Domů
Evropská Unie
Brusel obvinil Gazprom z předražování zemního plynu ve východní Evropě

Brusel obvinil Gazprom z předražování zemního plynu ve východní Evropě

Evropští antimonopolní komisaři obvinili ruského giganta se zemním plynem, Gazprom, že účtuje neoprávněné ceny za zemní plyn v satelitních státech bývalého sovětského svazu. Toto obvinění může mít za následek až několika miliardové pokuty v eurech.

“Prohlášení o námitkách“ vydané evropskou komisařkou Margrethe Vestager z Dánska tuto středu obviňuje světově největšího producenta zemního plynu, že účtuje 8 státům z východní Evropy až o 40 % vyšší částky než zbytku Evropy. Gazprom měl podle zprávy zmanipulovat smlouvy a přidávat do nich doložky, které zabraňují klientům exportovat zemní plyn levněji odjinud z Evropské Unie.

Nejedná se o jediný útok proti globálním korporacím. V posledním týdnu také Brusel obvinil společnost Google, že internetový vyhledávací systém nabádá uživatele, aby využili nákupních možností od jejich společnosti. Toto obvinění opět vznesla komisařka Vestager.

Ačkoliv se jedná o osm postižených států, vyšetřování se soustředilo pouze na pět z nich, a to Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Bulharsko a Polsko. První tři baltské státy jsou navíc bezvýhradně odkázány na Gazprom, co se týká zemního plynu. Zbylými třemi státy jsou Maďarsko, Slovensko a Česká republika. Gazprom je dominantní dodavatel ve všech osmi zemích a podle Bruselu svoji pozici zneužívá.

Je nutné podotknout, že Rusku jsou v obvinění vyčítány hlavně přestupky v prvních pěti státech, které silně podporují EU v otázce krize na Ukrajině. Naopak tři poslední státy včetně České republiky, které se staví spíše na stranu Ruska v otázce krize na Ukrajině (poznámka autora: Nejedná se o můj názor, ale o názor autora článku z Velké Británie) byly z hlavních obvinění vynechány.

Kvůli současné situaci lze tento krok vidět jako politický, zvlášť když vezmeme v úvahu, že více než polovina plynu z Ruska jde právě přes Ukrajinu a že Kremlin v minulosti využíval energetiku jako svou zbraň proti Evropě.

Gazprom na obvinění ihned reagoval, že nemají právní základ. Vysvětlují, že Gazprom se honosí speciálním statusem, kde jsou Ruskem řízeným orgánem, z čehož vyplývá, že jejich jednání v Evropě nepodléhá právním předpisům Evropské Unie.

 

Zdroj úvodního obrázku: www.friedlnews.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.