charakteristický plynový zápach je látka zvaná merkaptan.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se