Domů
Evropská Unie
Brusel obvinil Gazprom z předražování zemního plynu ve východní Evropě
Finanční výsledky Gazprom

Brusel obvinil Gazprom z předražování zemního plynu ve východní Evropě

Evropští antimonopolní komisaři obvinili ruského giganta se zemním plynem, Gazprom, že účtuje neoprávněné ceny za zemní plyn v satelitních státech bývalého sovětského svazu. Toto obvinění může mít za následek až několika miliardové pokuty v eurech.

“Prohlášení o námitkách“ vydané evropskou komisařkou Margrethe Vestager z Dánska tuto středu obviňuje světově největšího producenta zemního plynu, že účtuje 8 státům z východní Evropy až o 40 % vyšší částky než zbytku Evropy. Gazprom měl podle zprávy zmanipulovat smlouvy a přidávat do nich doložky, které zabraňují klientům exportovat zemní plyn levněji odjinud z Evropské Unie.

Nejedná se o jediný útok proti globálním korporacím. V posledním týdnu také Brusel obvinil společnost Google, že internetový vyhledávací systém nabádá uživatele, aby využili nákupních možností od jejich společnosti. Toto obvinění opět vznesla komisařka Vestager.

Ačkoliv se jedná o osm postižených států, vyšetřování se soustředilo pouze na pět z nich, a to Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Bulharsko a Polsko. První tři baltské státy jsou navíc bezvýhradně odkázány na Gazprom, co se týká zemního plynu. Zbylými třemi státy jsou Maďarsko, Slovensko a Česká republika. Gazprom je dominantní dodavatel ve všech osmi zemích a podle Bruselu svoji pozici zneužívá.

Je nutné podotknout, že Rusku jsou v obvinění vyčítány hlavně přestupky v prvních pěti státech, které silně podporují EU v otázce krize na Ukrajině. Naopak tři poslední státy včetně České republiky, které se staví spíše na stranu Ruska v otázce krize na Ukrajině (poznámka autora: Nejedná se o můj názor, ale o názor autora článku z Velké Británie) byly z hlavních obvinění vynechány.

Kvůli současné situaci lze tento krok vidět jako politický, zvlášť když vezmeme v úvahu, že více než polovina plynu z Ruska jde právě přes Ukrajinu a že Kremlin v minulosti využíval energetiku jako svou zbraň proti Evropě.

Gazprom na obvinění ihned reagoval, že nemají právní základ. Vysvětlují, že Gazprom se honosí speciálním statusem, kde jsou Ruskem řízeným orgánem, z čehož vyplývá, že jejich jednání v Evropě nepodléhá právním předpisům Evropské Unie.

 

Zdroj úvodního obrázku: www.friedlnews.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516