Domů
Plynárenství
Ceny zemního plynu šplhají na rekordní hodnoty, odběratelé si letos výrazně připlatí
Spalování plynu
Zdroj: Roy Luck / Creative Commons / CC BY 2.0

Ceny zemního plynu šplhají na rekordní hodnoty, odběratelé si letos výrazně připlatí

Ceny zemního plynu na velkoobchodních trzích v průběhu letošního léta dosahují rekordních hodnot, což časem pocítí na svých účtech i jeho odběratelé. Za prudkým cenovým růstem stojí několik faktorů, přičemž stále není jasné, jak vysoko by se ceny mohly ještě vyšplhat.

Letošní léto se nejen v Evropě nese ve znamení rekordně vysokých cen zemního plynu, za kterými stojí omezené dodávky se současně vysokou poptávkou. Klíčovým je poté nízký stav evropských zásobníků se zemním plynem, jelikož začátek sezony jejich plnění byl o měsíc posunut vlivem dlouhé zimy, kdy byl duben jedním z nejchladnějších za posledních několik desetiletí.

Poptávka po zemním plynu je velmi silná nejen v Evropě, ale celkově na globální úrovni. V Evropě je kromě plnění velmi nízkých stavů zásobníků poptávka rovněž silná v sektoru výroby elektřiny, který může stále uvolnit část objemu plynu pro zásobníky vlivem snížení relativní konkurenceschopnosti vůči uhlí. Vlivem omezené nabídky plynu v době silné poptávky tak již plynové elektrárny ztratily od začátku letošního roku značnou část své nákladové konkurenceschopnosti vůči uhelným zdrojům.

Cena zemního plynu s dodávkou v následujícím měsíci podle agentury Reuters dosáhla včera v nizozemském obchodním bodě TTF, který je nejlikvidnějším v Evropě, bezmála 39 EUR/MWh, což je vůbec nejvyšší hodnota v historii záznamů společnosti Refinitiv.

„Souhra faktorů, které nastaly ve stejnou dobu, způsobila nedávný růst cen s rekordně nízkými zásobami plynu, odstávkami, průběžnými problémy s těžbou a aktivní Asijskou poptávkou,“ uvedl Nick Campbell z konzultační společnosti Inspired Energy.

Data Mezinárodní energetické agentury (IEA) minulý týden podle agentury Reuters ukázala meziroční nárůst spotřeby zemního plynu v Evropě během druhého čtvrtletí o zhruba 25 %, což by byl vůbec nejvyšší meziroční nárůst kvartální spotřeby nejméně od roku 1985.

„Toto nezvykle silné zotavení bylo poháněno kombinací prodloužené topné sezóny kvůli podprůměrným teplotám, vyšší spotřeby plynu v sektoru výroby elektřiny a zotavením hospodářské aktivity na hodnoty blízko číslům před pandemií,“ uvedla IEA ve svém aktuálním reportu.

Růst velkoobchodních cen plynu se zpožděním pocítí i odběratelé plynu a elektřiny, až dodavatelé přistoupí ke zdražování svých produktů. Ceny plynu nadále rostly spolu s cenami dalších energetických komodit a stále není jasné, jaké výše by mohly až dosáhnout.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Jan Stehlik
7. červenec 2021, 15:46

Ceny plynu značně porostou . Němci odstaví uhelky a jaderky a tyto zdroje budou nahrazeny plynem což značně zvýší jeho ceny (není jiná alternativa k OZE) . Nahrazení vodíkovým prumyslem je vzdálené (i cenově) . Připravme se tedy na raketový rust cen energií a komodit jako cihly , ocel , beton.

Josef
7. červenec 2021, 23:32

Ano růst spotřeby plynu vede k růstu jeho cen. Plynu totiž konkuruje cenově uhlí a jádro, když to odstavíte pak samozřejmě ceny plynu vyletí a s ním i cena el. energie. Za blbost se prostě platí. Samozřejmě producenti plynu z toho mají ohromnou radost. V Asii tento růst povede k růstu spotřeby uhlí takže všechno uhlí, co EU nevytěží nebo nedoveze se spotřebuje v jižní a JV Asii. Za pár let díky tomu a růstu produkce cena plynu stabilizuje půjde zase dolů a prakticky se jen se změní regionální rozložení spotřeby jinak se nezmění nic.

PetrB
8. červenec 2021, 09:38

Unie řeší vehementně LGBT a kde co podobného.

Ale, že by se zasadila o společné vyjednávání o cenách strategických surovin a koncepci produktovodů? To už je na ni moc.

Pak se máme divit, že mnoho lidí v EU vidí jen žvanírnu o křivosti banánů?

Jan Veselý
8. červenec 2021, 12:23

EU to řeší celkem dost, ale česká média si vybírají jen takové zprávy, aby to přitáhlo obecenstvo. A co je větší tahák? Nechat "prostý lid", aby se mohl pohoršovat nad LGBT nebo informovat o energetické politice EU? O hoaxech s banány ani nemluvě.

Díky oné EU jsou dnes podstatně lépe propojené jednotlivé plynárenské soustavy než v roce 2009, kdy "Putin zavřel kohoutek". Firmy z ČR tak můžou kupovat plyn z několika různých zdrojů, není závislá na jednom plynovodu přes Ukrajinu.

A taky EU intenzivně tlačí na zateplování, protože spotřeba plynu na topení je OBROVSKÁ, nějaká výroba elektřiny se proti tomu může jít zahrabat.

Pavel
7. červenec 2021, 21:00

chce to kouknout se na ukrajinu jenž si podmínila přepravu plynu systémem zaplatíš at přepravuješ nebo né klasické výpalné vyděračům a perfektní podmínkou evropské komise že provozovatel plynu má nárok pouze na 50 % kapacit plynovodu a neposlední řadě šíleným američanům

Omega
9. červenec 2021, 10:49

No Ukrajina si tímto zajistila velmi špatnou vyjednávací pozici pro další kontrakt. Ale to už předvedla na konci roku 2008. Ukradla plyn pro Evropu, výsledek: NS1 a zdražení plynu na ukrajině (plus EU za ně tu krádež zaplatila).

No teď při vyjednávání bude situace ještě zajímavější. Rusko bude mít k dispozici NS1, NS2, zkapalňovací terminály, SouthStream na balkán a funkční linku do Číny. Takže při vyjednávání budou rádi pokud se jim podaří nasmlouvat 30Mld metrů za cenu tranzitu stejnou jako NS2 (a to se o tranzitní poplatky budou muset podělit s Poláky)

Dušan
11. červenec 2021, 10:39

Ako Európa "zaplatila za tú krádež" ?

Európa neplatila nič.... lebo to bol spor Ukrajiny s Rusom.

Dušan
11. červenec 2021, 10:52

https://www.webnoviny.sk/venergetike/ukrajina-redukuje-zavislost-na-ruskom-plyne/

To, že Ukrajinci kupovali od Ruska pred rokom 2014 lacný plyn je neustále opakovaný nezmysel. Ukrajinci tvrdo platili (resp. skôr mali)... a bolo to o kšeftoch ruských a ukrajinských oligarchoch na úkor ukrajinského štátneho rozpočtu.

Energetik 007
8. červenec 2021, 07:01

To by mne zajímalo co by se stalo kdyby se podzemní zásobníky ZP v ČR nestačily doplnit, zima přišla už v říjnu (párkrát už to tady bylo) v prosinci se k tomu přidá sníh a na Ukrajině vybouchne tranzit, který je na hranici životnosti a do obměny nikdo neinvestuje... to ostatně v ČR také ne.

Dušan
11. červenec 2021, 10:35

Zatiaľ nikdy "nebybuchol" trenzit a Ukrajine .... ale iba Rusi raz zastavili dodávky pre spory s Ukrajinou a raz obmedzili s politických dôvodov .... zaplatili penále a už sa "ukľudnili" ...

Petr prochaska
8. červenec 2021, 11:02

NS2 je téměř dokončen. V zimě už teoreticky může plyn proudit.

Filip
8. červenec 2021, 07:48

Nevím co se tu kdo podivuje, Němci a Vaněčkové mají přeci FVE a VE a ty to zachrání, jestli jste to ještě nepochopili. Poručíme větru, dešti, fyzikální zákony ohneme a za divokého třesení mávátky v duhových barvách za dlouhých temných bezvětrných večerů zapálíme louče a koše na odpadky.

Jan Veselý
8. červenec 2021, 08:17

Aha, takže kromě urážek, slaměných panáků a vyslovených lží vlastně nic nemáte.

Energetik 007
8. červenec 2021, 08:38

Zkuste si zjistit kde je nejvíc blackoutů z vyspělých zemí a čím jsou způsobeny.. - USA, Californie, Texas..

Jiří Kelnar
8. červenec 2021, 09:08

Tak v Californii to je starou a neudržovanou sítí spolu s masivním nárůstem spotřeby klimatizací ne? A v Texasu onehdá byla taková zima, že jim zamrzl i plyn. VtE se snížil výkon kvůli námraze, to je pravda, ale rozbil to ten plyn.

Jan Veselý
8. červenec 2021, 09:14

To už jsem si zjišťoval dávno. Více než 95% je způsobeno problémy s přenosovými a distribučními sítěmi (technické poruchy a přírodní pohromy). Dále jsou tam důsledky nečekaných interakcí v síti (jak "vlna" problému šla přes celou Evropu a zpět a v severní Itálii se to sečetlo a shodilo to síť), tržní manipulace (Austrálie, Enron v Kalifornii 2003) a neschopností záložní a pružné výroby plnit svou funkci.

A co dál?

Energetik 007
9. červenec 2021, 06:59

A ještě jednu příčinu blackoutu - málo vody ve VE... protože místo aby vyráběli elektřinu pěstují rýži, mandel, rajčata.. a dotují cenu vody takže s ní zemědělci nešetří.

Jan Veselý
9. červenec 2021, 07:40

Tak si, centrální plánovači, něco nastudujte o vodních právech v legálních systémech odvozených z římského práva a v legálních systémech odvozených z anglosaského práva. Třeba pak pochopíte co se dá a nedá s vodními právy v Kalifornii dělat.

PetrB
8. červenec 2021, 12:10

@Filip

Dlouhá léta poroučíme větru a dešti... ale když už by to bylo skoro podle našich představ, tak nám ty větry zesilují a deště přestaly padat . Když přijdou, tak nárazově, třeba jako povodně...

Není lepší jít s respektem a koše na odpad mít raději co nejprázdnější?

Vinkler
8. červenec 2021, 12:29

Mě to připadá jako ten koňský handlíř, co odnaučoval koně žrát.

Když se mu to skoro povedlo, kůň umřel.

Jan Veselý
8. červenec 2021, 14:01

Jo, to je dlouhodobý cíl, tlumit spotřebu plynu do té míry, aby za nějakých 30-40 let úplně chcípla.

Energetik 007
8. červenec 2021, 09:34

To je jasné že blackout může mít více příčin:

lidský faktor, zanedbaná údržba, teroristický čin, unbundling...

V Californii (San Francisko) je to takový mix ale zcela pravidelně když se v létě oteplí bum.. když se v zimě ochladí taky bum..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se